Vztahy

Jak se má dcera stala vegetariánkou

„Ode dneška jsem vegetariánka!!!“, vybafla na mě patnáctiletá dcera a hned přihodila bojovný postoj, aby mi dokázala, že si své rozhodnutí bude bránit do posledního dechu.

Poučená marným bojem s jejími výstřelky jsem pokývala hlavou a suše odpověděla: “Tak dobře, beru na vědomí, že jsi vegetariánka.“ Dcera na mě chvíli nevěřícně zírala a bylo mi jasné, že se nemůže smířit se skutečností, že toto její závažné a šokující prohlášení bylo přijato bez vysvětlování, přemlouvání a zakazování. Nevzdala se tedy tak snadno a vybafla znovu: „Ale to znamená, že nebudu vůbec jíst maso!!!“ „No, to nejez, proto přeci chceš být vegetariánkou, ne? A vegetariáni maso nejedí.“ Odpověděla jsem klidně a považovala jsem celou věc za uzavřenou.

Dcera, evidentně otřesená mým laxním přístupem k tak závažné záležitosti, odešla do svého pokoje, promýšlet další taktiku. Byla tehdy v tom telecím věku, kdy jí ani nešlo o to, něco si prosadit, ale neskutečně toužila po boji, po hádce, po mých argumentech, které by mohla přebíjet těmi svými.

Zkrátka a dobře – opět jsem selhala jako matka. Nepřistoupila jsem na její pravidla hry a šla do kuchyně připravovat přírodní roštěnou a hranolky s oblohou. Během přípravy oběda jsem uvažovala, jak se moje nebohá bojovnice vyrovná se skutečností, že nedostane na talíř kus té flákoty. Od okamžiku, kdy nadobro vyplivla láhev s mlékem a začala konzumovat  stejné potraviny jako dospělí, byla totiž vyhlášený masožravec. Milovala masitá jídla a člověk jí nejvíc potěšil plátkem šunky. Kam se hrabalo lízátko!

 Dcera, ve snaze rozpoutat debatu, vykonávala nájezdy do kuchyně, prstem štítivě píchala do plátků masa a pateticky vykřikovala, že tohle ONA jíst nebude. „Ne, opravdu to jíst nemusíš, tak se kvůli tomu tak nerozčiluj.“ Nasupeně vyklidila pole, aby se po chvíli vrátila a zasadila úder z jiné strany: „Ty si, mami, myslíš, že jenom tak kecám, viď? Ale já náhodou moc dobře vím, co to obnáší, bejt vegetariánka. Já to maso FAKT!!! jíst nebudu. Nenuť mi ho!!!“ Jenom jsem vzdychla, protože jsem se nechtěla nechat strhnout do nějaké hloupé hádky.

Nastala chvíle servírování oběda. Zatímco všichni měli na talíři celou porci, novopečená ochránkyně zvířat dostala pouze hranolky a oblohu. Musím uznat, že se držela statečně. Ono něco jiného je vykřikovat zásady a nezvratná rozhodnutí, když člověk není vystaven přímé konfrontaci se skutečností. A něco jiného je zachovat dekórum v okamžiku, kdy ostatní labužnicky ukrajují kousky šťavnatého masíčka, kterého by si ta moje nešťastnice určitě nejraději nandala dvojitou porci. Nicméně držela se statečně a svůj postoj utvrzovala opovržlivými hláškami na naši adresu.

Odpoledne odešla ven a my jsme uzavírali sázky, jak dlouho jí její vegetariánství vydrží. Já jsem naivně odhadovala týden, mladší dcera 2 dny a přítel, s mužskou pragmatičností, suše sdělil, že večer už vegetariánkou nebude. K večeři jsem nachystala obložené chleby se šunkou, paprikou a rajčetem.

Kolem sedmé se přiřítila hlavní hrdinka dne – dokonale vyvenčená a patřičně vyhládlá. Okamžitě se vrhla k tácu s jídlem. Bezmyšlenkovitě nesla první sousto k ústům, a v tom zmerčila naše napjaté pohledy. Všichni jsme na ní totiž viseli očima a čekali, jestli si ukousne, nebo ne. Zarazila se a bylo vidět, že si uvědomila, že je vlastně ta vegetariánka. Sundala šunku z chleba a velkoryse tím plátkem uzeniny obdarovala naší kokřenku. Ta dvakrát kousla, bleskově polkla a bylo po šunce. Dcera se na psa podívala se špatně skrývanou závistí, pak se obrátila na nás, aby nám připomněla své nezvratné dopolední rozhodnutí. Pokývali jsme hlavami, jako že je nám vše jasné a já jsem si v duchu říkala, že ta holka to snad opravdu dokáže. Statečně baštila chleba s paprikou a snažila se tvářit, že maso nikdy v životě ani nejedla.

Pak se natáhla pro druhý kousek, vzala mezi prsty plátek šunky a dlouho setrvala v této poloze. Bylo vidět, jak jí to v mozkovně usilovně šrotuje. Už jsem si myslela, že dostala nějakou křeč, či co, když v tom se dcerka náhle opět pohnula, pustila šunku zpět na krajíc upřela na nás svoje hnědá kukadla a pronesla památnou větu: „No, ona je to asi blbost, bejt vegetariánka, že jo?“ A s chutí se zakousla do krajíce, labužnicky žvýkala a polykala a jenom nechápala, k čemu gratulujeme vítězi naší malé sázkové kanceláře.  

   
11.04.2003 - Láska a vztahy - autor: Jaroslava Machálková

Komentáře:

 1. avatar
  [57] charouzka [*]

  Je zvláštní, že si každý hned myslí, že když přijde ratolest s názorem, že se z ní stane vegetarián, že se nadobro zbláznilo. Já jsem tuhle novinku oznámila doma v 16i letech. Moje máma se pokusila o stejné reakce, servírovala přede mně maso dál a dál a čekala kdy povolím. PO týdnu to vzdala a začala mi servírovat klasické jídlo, jen bez toho masa. Pomalu se s tím všichni smířili a te''d je to 16 let a nikomu to nevadí. Ani mě už to nepřijde. Jen souhlasím s Whitney, vy co jste "masožravci" neodsuzujte vegetariány a odpustťe si mnohdy zbytečné komentáře. Protože normální vegetariáni se taky do nikoho nenaváží. Když někde řeknete jím maso, přijde to každému v poho, nepiju kávu, taky v pohodě, nejím špenát, taky v pohodě, ale nejím maso je divný?????

  superkarma: 0 11.04.2008, 22:17:30
 2. avatar
  [56] jewelinka [*]

  Nechci Vám (některým) do toho kecat, ale pokud jíte třeba "jen" ryby nebo "jen" kuřecí, tak už nemáte s vegetariánama nic společnýho. Vegetarián je pouze ten kdo nejí ŽÁDNÉ maso ! a podotýkám, že ryby i drůbež jím také, z vepřovéh jím maximálně šunku a rozhodně nejsem a nemíním být vegetarián

  superkarma: 0 11.04.2008, 10:20:23
 3. avatar
  [55] Ťapina [*]

  Mladí potřebují vyzkoušet všechno možné, no

  superkarma: 0 29.11.2003, 19:15:35
 4. avatar
  [51] sarobrouk [*]

  Jo, moje sestřenice byla taky vegetariánka, do té doby než omdlela a vypadla na zastávce z tramvaje. Když chce někdo nejíst maso, tak si fakt musí dát pozor, aby doplňoval všechny látky, které tělo potřebuje a ne, že nebude jíst vůbec nic od zvířat (mléko, vejce, atd.). To fakt neuznávám. Každý má jíst tak, aby mu to dělalo dobře. Maso moc nemusím, ale když už si ho dám, tak si ho vychutnám.

  superkarma: 0 14.04.2003, 08:50:15
 5. avatar
  [50] Saturninka [*]

  Merylko, dcééééééééro moja - se tu chectám jak blbá
  P.S: kdysi jsem TAKY byla vegetariánka, asi 1/2 roku - a sojový maso od tý doby nemůžu ani vidět ...

  superkarma: 0 13.04.2003, 22:43:44
 6. avatar
  [47] koule [*]

  Meryl moc pekny . No u nas taky nehrozi, ze nekdo bude vegetarian. Manzel kdyz nema maso, tak mu neco chybi a Elisky, kdyz se zeptam, co chce k jidlu, tak krici mašo a nebo knedliky a maly ten maso muze taky. Ale u nas se taky ji kureci, veprovy mala nechce a hovezi taky ne.

  superkarma: 0 12.04.2003, 22:23:06
 7. avatar
  [46] Léthé [*]

  Meryl,jsi perfektní vypravěč.

  superkarma: 0 12.04.2003, 13:00:14
 8. avatar
  [45] Ťapina [*]

  Anonym: Spíš kuřecí, ne? Z kuřecích nožiček.

  superkarma: 0 12.04.2003, 10:16:46
 9. avatar
  [43] Libča [*]

  Merylko ja by jsem si prala byt takova super mamca jako ty. Takova klidna a fakt super! Moc hezky jsi to napsala..... moc.
  Ja jsem zvedava jaka budu ja mamina.

  superkarma: 0 11.04.2003, 21:21:19
 10. avatar
  [41] Ťapina [*]

  Já taky jím spíš kuřata a ryby, ale rozhodně bych to nenazývala vegetariánstvím, spíš vlastní rozmlsaností I to vepřové si někdy dám, ale málo, jenom hovězí mi prostě nechutná a nechutná.

  superkarma: 0 11.04.2003, 20:09:26
 11. avatar
  [40] sunnynka [*]

  Lori, já nepovažuju vegetariány za blázny, ale bez masa bych nebyla I když....vlastně taky jím spíš jen drůbeží a ryby a to ostatní málokdy....

  superkarma: 0 11.04.2003, 20:03:39
 12. avatar
  [33] *daisy* [*]

  Meryl: super, jen budu doufat, ze se svym temperamentem se mi jednou podari byt tak uzasna jako Ty - nemam sanci

  superkarma: 0 11.04.2003, 14:00:32
 13. avatar
  [32] Ťapina [*]

  Veruška: Ve školní jídelně bylo asi vegetariánů víc, ale ani ne tak z přesvědčení, jako z nerozkousatelnosti

  superkarma: 0 11.04.2003, 13:57:34
 14. avatar
  [31] Veruška [*]

  To mi připomíná, jak ségra byla vegetariánka přes týden, kdy odmítala maso ve školní jídelně a když mamka v neděli udělala řízky, tak se do nich pustila, že strouhanka lítala a když jsme na ní udiveně zírali, že je přece vegetariánka, tak zvolala: "Ježíškriste, já jsem na to úplně zapomněla!!!"

  superkarma: 0 11.04.2003, 13:37:01
 15. avatar
  [29] Bella [*]

  Pekne napsano

  superkarma: 0 11.04.2003, 13:27:06
 16. avatar
  [28] Ťapina [*]

  Matiee: Na moji postavu se podniká dravý útok pokaždé, když přijedu na víkend domů. Když už se dceruška rozhodne navštívit rodiče, tak se musí nakoupit oplatky a to nejlépe Tatranky, Horalky, Vlnky, Tribity, nějakou tu čokoládu, jogurtíky, pudinky, tvarohové dezerty, něco salámku, šunčičky a sýrečku - no jo, jenže víkend má jenom 2 dny!

  superkarma: 0 11.04.2003, 12:47:51
 17. avatar
  [26] Aja [*]

  Mou dcerunku drželo vegetariánění pět let...

  superkarma: 0 11.04.2003, 12:23:38
 18. avatar
  [25] Lucylle [*]

  Matiee: Tohle nedelavala moje mama(ta me spis drzela na uzde a vecer mi treba jist nedovolovala:dnes jsem ji za to vdecna,ovsem tehdy jsem si myslela,ze mam krkavci matku,co mi odpira sousto od ust ),ale moje babicka!
  Klidne mi servirovala veceri v 11 vecer(i kdyz jsem touhle dobou mela davno spat)a nic mi neodeprela.Se nedivim,ze me mama k ni nerada poustela na vikend,kdyz ji pak po par dnech privitalo (jak tloustkou,tak spinou,protoze babicka me nikdy neposlala se umyt ).
  Jinak vegetarianstvi moc nepodporuju,taky jsem kdysi byla nemasozravcem(asi pul roku) a byla jsem pak chudokrevna
  Ted jime hlavne bily maso,sem tam i cerveny,jen ne casto.

  superkarma: 0 11.04.2003, 11:45:45
 19. avatar
  [19] medved [*]

  meryl

  superkarma: 0 11.04.2003, 09:56:03
 20. avatar
  [16] Lhasa [*]


  Já hlavně obdivuju Tvou trpělivost Komukoliv se zamane mě vytočit, tomu se to i podaří Natož kdyby to byla puboška, která o to FAKT stojí

  superkarma: 0 11.04.2003, 09:35:24
 21. [14] Zuzanicka [*]

  Meryl:super

  superkarma: 0 11.04.2003, 09:25:56
 22. avatar
  [11] Kájina [*]

  Meryl-super

  superkarma: 0 11.04.2003, 08:57:57
 23. avatar
  [10] mirrea [*]

  Můj syn měl taky vegetariánské období, maso odmítal, ale uzeniny jedl jako divý. Tvrdil, že to přece není maso. Tak nevím???

  superkarma: 0 11.04.2003, 08:57:01
 24. avatar
  [8] Lucimo [*]

  Merylko a takhle sqela mama jsi byla od jak ziva, nebo je na to nejaka škola????

  superkarma: 0 11.04.2003, 08:40:49
 25. avatar
  [6] sharonka [*]

  Meryl:

  superkarma: 0 11.04.2003, 08:12:36
 26. avatar
  [3] elfos [*]

  :-)))))

  superkarma: 0 11.04.2003, 05:07:54
 27. avatar
  [1] clarCa [*]

  superkarma: 0 11.04.2003, 00:13:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme