Bulvár

Jak se nenechat ušlapat v Mekce

Včera, osmého dne měsíce Dhu al-Hijjah, do češtiny přepisovaného jako dhu al-hidždža či dhú-l-hidždža, začal hadždž (psáno také hadž, navíc je toto slovo v některých jazycích femininem, ale přidržme se tradice českých arabistů a používejme ho nadále jako maskulinum). Na cestu se ovšem miliony poutníků vypravily už mnohem dříve. Ti majetnější – hadždž i s letenkami přijde jednoho člověka v přepočtu na cca 50.000 korun – před pár dny, ti chudí před několika týdny – většinou autobusy, aby ušetřili.

Kdo musí pouť vykonat?
Vykonat hadždž alespoň jednou v životě je povinností každého dospělého muslima, muže i ženy, pokud je to v jeho fyzických a finančních možnostech. Poutník by měl být po čas hadždže schopen zaopatřit jak sebe, tak blízké, kteří zůstali doma, a ještě před začátkem poutě by měl splatit dluhy. Vlády některých zemí proto vytváří speciální fondy, které poutníkům vypomáhají.

Pozor na ušlapání!
V zemích, kde je muslimů více, existují kvóty, kolik se jich vůbec může na pouť vydat. I tak dochází mezi cca třemi miliony poutníků každoročně ke zraněním a často i k úmrtím stovek lidí v následku umačkání davem. Varování před ušlapáním se letos nachází dokonce i na plechovkách a lahvích s vodou. Někteří poutníci s sebou přesto na hadždž berou i děti, těm se ovšem vykonaná pouť nepočítá, dokud nejsou svéprávné – tedy cca do dvanácti až patnácti let.

Vstupenka do ráje
Hadždž je jedním z pěti pilířů islámu, a patří tak k nejdůležitějším tradicím tohoto náboženství, a to bez ohledu na to, jestli jde o sunnity nebo šiíty. Tyto jinak spíše znepřátelené větve islámu udržují po čas hadždže mír. Prorok Mohammed totiž řekl: „Každý, kdo absolvuje hadždž, aniž by se přitom dopustil jakékoli nečistoty nebo zla, bude očištěn od všech svých hříchů jako právě narozené dítě.“ A tak je hadždž spolu s vyznáním víry v Boha a jeho Proroka, pravidelnou modlitbou, povinností odvádět zakát – tedy almužnu, a půstem v měsíci Ramadánu vlastně vstupenkou do Ráje.

Naplnění povinnosti
Slovo hadždž přitom znamená naplnění – tedy v podstatě naplnění povinnosti – a značí vlastně všechny poutě, specificky se pak používá právě pro tu v měsíci dhú-l-hidždža. Pouť do Mekky se přitom pravděpodobně konala už v pohanských dobách a Mohammed jí jen dal jiný význam. Sám hadždž se koná především na památku Abrahámovy oběti syna a obsahuje řadu předpisů. Jeho součástí je rituální oděv ihrám (dva kusy nešité bílé látky, aby si byli všichni muslimové rovni) a stejně nazývaná rituální čistota.

 

Rituály pěti dní
Hadždž začíná příchodem do Mekky a modlitbami. Ráno následujícího dne se věřící vydávají na posvátnou horu Arafát (Horu milosrdenství) a opět se modlí, oslavují Boha a prosí ho o odpuštění. Po západu slunce odchází do mešity Muzdalifa, kde přenocují. Před východem slunce míří do údolí Miná, v němž jsou tři kamenné pilíře, symbolizující Satana. Věřící na ně hází kameny, protože stejně si prý počínal Abrahám, když po něm Bůh žádal oběť Izmaela (v tom se muslimové liší od Židů a křesťanů – podle těch měl Abrahám obětovat Izáka) a Satan ho pokoušel – zaháněl Nepřítele házením kamenů. Pak je obětován beran nebo kozel, na počest toho, že Abrahámovi nakonec Bůh přikázal obětovat beránka místo syna. Kamenování Satana následuje sedminásobné obcházení Ka'by s modlitbou na rtech. Ka'ba – černý kámen – je považována za součást Abrahámova oltáře. Je také symbolem Boží jedinečnosti. Dotknout se Ka'by či ji políbit není povinné, ale řada poutníků se tak pokouší učinit, protože stejně se prý zachoval i Mohammed. Celý hadždž je tradičně ukončen modlitbou v Mekce 12. dne měsíce dhú-l-hidždža.

Hadždž je zásadní událostí pro muslimy celého světa. Stírá všechny sociální a národnostní rozdíly, není v něm místo pro vzájemnou nenávist. Přesto při něm každoročně umírají lidé... Příčinou je jejich velké množství (díky moderní dopravě se každoročně dostane do Mekky více poutníků), krátká doba, za niž je potřeba rituály stihnout, a nezvládnutá organizace.

Co si myslíte o hadždži? A o muslimech vůbec? Připadají Vám požadavky islámu přijatelné? Co říkáte na rostoucí přítomnost muslimů v Evropě? Bojíte se jich? Dokázala byste žít v muslimském státě? Nebo Vás naopak islám přitahuje a líbí se Vám? Četla jste Korán?

   
19.12.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [78] ajme [*]

  některé zvyky by byly potřeba i u nás,třeba trest smrti za znásilnění,nebo druhá manželka,když mu jedna nestačí,pořád lepší,než aby chodil jinam a nosil domů různé nemoci,nebo aby dokonce znásilňoval.A že toho je u nás dost,hlavně znásilnění dětí.To je potom lepší dovolit mnohoženství a byl by snad pokoj od znásilnění třeba i vlastních dětí

  superkarma: 0 01.01.2008, 01:39:07
 2. [77] Polarka [*]

  Sahleb, ja vim. ze je to co mi psala Raqaya idealisticke. Je to dcera americke matky a saudskeho otce. Anne (matka) se seznamila s manzelem na universite a po trech letech se odstehovali do Saudske Arabie. Duvod byl, ze Anne byla ze silne alkoholicke rodiny, kterou nenavidela a bala se ze jeji deti,podlehnou vlivu cele rodiny. Takze Saudska Arabie s naprostou prohibici byla pro ni idealnim resenim.
  Taky jsem sledovala pripad znasilnene divky a doufala jsem, ze ji kral da milost. Na druhe strane, muj saudsky znamy zase byl toho nazoru, ze nejaky trest si zaslouzila (sla se setkat s cizim muzem a jela s nim v aute) i kdyz rozhodne ne co ji chtel dat soud) ALE ze predevsim meli byt odsouzeni k smrti ti, co ji znasilnili. Za znasilneni je v Saudske Arabii trest smrti. Duvod proc tentokrat to tak nebylo vysvetlovali tim, ze nebylo dost svedku!!!!!!! Jsem si jista ze roli v tom hralo i to, ze ona byla Shia a oni Sunni. Mimochodem v Saudske Arabii je nejhorsi islamska sekta Sunni, Wahhabi, naprosto nesmiritelna s minoritou Shiu.

  superkarma: 0 27.12.2007, 17:27:35
 3. [76] ula [*]

  nerozumím tomu

  superkarma: 0 26.12.2007, 22:28:27
 4. [75] sahleb [*]

  Polarka to je prikladne vymyvani mozku.Uz jn to, jak zena chape muzovy sexualni potreby.
  Neco ze skutecneho zivota:

  aspoň že tak Saúdskoarabský král
  omilostnil ženu, která se stala obětí hromadného znásilnění a byla odsouzena ke 200 ranám bičem za to, že se sama setkala venku s mužem, který nebyl jejím příbuzným.
  Ještěže právě probíhá pouť do Mekky, což je doba královským milostem příznivá.

  superkarma: 0 26.12.2007, 20:17:24
 5. avatar
  [74] ,josef [*]

  Obdivuku vládu Saudské arábie,že to přitom všem zmatku dokáže jakžtak ukočírovat.Dovedete si něco podobného představit na Svatopetrském náměstí v Římě?A pokud vím,stojí to i spoustu peněz ze státního rozpočtu.Takže klobouk dolů před takovou organizací!

  superkarma: 0 24.12.2007, 16:04:46
 6. [73] Esko [*]

  Moslimom by som byt nechcela.Staci ked mam za svagra moslima a oni mozno posobia exoticky, romanticky a ... ale len asi dokial su v krajine nemoslimskej. Ked sa dostanu domov tak sa castokrat menia na nepoznanie. Nieco na styl Bez dcery neodidem. Koran som citala a nie su v nom popissane take bludy ako to prezentuju mocny moslimskeho sveta. Ide skor o to ze vacsina moslimov su ludia bez vzdelania a koran im vysvetluju "ucenci" ktori im to podaju tak ako im vyhovuje. Preto su taki sfanatizovani ze dokazu bez mihnutia oka zabit nielen cudzinca ale obetuju na to aj sameho seba. Ved to je chore. Toto je ale tema na dlhsie.

  superkarma: 0 21.12.2007, 08:06:10
 7. [72] Polarka [*]

  Qoran jsem cetla, krome toho mam spoustu znamych muslimu na netu. Shledala jsem, ze se s nima da mluvit daleko lip, nez s kymkoliv jinym. Jsou velice slusni (vetsinou) a maji respekt k zenam. Ja vim, to se zda trochu nelogicke ale je to tak. Jiste, kdyz do te zeme pojedete, tak hlavne v primorskych turistickych centrech narazite na muze, kteri vam budou silene otravovat a slovu NE nebudou rozumet. Ale to neznamena (to byla moje chyba po navsteve Tunisu a Egypta, ze jsem se neco takoveho domnivala i ja). Nez jsem se setkala s opravdovymi muslimy na netu. Ve spouste veci mi pripadaji jako holky, maji strasny zajem o kazdou podrobnost vaseho zivota, vsechno detailne projednavaji a prozivaji. Jsou nesmirne romanticti....radi ziji ve snech. Muzu rict, ze se s nimi velice dobre povida.
  Katolicku jako zenu maji povolenou, zidovku nebo jine nabozenstvi ne. Stejne se predpoklada ze zena pochopitelne prestoupi na islam. Muz-nemuslim, pokud si chce vzit muslimku musi na islam pristoupit jeste pred svatbou.
  A jak se berou lidi v jedne z nejkozervativnejsich zemi sveta Saudske Arabii? Vypravela mi o tom ted nedavno jedna mlada Saudi "Mas aranzovane manzelstvi. Nekdo koho znas, nebo znas jeho rodinu. Kdyz te maji radi, pozadaji te o ruku. Pak to muzes prijmout nebo ne, to je tvuj vyber. Jestlize prijmes, jsou dve svatby, prvni je mala a po ni se muzete schazet a delat vsechno, krome spani spolu. Tak zjistite jestli se mate urcite radi a pak mate velkou svatbu, kdy se uz nastehujete dohromady. Nekteri lidi si nechavaj 2-3 roky mezi tema dvema svatbama, aby si byli jisti." "Ja jsem myslela" podotkla jsem, "ze lidi se proste berou ze to chce rodina" "Neee" napsala mi moje saudska kamaradka Raqaya "to by bylo hrozne! Mnoho lidi nerozumi aranzovanym svatbam, ale islam je laskave a rozumne nabozenstvi.nechce abychom delali veci, ktere jsou tak desive.. "A co rozvod? "Hmm. rozvod to je spatna situace je lepsi zustat dohromady. Po manzelech Islam vyzaduje, aby udelali vse co je v jejich silach pro udrzeni vztahu... Kdyz je to nemozne tak dostanou rozvod". "I zeny?" " Ano jestlize je manzelstvi velice spatne, muzou jit za shejkem a reknou: "Pane shejku" a vysvetli mu celou situaci a on jim urcite dokaze pomoct! Shejk je nekdy jako soudce, vis!" "A co dalsi zena? dokazala bys ji prijmout?" zamyslela se, "Muzu prinutit manzela, aby sepsal kontrakt. ze to nesmi udelat. Ale chapes proc je to povolene, ne?" "'Prilis mnoho zen a malo muzu?" "To taky, ale je tu jeste jeden VELKY duvod. Nenavidela bych kdyby muj manzel si vzal druhou zenu, ale rozumim duvodu. A to je proc muz ma dovoleno si vzit vic nez jednu zenu. Je to proto, ze muzi maji prilis mnoho sexualnich potreb a to je proc jsou tak blaznivi! Studie rikaji, ze na To mysli kazde dve vteriny a to je duvod nekteri muzi spi s detmi, jinymi zenami a prostitutkami, protoze proste si nemohou pomoci.. Takze islam rika ze pokud nedokazou svoje sexualni pudy umirnit, musi si vzit druhu zenu. Je to tak cistsi a lepsi. Takze proste spi jen s druhou zenou, je to taky jeho manzelka a tak si splni svoje sexualni potreby cistou a legalni cestou. Ale zena muze zadat o sepsani svatebni smlouvy a do te dat, ze muz NESMI MIT jinou zenu". "A Raqayo, co circumcision (obrizka)? Raqaya se vydesila a napsala velkym pismem! "PRO ZENY? NEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!" "To jsem za tebe moc rada!" Zacala se smat! "Ja taky! A jsem moc rada ze jsi se zeptala na vsechny tyhle otazky, protoze lidi maji o nas spatne mineni!"
  Tak to je islam videny z te druhe strany. Ovsem trosku zidealisovany. V podstate divky moc sance namaji. Hlavne na vesnici si berou vetsinou prvniho, kdo rodice o ne pozada.
  Je toho daleko vic o cem bych mohla psat, protoze se ptam a ptam....a jim nikdy odpovidat nevadi. I kdyz nekdy ty odpovedi jsou trochu kontraverzni, ale asi to vidi jinak zeny a jinak muzi. Jinak islam mne zajima velice i kdyz bych muslimkou nikdy byt nemohla. Ale spojovat tyhle lidi s terorismem....to nedokazu.

  superkarma: 0 20.12.2007, 18:28:17
 8. [71] anité [*]

  Korán jsem nečetla, islám nemusím a nechtěla bych žít v muslimském světě, pro mě je to nepřijatelné.

  superkarma: 0 19.12.2007, 23:44:14
 9. avatar
  [70] LudPa [*]

  Nešla bych tam.

  superkarma: 0 19.12.2007, 21:41:20
 10. avatar
  [69] cibulicka [*]

  davů se bojím,nechtěla bych ,aby mě ušlapal dav

  superkarma: 0 19.12.2007, 21:38:48
 11. [68] bedanek [*]

  Jejich náboženství je trochu nebezpečné,jsou to šílenci.

  superkarma: 0 19.12.2007, 20:31:21
 12. [67] VendaZ [*]

  Nemám osobní zkušenosti s islámem. Jen co vím z TV a tisku. Jestli jedou do Evropy jen na dovolenou, tak mi muslimové nevadí.

  superkarma: 0 19.12.2007, 19:36:29

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [66] edith1975 [*]

  reditelka:

  superkarma: 0 19.12.2007, 18:31:24
 2. avatar
  [65] reditelka [*]

  Jsem tolerantní, ale jen do té míry, pokud někdo začne zasahovat do mých práv a cítění.

  superkarma: 0 19.12.2007, 17:16:16
 3. [64] Nase Veru [*]

  Bambína: Tam jde o život..

  superkarma: 0 19.12.2007, 16:59:37
 4. avatar
  [63] jochova [*]

  nic pro mě

  superkarma: 0 19.12.2007, 16:43:05
 5. avatar
  [62] Bambína [*]

  Nikdy bych tam nešla,oni by mě ukamenovali.

  superkarma: 0 19.12.2007, 16:09:04
 6. [61] wendy18 [*]

  nešla bych tam.

  superkarma: 0 19.12.2007, 15:25:19
 7. avatar
  [60] Vera.Macík [*]

  Nemám ráda davy.

  superkarma: 0 19.12.2007, 15:17:42
 8. avatar
  [59] Duppinka [*]

  tam bych ani nešla

  superkarma: 0 19.12.2007, 15:08:05
 9. avatar
  [58] kareta [*]

  Z_U_Z_U: já mám jen kladné zkušenosti s muslimy- dokonce lepší než s křesťany. Milosrdenství, pohostinnost, velkorysost...ale možná to souviselo spíš s národností.

  superkarma: 0 19.12.2007, 14:27:58
 10. avatar
  [56] ivana.kuglerova [*]

  gentiana: To samozřejmě je ("na základě jednotlivin posuzovat celek je blbost") , ale kdybych se ptala jenom na hadždž, tak asi většina lidí vůbec neví, co napsat. Takhle mají prostor diskutovat o islámu - ne na základě článku samotného, ale proto, že ten se islámu taky týká. A třeba si ho jisté procento i přečte, a třeba si pak přečtou něco dalšího, a třeba se nad tím zamyslí trochu do hloubky... No dobře, já vím, je to nepatřičně optimistické . Ale jsem ráda, že sem občas můžu hodit něco trochu odbornějšího, a otázky, které k tomu musím vymyslet, jsou holt povinnou daní...

  superkarma: 0 19.12.2007, 14:13:37
 11. avatar
  [55] Z_U_Z_U [*]

  kareta: já se s tím fakt ještě nesetkala. I přes to, že jsem projevovala zájem dozvědět se o jejich náboženství i životě, tak mi nikdo nic nevnucoval, ani nepodsouval. A ti, co mají plnou pusu netolerance, válek, atd ve spojení s islámem, by se měli podívat na křesťanství. Jak v dnešní době, tak i zpětně. Je to o lidech, výkladu a fanatismu, ne o tom kterém náboženství.

  superkarma: 0 19.12.2007, 13:18:04
 12. avatar
  [54] Aloren [*]

  Já osobně, tohle šílenství v Mekce nechápu, považuji to za fanatismus...

  superkarma: 0 19.12.2007, 13:04:42
 13. avatar
  [53] aiša [*]

  každý má svou víru,ať si jí má,já osobně islám néééééééé,a muslimové buďto ať se přizpůsobí a nebo ať si zůstanou doma

  superkarma: 0 19.12.2007, 12:59:45
 14. [52] Monča263 [*]

  Každý asi v něco věří. Tak ať si i oni dělají a věří v co chtějí.

  superkarma: 0 19.12.2007, 12:55:38
 15. avatar
  [51] kareta [*]

  Z_U_Z_U:49 já ano, jdou na to fikaně a ne tak agresivně jako křesťané, ale taky to zkouší

  superkarma: 0 19.12.2007, 12:06:40
 16. avatar
  [50] kareta [*]

  gentiana: 46- co je to za server? Tam může být veselo

  superkarma: 0 19.12.2007, 12:04:32
 17. avatar
  [49] Z_U_Z_U [*]

  Sirikit: já jsem se zatím ani jednou nesetkala s tím, že by mi některý muslim ( a že jsem jich pár potkala) vnucoval své náboženství. Jehovista, nebo katolík, to ano, celkem pravidelně

  superkarma: 0 19.12.2007, 11:49:02
 18. avatar
  [48] Sirikit [*]

  Mno, jen ať si muslimové u sebe doma slaví Aláha jak chtějí, nikdo jim to nebere, ale ať ho proboha necpou jinam, kde o jejich náboženství nikdo nestojí .

  superkarma: 0 19.12.2007, 11:43:01
 19. [47] leonab [*]

  Je to jejich kultura, u nás taky věřící chodí do kostela, na různá procesí a poutě. Sama bych tam nežila, Korán jsem nečetla, ale zřejmě je dost podobný Bibli.

  superkarma: 0 19.12.2007, 11:39:06
 20. [46] gentiana [*]

  ivana.kuglerova: Doufám, že se nebudem bít , já jsem spíš něco podsunula redakci v anticipaci reakcí typu Islám je mi putna, ale je to zlé, kruté a vošklivé náboženství plné teroristů. Tedy, podobně pitomé názory občas čtu na jednom jinak dost dobrém americkém politickém serveru, ale o křesťanech (autoři jsou asi neznabozi), protože každý ví, že křesťanští kněží znásilňujou ministranty, vymývají mozky dětem a rvou se v Severním Irsku a taky přinesli Indiánům chřipku a proto je každý křesťan vrah, znásilňovač, trapič dětí a kdesi cosi.
  Kam směřuju(dnes nejsem mentálněpři síle, amoje alergie a rýma se spojily, takže jsem oteklá, potečená soplem, nevyspalá a navíc jsem musela v devět vstávat): na základě jednotlivin posuzovat celek je blbost. A do večera tu očekávám nejméně 20 příspěvků, které tohle pravidlo nevezmou na vědomí.

  superkarma: 0 19.12.2007, 11:38:53
 21. avatar
  [45] Z_U_Z_U [*]

  Nyotaimori: většinu ne, ale od téhle autorky ano Stejně tak jsem si přečetla korán, cestopisy atd. Zajímá mě to

  superkarma: 0 19.12.2007, 11:38:11
 22. avatar
  [43] Z_U_Z_U [*]

  Jinak z takové té lehčí literatury doporučuju tohle http://www.eruditus.cz/knihy/jean-sassonova/laska-v-zemi-zalu není to klasická červená knihovna, knížka se hodně točí kolem politické a válečné situace v jejich zemi tak, jak ji vnímají oni,je to docela zajímavý pohled z druhé strany. Oddechovka, ale vážně zajímavá Jinak z mnohých vyprávění lidí, kteří tam žili, se dozvíte, že jsou to paradoxně právě ženy, které dál trvají na obřízkách, zahalování atd., nic není tak jednoduché, jak se to může zdát a jak se to obecně podává

  superkarma: 0 19.12.2007, 11:22:05
 23. avatar
  [42] *daisy* [*]

  Proti muslimum nic nemam, par jsem jich i znala (muslimek, ceskych, ktery dobrovolne chodi zahalene, dokonce ziji tady v CR )

  Koran jsem cetla.

  superkarma: 0 19.12.2007, 11:21:44
 24. avatar
  [41] MEK [*]

  asi bych tam žít nemohla

  superkarma: 0 19.12.2007, 11:10:05
 25. avatar
  [39] Babca.p [*]

  Nemohla bych tam žít. Nepřipadala bych si tam svobodně a navíc by mě brzo někde pověsili jako nevěřící. Navštívila bych tu zemi jako turista a pak pěkně zase domů.

  superkarma: 0 19.12.2007, 10:36:12
 26. [38] inka35 [*]

  Jsem nevěřící, ale ráda si čtu bibli nebo i ojiných vírách. Pěknej článek.

  superkarma: 0 19.12.2007, 10:34:56
 27. [37] Reni [*]

  Ve státě kde žijí muslini, bych nemohla
  žít. Jejich víra je dost drastická.
  Moc jí nerozumím.

  superkarma: 0 19.12.2007, 10:27:58
 28. avatar
  [36] Z_U_Z_U [*]

  Korán jsem četla, tak jako jiná náboženství je to prostě o výkladu. jejich svět, náboženství a život obecně mě zajímá a tak se snažím něco si o něm přečíst a dozvědět se i od lidí, kteří odtud pocházejí. Svými názory na islám se ale prezentovat nehodlám, už mě nějak unavily debaty s lidmi, kteří o tom vědí své, protože to četli v blesku a v červené knihovně

  superkarma: 0 19.12.2007, 10:21:52
 29. avatar
  [35] Kikinka001 [*]

  superkarma: 0 19.12.2007, 10:20:42
 30. avatar
  [34] grapa [*]

  Ať si každý vyznává víru jakou chce, pokud to nevede k násilí a válkám.

  superkarma: 0 19.12.2007, 09:50:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme