Bulvár

Jak se napravují prostitutky?

„Jestliže potlačíte prostituci, zkazí celou společnost lehkomyslná rozkoš,“ tvrdil už svatý Augustin. Přesto se někteří vládci, především ti křesťanští, čas od času pokoušeli prostituci vymýtit. Proslula mezi nimi především manželka byzantského císaře Justiniana Theodora, která se sice sama nedostala k moci nijak mravným způsobem, ale možná právě proto chtěla ostatním dívkám umožnit ctný život. Přes pět set prostitutek z konstantinopolských nevěstinců poslala na druhou stranu Bosporu do kláštera. Ženy jí ovšem za její milosrdenství příliš vděčné nebyly - mnohé skočily přes palubu už na počátku plavby, jiné uprchly ze samotného kláštera a nemálo jich při pokusech získat zpět svobodu zahynulo.

Do ledové vody!
Také západoevropští panovníci bojovali s prostitucí - Karel Veliký ji postavil na roveň smilstvu a cizoložství. Prostitutky bývaly házeny nahé do ledové vody, stříhány do hola, bičovány a všelijak jinak trestány - prostituci se však vymýtit nepodařilo. Jejím účelem totiž nikdy nebylo uspokojení žen, ale mužů - a ti byli trestáni buď vůbec, nebo jen velmi mírně.

Prostituce ve znamení kříže
Hotový boom zažila prostituce v epoše křížových tažení. Křižáci sice zanechávali doma své rodiny, ale rozhodně se nehodlali na tak dlouhý čas vzdát sexuální rozkoše. A tak prakticky s každým vojskem táhly houfce lehkých ženštin, které poskytovaly vojákům za patřičný obnos nejen sexuální služby, ale často i pomáhaly v polní kuchyni, při ošetřování raněných a podobně. Později se pro ně vžil výraz markytánky, pocházející z německého Marktmann, trhovec, provozující svou živnost u vojska. Prostitutky hojně využívaly i rytířské řády - v jednom z templářských účetních záznamů najdeme zprávu o tom, že jeden rok bylo třeba vydržovat třináct tisíc prostitutek.

Nevěstinec, bordel, hampejz
V meziválečných obdobích se lehké ženy usazovaly ve městech a jejich okolí, čímž pobuřovaly počestné občany, kteří sice jejich služeb využívali, ale nemuseli je mít stále na očích. S rozvojem měst se proto vrátila starověká instituce do domů, určených pro ženy poskytující sexuální služby. Čeština pro ně má krásný starý název nevěstinec, pocházející ze slůvka nevěstka - tedy prodejná žena. Z francouzštiny přes němčinu k nám pak doputovalo slovo „bordel“, označující původně dům sbitý z prken. Čistě německého původu je pak „hampejz“.

Pod dozorem církve
Provozování těchto zařízení se v mnoha městech ujala církev, která se tímto prazvláštním způsobem rozhodla dohlížet na morálku obyvatelstva. Například v Avignonu byl pod patronátem královny Jany Neapolské zřízen jakýsi „klášterní nevěstinec“ zvaný Abbaye - opatství. Pracovnice v něm měly být dobrými křesťankami - musely proto pravidelně navštěvovat modlitby. Pravidla platila i pro zákazníky - vstup byl zakázán židům a pohanům. Po vzoru tohoto úspěšného podniku zřídil papež Julius II. podobný i v Římě.

 

 

S počestnými občany
Ve městech, kde církevní představitelé nevěstince přímo nezakládali, často alespoň vlastnili budovy, ve kterých se tyto nacházely. Jedinou podmínkou pro majitele nevěstinců bylo, že nesměli ve svém podniku zaměstnávat zběhlé jeptišky, vdané ženy a osoby nakažené pohlavními chorobami. Na dodržování těchto pravidel se však většinou příliš nehledělo. Také inkvizice se o prostitutky z veřejných domů nijak zvlášť nezajímala - nesmilnily totiž zcela zjevně s Ďáblem, ale s počestnými muži.

Kajícnice
Ke křesťanství ovšem odjakživa patřil i trend napravovat hříšnice. Proto se před prostitutkami, pokud by se kály, neměly uzavírat brány slušné společnosti. Papež Inocenc III. dokonce doporučil měšťanům, aby si brali prostitutky za ženy, a tím je zachraňovali. Taková prodejná děva však musela být před vstupem do slušné společnosti patřičně vychována a očištěna. Začaly proto vznikat útulky pro kajícnice. Jedním takovým byl například dům kajícnic u sv. Jeronýma ve Vídni. Byl založen ve 14. století a fungoval v podstatě jako klášter - od kajícnic však nebyla vyžadována žádná askeze, a když se rozhodly vdát, dostaly bohaté věno. Dům dostával mnoho darů, brzy k němu byl přistavěn honosný kostel a nejeden počestný muž si z něj odvedl manželku. Problémy nastaly až za císaře Fridricha III., který povolil ženám čepovat víno z vlastních vinic. Mravy v domě natolik upadly, že musel být nakonec zrušen.

Dokážete si představit, že byste se živila prostitucí? Co si myslíte o prostitutkách? Jak byste se zachovala, kdyby se někdo z Vašich blízkých rozhodl živit touto cestou? Myslíte si, že se prostitutka může napravit? Jak byste se zachovala, kdyby si někdo z Vašich blízkých vzal za ženu bývalou prostitutku?

   
31.05.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. [30] annamarie [*]

  Říká se," nouze naučila Dalibora housti", ale zastávám ten názor, že přivydělat se dá i jiným způsobem. Teď mám na mysli fin. problém studentek. Tohle si myslím je docela dřina a jistě je to nějak poznamená. A až budou starší, tak jim teprve dojde jakou hloupost udělali. Vždy se nějaký dobrák najde, co to vykecá, i když ona by o tom jistijistě raději pomlčela. To pak nebude moc příjemné. Ale každý strůjcem svého osudu....

  superkarma: 0 01.06.2007, 09:59:08
 2. avatar
  [29] wich [*]

  risina: To je pravda, o tom kolotoči... Na pohodlí se zvyká hodně rychle... Opačně už to je horší...

  superkarma: 0 31.05.2007, 18:42:11
 3. avatar
  [28] risina [*]

  wich: gerda: To, co gerda jmenovala, ale není ostuda těch prostitutek.
  Pokud někdo tohle zaměstnání dělá dobrovolně, na základě zákona nabídk a poptávky, je to myslím jeho/její věc. Blbý ale je, že na tu vysokou životní úroveň (nebo spíš kolotoč - hodně vydělávat a hodně utrácet) si člověk rychle zvykne a návrat do normálních poměrů bývá těžký. Mám teď na mysli třeba holky, které si přivydělávají jako "společnice" během studia na VŠ nebo ke svému normálnímu zaměstnání.
  Kdyby něco takovýho chtěla zkusti moje dcera, měla bych o ni strach - ten prvoplnánový o život a zdraví i všechny ty další - z morálnío marasmu, "zhrubnutí", z toho že časem bude nešťastná...

  superkarma: 0 31.05.2007, 18:17:32
 4. avatar
  [27] wich [*]

  gerda:

  superkarma: 0 31.05.2007, 14:06:08
 5. avatar
  [26] gerda [*]

  wich: tak v tom případě souhlasím!

  superkarma: 0 31.05.2007, 13:51:09
 6. avatar
  [25] wich [*]

  gerda: V souvislosti hlavně s tím, jak se pořád háže kamením do prostitutek jako do nějaké špíny. To, co jsi vyjmenovala, jsem neměla vůbec na mysli. To je samozřejmě špína největší.

  superkarma: 0 31.05.2007, 13:48:03
 7. avatar
  [24] wich [*]

  Gerda: Já samozřejmě nemluvím o takovémto násilí, ale o běžné prostituci v nočních klubech apod.

  superkarma: 0 31.05.2007, 13:46:32
 8. avatar
  [23] gerda [*]

  wich: kdyby to bylo tak jednoduché. A co ty holky, které pasáci nutí? Co ty holky, kterým dávají drogy? Etnikum, kterému vydělávají vlastní děti - to všecko jsou skupiny, které by si takový život asi nevybraly. Chlapi, co to zneužívají k svému potěšení, mi připadají v tom případě daleko horší.

  superkarma: 0 31.05.2007, 13:22:13
 9. avatar
  [22] wich [*]

  A mě nepřijde špatný ani jeden. Prostě prostitutka nabízí služby, zákazník za ně zaplatí. Ani jeden není hoden soudu, na světě se dějou horší věci než sex .

  superkarma: 0 31.05.2007, 13:19:11
 10. avatar
  [21] Gabi [*]

  gerda: no a nechtělo by to tedy zaměřit útoky na zákaznickou polovinu smluvního vztahu?!

  superkarma: 0 31.05.2007, 13:16:54
 11. avatar
  [20] Beruška1 [*]

  Na to, abych se živila prostitucí, nemám povahu. Ale je to každého věc, čím se rozhodne živit. Ten, kdo je v tomto případě ten špatný, je muž, který služeb prostitutky využívá.

  superkarma: 0 31.05.2007, 12:47:17
 12. avatar
  [19] gerda [*]

  Gabi: někteří muži berou ženy pouze jako m*divo, takže v hlavách se jim asi neděje vůbec nic. Myslí totiž jinou částí těla

  superkarma: 0 31.05.2007, 12:47:05
 13. avatar
  [18] Gabi [*]

  Rozhodnutí učinit krok k této profesi je asi zásadní a v podstatě asi není cesty zpět. Takové to "budu to dělat jen chvilku" jsou podle mě kecy, něco se v dotyčné zlomí. Ale spíš bych zajímala o to, proč je na druhé straně poptávka a co se děje v hlavě zákazníka

  superkarma: 0 31.05.2007, 12:44:03
 14. avatar
  [17] Ťapina [*]

  Já taky

  superkarma: 0 31.05.2007, 12:42:24
 15. avatar
  [15] wich [*]

  gentiana: Taky jsem to pochopila stejně jako gerda

  superkarma: 0 31.05.2007, 12:26:34
 16. avatar
  [14] Laura.xy [*]

  gentiana:

  superkarma: 0 31.05.2007, 12:10:07
 17. avatar
  [13] gerda [*]

  gentiana: já tomu rozumím tak, že ona ji vnímá stále jen jako kamarádku a to, čím se živí, je nepodstatné.

  superkarma: 0 31.05.2007, 12:07:33
 18. [12] gentiana [*]

  Laura.xy: "nechává si za sex platit, ale prostitutka to není." No, asi je to tedy krotitelka tygrů nebo zahradnice:P
  Japina: ano, církev je špatná, protože je špatná, áno.  No... a když někdo nemá dostatek sebeúcty, tak ať se klidně prodává. Co mi je po tom - ale ať si paknestěžuje, jak je chudinka psychicky narušená a jak k ní život byl zlý. Nevěřím, že se tak někdo musí živit (tady a v okolí, Ňamang Batu neřeším), aby mu neumřely děti hlady, ale že je to jako s tou kamarádkou Terkou, co se sice živí sexem, ale prostitutka to není: vydělat a utratit hromadu peněz.
  A co se chlapů týče, když si teda hrajou na zviřátka, která prostě musí, protože musí... no, u mě bod nezískají.

  superkarma: 0 31.05.2007, 11:44:58
 19. avatar
  [10] Laura.xy [*]

  Mám kamarádku, která pracuje jako tanečnice a za sex si nechá platit. Je to Terka, kámoška ze základky, ne prostitutka. Také pro ni nejsem úřednice. Vydělá hromady peněz a zase je brzo utratí, žije bohémským životem a je tak spokojená. Potkáme se tak jednou do roka, zajdem na kafe, pokecáme. Nechápu, proč tuhle "práci" někdo odsuzuje. Každý si může vybrat, čím se bude živit. Já bych na prostituci neměla, ale také bych třeba nešla uklízet záchody na nádraží. Tak sedím v kanceláři a jsem spokojená. A Terka určitě taky, i když jsme se naposledy viděly v létě.

  superkarma: 0 31.05.2007, 10:22:35
 20. avatar
  [9] ddeenniissaa [*]

  Je to jejich věc, že to dělají, když jim není ze sebe samotných zle, že jsou jen věci. Já bych to dělat nemohla, při představě, že na mě leží odporný, tlustý, upocený stařík, tak se mi zvedá kufr

  superkarma: 0 31.05.2007, 09:47:53
 21. avatar
  [8] Amálie [*]

  * Ani smykem.
  * Jejich boj.
  * Jeho boj.
  * To nevím.
  * Dle studií zakládají bývalé prostitutky, díky své bouřlivé minulosti, mnohem častěji klidná a spořádaná manželství, než jim laická veřejnost připisuje.

  superkarma: 0 31.05.2007, 09:46:46
 22. [7] boon [*]

  to určitě ne
  nějak se živit musí
  no asi bych se jí to snažila rozmluvit
  proč by nemohla, když bude chtít
  to nevím záleží na její povaze, a tom jak s bude k tomu druhmu chovat

  superkarma: 0 31.05.2007, 09:06:15
 23. avatar
  [6] Japina [*]

  Ten "klášterní nevěstinec" mě fakt dostal - co asi říká své "pasácké" histrorii dnešní církev

  superkarma: 0 31.05.2007, 08:54:08
 24. avatar
  [5] fructia [*]

  Prostitucí bych se určitě neživila a ani bych se neuživila Takovej nápor denně by asi máloktrá ženská dokázala unést... Ať se každý živí, čím chce, pokud by se někdo takto rozhodl, co já s tím . Pokud by si někdo vzal bývalou prostitutku, divila bych se, jak je to vůbec možné

  superkarma: 0 31.05.2007, 08:53:04
 25. avatar
  [4] wich [*]

  Nechte už ty prostitutky a pornoherečky žít

  superkarma: 0 31.05.2007, 08:44:48
 26. avatar
  [3] Aja [*]

  A jak se vlastně jmenovala manželka byzantského císaře Justiniana Theodora ?

  superkarma: 0 31.05.2007, 08:40:42
 27. avatar
  [2] gerda [*]

  Přes to, že se na prostitutky kouká jako na ženy na okraji společnosti si myslím, že je to těžká dřina. Ne tedy, že bych tuto práci kdovíjak obdivovala, ale když se zamyslím...den co den se snažit, předstírat, vyhovovat jakýmkoliv choutkám, na to musí být povaha. Markytánky vidím spíš jako spolubojovnice, kamarádky v nouzi. A v minulosti se málokterá dožila ve zdraví vysokého věku, ty holky byly a jsou vlastně chuděry.

  superkarma: 0 31.05.2007, 08:25:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme