Vztahy

Jak se někdy žije ve zlaté kleci

Známe je určitě všechny. Vždy upravené, oblečené podle poslední módy, perfektně nalíčené, jako by právě vyšly z kosmetického salonu. Možná po nich loupneme lehce závistivým pohledem a přehodíme si těžkou tašku s nákupem na druhé rameno, abychom pokračovaly v našem každodenním maratonu.

Kdo jsou tyto tajemné bytosti, které vypadají, že žijí zcela mimo realitu nás, pracujících žen a matek?

 • Nikam nespěchají, nic si neodpírají, posedávají na kafem v ceně vašeho oběda, „obtěžkány“ jsou tak maximálně decentními taštičkami módních značek. Doprovod jim občas dělají jejich sponzoři, ehm, totiž partneři.

Jednu takovou jsme odchytili a možná vás překvapí, že až tak sladký život to mnohdy není. Ale samozřejmě podle jednoho případu nelze soudit vše ostatní. Příběh paní Evy však napovídá, že skutečně nemusí být všechno zlato, co se třpytí. Anebo možná někdy je, ale i tak jejich majitelkám zbudou často jen oči pro pláč, samozřejmě ve chvílích, kdy je nikdo nevidí.

zlata

Paní Eva prý nikdy nebyla žádnou femme fatale. První vážnou známost měla vlastně až po svém nástupu do práce, a ta se stala zároveň také poslední, aspoň doposud. Mladé a snaživé dívky si totiž všiml sám generální ředitel firmy, kam Eva nastoupila, a netrvalo dlouho a z románku byl pořádný román.

Ano, můj život by byl skutečně na román, protože si myslím, že by ženy měly vědět, jaká je odvrácená část toho luxusního života, o kterém jsem samozřejmě také tak trochu snila,“ říká hořce žena, které se splnil možná sen většiny sekretářek - za svého bohatého šéfa se totiž velmi rychle vdala.

Na rozdíl od většiny tzv. zlatokopek, které se po svatbě vzdávají jakékoliv pracovní činnosti, Eva dál pokračovala v práci v manželově firmě. Samozřejmě to nebyla žádná velká dřina, její původní povinnosti převzala starší zkušená dáma, ale i tak nepatřila k těm ženám, které se ve své zlaté kleci začínají po pár týdnech nudit.

Vlastně v očích mnohým kolegů jsem měla naprosto fantastický život,“ vzpomíná mladá na počátky svého manželství žena, které se ovšem všechny iluze o harmonickém životě rozplynuly po narození dětí. „Nejdřív jsem měla rizikové těhotenství, pak se starala o dvojčata, což nebyla žádná procházka růžovým sadem, zvlášť když jsme bydleli v manželově vile na opouštěném místě a já byla na vše úplně sama,“ vykresluje první trhliny v jejím báječném zlatém životě.

Až příliš pozdě si totiž uvědomila, že sice nemusí řešit žádné existenční problémy, ale je úplně odtržena od okolního světa. „Dokud jsem pracovala v manželově firmě, nějak jsem si neuvědomovala, jak je náš společný domov na samotě - ráno jsme jezdili do práce, vraceli se většinou až večer po večeři, víkendy byly ve znamení pracovních výjezdů, nebo romantických výletů. Ten dům jsem vlastně pořádně ani neznala,“ přiznává Eva, která byla šokována tím, že je najednou připoutána 24 hodin denně na samotě u lesa.

Manžel navíc nesnášel, když přišly jakékoliv návštěvy - ať už se jednalo o příbuzné nebo přátelé, ztropil vždy neskutečnou scénu a uzavřel se na dlouhé dny do sebe, takže Eva postupně od podobných pokusů o začlenění do nějakého kolektivu opustila. „Říkal, že jsem jeho žena a mám se postarat o náš domov a že sem nemám nikoho dalšího tahat. Jen tak že prokážu, že jsem hodna toho být jeho ženou,“ tlumočí dnes s ironií manželova slova žena, která uvažuje o tom, že sebere děti a odstěhuje se, i když vlastně neví kam. Nemá nic svého a také manželská smlouva je postavena velmi nevýhodně.

A to nemluvím o tom, že má manžel na své straně velmi schopné firemní právníky, které by mě na jeho povel byli schopni připravit snad i o duši. Však mi také nejednou zdůraznil, že bych bez něho skončila někde na chodníku,“ cituje manželova slova se slzami v očích Eva.

A proč že jsme na začátku článku zmiňovali ty dámy, které vypadají jak z titulních stránek módních časopisů? Protože také Eva jednou za čas vyjede z jejich zakletého zámku, jak sama říká, do města. Manžel jí dopřeje kadeřníka, kosmetiku, obejdou pár obchodů, utratí dost peněz a pak se vrací každý k svému. On k milované firmě, ona do nenáviděného domu, kde tráví většinu času přemýšlením o tom, kde se stala chyba... A jestli jí ten pokus o útěk ze zlaté klece stojí za to.

Přečtěte si také:

   
18.11.2014 - Ona s ním - autor: Marcela Macáková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [33] Klára Dymáčková [*]

  Tohle já znám... Zkuste se zamyslet, co je na životě, který žijete dobrého. Co je dobrého na manželovi, jak se cítíte a jak byste se chtěla cítit. Pomalu dělejte malé změny a zlepší se to. I ten nemilovaný dům má přece hezká zákoutí, něco, co jste sama navrhla, nebo udělala, vyzdobila. Toho se držte. Neprovokujte manžela výlevy a nedávejte ultimáta. Zapojte diplomacii a půjde to. Pokud ho už ráda nemáte a cítíte s ponižovaná, pak se musíte smířit s tím, že budete "na chodníku." Ale pak budete svobodná, a můžete začít budovat svůj život sama. Třeba v pronajaté garsonce, ale volná. Život máte před sebou. Můžete mi napsat, já tohle prožila.... Zdraví Jola.

  superkarma: 0 05.07.2016, 16:04:18
 2. avatar
  [32] Mickey Mouse [*]

  carmi — #30 Sml79

  superkarma: 0 19.11.2014, 09:20:05
 3. avatar
  [31] jiti [*]

  Jak už tu někdo napsal - jak se žije bez fantazie a vlastních zájmů. Já bych si pořídila koně - teda toho už mám, ale platila bych si k tomu ještě trenéra a závodila bych.Sml16

  superkarma: 0 18.11.2014, 19:05:24

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] carmi [*]

  carmi — #29 pardon - za měSml30

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #32
  superkarma: 0 18.11.2014, 18:12:36
 2. avatar
  [29] carmi [*]

  Jinak k článku se ani nevyjadřuji - vše už jste napsali za mně (měkké i proto, že tu psal i Mickey MauseSml58)

  1. na komentář reaguje carmi — #30
  superkarma: 0 18.11.2014, 17:57:47
 3. avatar
  [28] carmi [*]

  Pentlička — #18 Zůstala jsem sama ve 53 letech, taky jsem myslela, že už je to kkonečná. Za rok na to jsem se zamilovala jak blázen. Pravda v Karibiku jsme ještě neblyi, ale jinak jsme toho procestovali plno a to i včetně toho rybníkaSml57 A mně to s ním bavíSml16

  Asi tak - nevzdávat to.

  superkarma: 1 18.11.2014, 17:55:20
 4. avatar
  [27] carmi [*]

  Blueberry — #26 Počítám, že hlavně asi blížSml30

  superkarma: 0 18.11.2014, 17:52:59
 5. avatar
  [26] Blueberry [*]

  Tak to ja jsem se pro penize vdala ve svych 53 letech Sml30.

  Sice si jich vydelam dost sama, ale dohromady jich mame mnohem vic, tak proc ne... Sice nejsem nijak silene zamilovana, ale snasime se dobre a mame spolu legraci. Takze taky radsi u toho Karibiku nez u jihoceskeho rybniku, i kdyz Karibik je pro nas asi levnejsi nez ten rybnik Sml52.

  1. na komentář reaguje carmi — #27
  superkarma: 0 18.11.2014, 17:11:59
 6. avatar
  [25] AnteaX [*]

  Pokud je žena osobnost, tak si najde vždy svoji cestu, naopak, dostatek penez jí v tom pomůžeSml16

  superkarma: 0 18.11.2014, 16:32:22
 7. [24] ax [*]

  Nadpis by měl znít "Jak se žije, když nemáte žádné vlastní zájmy, schopnosti ani nápady" Sml57

  superkarma: 6 18.11.2014, 16:26:23
 8. [23] murat [*]

  to by mě bavilo. rozjela bych nějakou kavárnu, restauraci, obchod. určitě by mě ten můj pracháč v začátku podpořil Sml39

  superkarma: 0 18.11.2014, 15:21:42
 9. [22] Nikar [*]

  Ale vždyť si může najít i práci z domova, na netu, něco vyrábět a prodávat, když se nudí, manžel pracuje, tak ať chodí v té době do nějakého klubu, pokud má děti starší, tak třeba na jógu, zumbu....a a večer se může v klidu věnovat manželovi. Co jí brání se seberealizovat? Dívat se na peníze na rozdíl od ostatních nemusí, tak ať zkusí přemýšlet, co by mohla dělat ve svém životě.

  superkarma: 0 18.11.2014, 13:53:53
 10. avatar
  [21] Makynka [*]

  MaVy — #19 přesně tak. Když se chce pobavit, tak přece může někam s dětma vyrazit, za kamarádkami nebo někam do mateřského centra. Každý návštěvy ve svém domě nemusí mít zrovna rád, zvlášť když se vrátí z práce a chce mít doma klid. A hlavně to není napořád, děti povyrostou, půjdou do školky nebo do školy a mladá paní může zpátky do práce.

  superkarma: 0 18.11.2014, 13:23:40
 11. avatar
  [20] catcat [*]

  Pentlička — #18já bych brala ten karibik... Mám to nastavené jako Rikina... mládí pryč, do důchodu daleko a je lepší být zdravá a bohatá než chudá a nemocnáSml24

  superkarma: 2 18.11.2014, 12:58:03
 12. [19] MaVy [*]

  ona nemá auto a nemůže si když dá dítka do školky vyjet do města? Sml80poklábosit s kamarádkama, nebo jet i s dětma? proč sedí doma? to je nějaká blbost Sml24

  mimo to já bych byla nadšená barák poblíž lesa klid, nečetla jsem, že by ji neměl rád, nebo děti, že by se hádali, jen že když je doma tak chce klid, to není nic divnýho

  paní by se měla něčím zaměstnat, podle mě se jen nudíSml24

  1. na komentář reaguje Makynka — #21
  superkarma: 0 18.11.2014, 12:23:37
 13. avatar
  [18] Pentlička [*]

  Rikina — #17 Já mám ty ideály o lásce i teď, takže já radši jsem sama, než s někým, koho nemiluju. A vím, že se už prostě zamilovat nedokážu a trávit život s někým, kdo je mi lhostejný nebo ho dokonce nesnáším, to bych nemohla. S takovými lidmi se pokud možno ani nestýkám, natož s nimi žít. Peníze nepeníze. Raději s milovaným mužem u rybníka v Jižních Čechách, než s nemilovaným v Karibiku.

  1. na komentář reaguje catcat — #20
  2. na komentář reaguje carmi — #28
  superkarma: 0 18.11.2014, 12:22:12
 14. [17] Rikina [*]

  Pentlička — #11 A to já bych se klidně vdala pro peníze. Sml57 Dneska. Když jsem byla dívčina, též jsem měla nějaké ideály o lásce, to se mezitím ukázalo jako ne úplně dobrá varianta, takže dnes, kdyby těch peněz bylo fakt hodně, barák u lesa a téměř nic se ode mě nechtělo, zejména ne chodit do práce, tak to beru. Sml24 Uměla bych se zabavit. A možná by pán začal brzo mít pocit, že vydělává nějak málo Sml32 jenže na zlatokopku už nesplňuju ty parametry, a konkurence je veliká, na každém rohu nějaká modelka, herečka, miss něčeho, a všechny rozhazují sítě na majetné pány, to holt není šance obstát a nějakého ulovit, tolik jich zase není v nabídce. Sml15 Sml80

  1. na komentář reaguje Pentlička — #18
  superkarma: 0 18.11.2014, 11:08:09
 15. [16] cilani [*]

  Mickey Mouse — #13 No, osobně bych si nenechala zakazovat někým, kdo má být mým partnerem, pozvat si někoho.. Neříkám, že bych si zvala návštěvu v době, kdy je doma a chce klid, ale je-li tak hodně zaměstnán, těžko bude řešit, že tam někdo byl v době, kdy on ne.. Pokud by mu to však i takto vadilo, je to, podle mě, už omezování. Taky některé lidi nemusím a tak chce-li si je přítel pozvat, ať to klidně udělá, ale já doma nebudu nebo se jim nebudu věnovat, ale bránit mu (byť je byt můj a on v něm se mnou žije) nemám právo, neb jsme přece partneři a jsme schopni se dohodnout a jednou spolu žijeme, tudíž je domácnost naše..

  superkarma: 0 18.11.2014, 10:41:30
 16. avatar
  [15] kobližka [*]

  To je teda románek o chudé Popelce,jak si jí našel bohatý princ a odvezl jí do svého zámku.Ale ona tam šťastná nebyla,asi chtěla bydlet v pastoušce.....chudinka.

  Ono je to o tom,že se paní zřejmě nudí,nebo jí štve,že nemůže ten svůj zámek ukazovat kamarádkám Sml80Vždyť se přece může zapojit do tolik aktivit,když není omezena financemi.Může pracovat v nějaké nadaci,pořádat dobročinné bazary...takových možností je plno.Nebo se může věnovat sama sobě a najít si kamarádky ze stejných vrstev,které taky mají spoustu času.Navíc si nemyslím,že je to zase až ta veliký rozdíl žít "ve zlaté kleci",když paní nikdo v ničem neomezuje,jako žít v jakémkoliv jiném domě.Starat o rodinu se musí každá druhá ženská a zabere jí to dost času,tak nechápu ty stesky a řeči o osamění.Mě to přijde jako tlučení prázdné slámy....

  superkarma: 0 18.11.2014, 10:35:40
 17. avatar
  [14] enka1 [*]

  Mickey Mouse — #13 Samota (myslím domek) nebude určitě úplná, patrně na kraji nějaké obce nebo satelitního městečka a ve spojení s tou obcí a dění v ní se dá dělat spousta činnostíSml24

  superkarma: 0 18.11.2014, 10:05:29
 18. avatar
  [13] Mickey Mouse [*]

  Sml52Sml52Sml52 Noo, sice se článek tváří, jako by to takto chodilo v každé bohatější domácnosti, ale ve skutečnosti mi celý připadá hodně přitažený za vlasy. Paní se nic neděje: má se dobře, manžel ji nijak neomezuje, vpodstatě si může dělat co chce. Tak proč si tedy paní nenajde kamarádky, nevěnuje se svým koníčkům, zájmům, proč si nenajde práci (třeba na částečný úvazek)? Nemusí přece sedět doma a užírat se, že si do domu nesmí nikoho pozvat...

  1. na komentář reaguje enka1 — #14
  2. na komentář reaguje cilani — #16
  superkarma: 0 18.11.2014, 09:43:51
 19. avatar
  [12] enka1 [*]

  OlgaMarie — #4 Sml16 jedině odpovědět stejně - jen tak prokaž, že jsi hoden být mým mužemSml24

  superkarma: 1 18.11.2014, 09:24:43
 20. avatar
  [11] Pentlička [*]

  Já bych žila v domě u lesa moc ráda, kdybych nemusela chodit do práce a vůbec se starat o peníze. Chodila bych do lesa na procházky, četla bych si u krbu, studovala bych, poslouchala hudbu. Určitě má paní auto, aby si mohla zajet do města do posilovny, na bazén, do knihovny, na kafe nebo na nákupy. Já bych se nenudila, mně by se to líbilo. Jiná věc je, že bych chtěla mít manžela, kterého bych milovala a on mě a se kterým by mi bylo dobře. Vdát se pro peníze, to ani za nic.

  1. na komentář reaguje Rikina — #17
  superkarma: 2 18.11.2014, 09:09:52
 21. [10] ax [*]

  Suzanne — #6 Souhlasím s větou, že neštěstí je vnitřní program. Tady této paní se evidentně nic smutného nestalo - nikdo neumřel ani neonemocněl, takže její problémy pramení pouze z toho, že se nudí (mnoho nevyužitého času = příliš mnoho prostoru na přemýšlení a vymýšlení si problémů, sama to v závěru článku přiznává).

  Partnerství dvou lidí je sice na jednu stranu o tom, že spolu ti dva tráví volný čas, na druhou stranu nemůže nikdo od partnera očekávat, že jí bude vymýšlet program na 365 dní v roce, když ona sama vlastní zájmy nemá.

  Jestli se partner opravdu takový debil, nic jí nebrání odejít od něj, jenomže to si spočítat umí, jak by klesly její příjmy...

  superkarma: 0 18.11.2014, 08:40:05
 22. [9] ax [*]

  Článek jsem sice nedočetla, ale moc nechápu, co nám chtěla autorka říct. Máme tu paní litovat kvůli tomu, že není schopna najít si vlastní zájmy? To je prostě daň za to, že nemusí řešit, kolik co stojí a neví, jak dlouhý je týden do výplaty - vždyť nám to říkávali rodiče, že dokud nás živí, máme poslouchat.

  A to si jako myslí, že život zbytku lidí je jedna velká zábava? Jsou to takové blbé prázdné kecy, o tom, jak závidí těm, co odpracují 185 h / měsíc, ale kdyby mělo dojít na věc a měla vstávat denně v 5 a vracet se ve čtyři, najednou by měla plno výmluv.

  superkarma: 2 18.11.2014, 08:30:06
 23. avatar
  [8] bleblemcy [*]

  Jen si tak říkám, že je spousta žen s dětmi, které žijí na samotě u lesa a jejich muž rozhodně není ideální a také třeba nesnáší stejné věci jako manžel Evy. Jen jsou navíc ještě bez peněz. Takže podle mě by udělala nejlíp, kdyby si našla nějakou činnost, která jí pomůže naplnit vlastní potřeby seberealizace. Nechci tím rozhodně říct, že by měla zanedbávat muže a děti, ale namísto zaobírání se tím jak je nešťastná by bylo lepší po malých krůčkách zjišťovat jak být šťastná. Možná by se tak zlatá klec změnila časem na klidný domov. Pokud jí vadí izolace od okolí natolik, že se s ní nemůže smířit mohla by prostě vyrazit občas někam i s dětmi a případně i nějakou kamarádkou. Nikde jsem se nedočetla, že by jí manžel zakazoval vycházet z domu.

  superkarma: 4 18.11.2014, 08:26:24
 24. avatar
  [7] gerda [*]

  OlgaMarie — #4ten ho má určitě celý ze zlata!!Sml52

  superkarma: 0 18.11.2014, 08:18:06
 25. avatar
  [6] Suzanne [*]

  OlgaMarie — #4 Viď? Sml30 Tohle mi chlap říct, tak mu prokousnu krční tepnu Sml30

  Někdo je nešťastný, protože peníze má, někdo protože je nemá, někdo protože se narodil v bídě, další že ve zlaté kleci, někdo je zoufalý z venkova, jiný z města. Neštěstí je vnitřní program. Dokud tohle paní nezmění sama v sobě, bude otrokem všeho možného.

  1. na komentář reaguje ax — #10
  superkarma: 5 18.11.2014, 08:14:03
 26. [5] kopp16 [*]

  Raději žít život s hypotékou ale v rodině kde se máme rádi. Nezávidím.

  superkarma: 0 18.11.2014, 07:57:59
 27. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  "Jen tak že prokážu, že jsem hodna toho být jeho ženou,“

  Sml52 To mě pobavilo.Sml52

  1. na komentář reaguje Suzanne — #6
  2. na komentář reaguje gerda — #7
  3. na komentář reaguje enka1 — #12
  superkarma: 2 18.11.2014, 07:55:26
 28. avatar
  [3] gerda [*]

  No, a co teda dál? Mám jí poradit? Snad není nesvéprávná. Manžel si ji koupil za otroka a jestli jí to postavení nevyhovuje, snad ji za to nezastřelí, když se s ním rozvede.Sml80 Radši šaty ze sekáče, než za tuhle cenu.

  superkarma: 0 18.11.2014, 06:40:06
 29. [2] Draco [*]

  Mám ji litovat? Sml80

  superkarma: 0 18.11.2014, 06:24:35
 30. [1] Rikina [*]

  Hm. Na román by to tedy nebylo. I tenhle článek je moc dlouhý na to, jak je to o ničem. Sml80

  superkarma: 11 18.11.2014, 06:10:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme