Domácnost

Jak se letní kočky?

 

A je tu zase na dosah léto. Čas, kdy více než kdy jindy rádi opouštíme své domovy. A razíme na chaty a chalupy. Nebo do útulného hotýlku někde v horách. Odvážlivci se stěhují pod stany nebo dokonce pod širák… Každému co jeho jest.

 

Jenže my, kteří máme doma kočičí spolubydlící, máme malý problém… Kam s ní???

 

V první řadě záleží na tom, na jak dlouho opouštíme domov…. Řekněme, že jedeme na dovolenou…

Možností máme několik:

 

-          necháme kočku doma a zajistíme někoho známého, kdo bude ochoten jednou denně přijít vyčistit záchůdek a nakrmit ji. Případně jí chvilku dělat společnost. V zahraničí dokonce existují tzv. „catsitter“, což jsou takoví „páníčci na hlídání“. Kdoví, jestli by se to u nás taky ujalo?

-          odložíme kočku do kočičího hotelu. Nabídka je pestrá, ale pro kočku je to pořád změna prostředí doprovázená navíc ještě změnou osob. Ze všech možností asi nejhorší, řekla bych.

-          Přestěhujeme kočku do domácnosti někoho známého, ubytujeme ji u příbuzných či známých. Dotyčné osoby by měla kočka znát, pak se to pro ni může stát i vítaným zpestřením života.

-          Poslední možnost – můžeme kočku vzít s sebou, pokud to tedy podmínky dovolují. Dokonce jsem zažila i hotel v Beskydech, kde umožňovali ubytování koček – chtěli ovšem 500,- Kč za den a noc kočičího příplatku.

 

Mít kočku a jet na dovolenou působí někdy nemalé problémy a tak by mě zajímalo, jak to řešíte vy?

 

 

Některé Kočky ovládly své spolubydlící natolik, že je přemluvili k tzv. „letnění“.

 

Jedná se o sbalení si pár švestek, nastoupení do přepravky a odjezdu kamsi do přírody. Zpravidla se jedná o nějakou chatu či jiné útulné místo, kde může Kočka zažít to, co doma většinou ne.

 

 

A já vám povím, že znám odvážné jedince, kteří letní kočky úplně naostro, tedy úplně volně a s volným pohybem po přírodě. Kočku vypustí, ona si pochodí blízké okolí, pak na ni před odjezdem spořádaně počkají. Kočka si nastoupí a jede se zpátky mezi čtyři stěny…..

 

To mě zaujalo opravdu hodně, protože naše Kočka by tohle patrně nezvládla. Je schopna odplachtit ze sedmého patra za holubem a občas mám pocit, že pud sebezáchovy jí nic neříká. A představa, že ji vypustím někde v lesích a ona se mi po průzkumu okolí vrátí… ne ne. To si myslím, že bych její modrý huňatý ocas viděla někde za keřem patrně naposledy. V rámci zaujetí průzkumem okolí by zcela stoprocentně byla schopná se ztratit.

 

Ať už chcete letnit doma nebo na chatě a příčí se vám myšlenka volného pobíhání po okolních vsích, pak máte na výběr:

 

-          zasíťovat veškerá okna a nechat kočku pobíhat jen po chatě či chalupě. Vynalézavější jedinci můžou stvořit vkusnou prostornou venkovní voliéru. Úplně ideální stav pro divočejší plemena typu ocicat.

-          nebo můžete dům obehnat plotem nebo zdí vysokou min. 2,30 metru (to prý ani dobře živená svižná ruská kočka nepřekoná) a nejlépe bude, když vytvoříte toto ohrazení ohnuté směrem dovnitř. Kočka pak má znemožněný výskok nahoru. I takhle praktický plot ale může vypadat vkusně.

 

Každopádně pokud má kočka takovýto styk s volnou přírodou, pak musíte pamatovat na vyšší zdravotní rizika a možnost nákazy. Pravidelně kontrolujte, jestli kočka nemá klíště a pamatujte na odčervování, které se pak provádí 1x za 3 měsíce.

 

Jak vůbec letnit kočku?

Myslíte, že pobyt  ve volné přírodě je pro kočku jiný, snad i přirozenější…?

A vypustit kočku jen tak, to určitě ne… Co vy a letnění?

 

 

Foto: ruské kočky z chovatelské stanice Kníže Miškin - www.ruskamodra.wz.cz

   
23.05.2006 - Dům a byt - autor: Renata Petříčková

Komentáře:

 1. avatar
  [27] narciska [*]

  Tento problem taky resim, asi bude hotel. Nemate nekdo typ na dobry v Brne?? dik

  superkarma: 0 28.05.2006, 10:45:39
 2. avatar
  [24] Ľubica [*]

  Prosím,prosím, máme 10-ti měsíční holčičku, přátelé bydlí na druhém konci Prahy-takže je nemyslitelné,aby lx denně 14 dnů chodili naší mňoukalku krmit,čistit zácůdek apod. Neznáte nějaký dobrý hotel v Praze, asi nám nic jiného nezbyde, než ji umístnit do hotelu.

  superkarma: 0 24.05.2006, 01:02:19
 3. avatar
  [23] tomáš [*]

  Mňoukas má volný přístup z domku ven - což maximálně využívá.Donedávna jsme měli babičku, tj. nakrmila kocoura i psa, bez problémů...Letos bude poprvé vše jinak, babička umřela. Nevím jak dovolenou zvládneme, bude muset nastoupit nějaký krmič-dobrovolník (netuším ale ještě kdo)..Extra servis (krmení 4x denně, mazlení,kontrola klíšťat...) jistě nebude...Snad nám to týden vydrží...je to bída.

  superkarma: 0 23.05.2006, 15:06:55
 4. avatar
  [22] gerda [*]

  Danka: máte zasíťovaná okna? Trošku mi přeběhl mráz po zádech

  superkarma: 0 23.05.2006, 14:13:52
 5. [19] Danka [*]

  Už třetí rok budu trávit dovolenou na chatě (důvodem je samozřejmě kocour). Poprvé mu trvalo dva dny než se odhodlal vyjít ven (z toho jeden den vzadu pod postelí), ale pak se mu to tak zalíbilo, že mě budil každý den kolem půl čtvrté, abych ho vypustila ven a tam býval skoro celý den až do večera. Pohyboval se jen v blízkosti chaty (plot nemáme) a i když mě viděl jít do lesa, tak zůstal sedět na zídce a čekal na můj návrat. Nejhorší na letnění je ta cesta. Jelikož nejsme pojízdní, tak jsme cestovali vlakem, autobusem a pěšky. To byl koncert! Vloni už jsme se raději nechali odvézt autem. Stojí to za to, zbytek roku tráví doma, případně se proběhne po plechu (11. poschodí).

  superkarma: 0 23.05.2006, 12:13:12
 6. avatar
  [18] Žábina [*]

  moji rodiče vozili na chalupu s sebou, cestou se jí dělalo špatně, ale na chatě to milovala..pohybovala se po nejbližším okolí ale ne moc daleko
  když maminka zavolala - Lízo, svačina - přiběhla

  superkarma: 0 23.05.2006, 12:02:55
 7. avatar
  [17] Landriel [*]

  Meander: to ty naše potvory taky provozují celoročně...

  superkarma: 0 23.05.2006, 12:01:18
 8. avatar
  [16] jaku [*]

  a....: Byly poprvé a je jim 8 měsíců. Snad si zvyknou, budu je tam brát pravidelně . A nebo si nezvyknou a budou za kredencí . Jejich věc

  superkarma: 0 23.05.2006, 11:45:45
 9. avatar
  [15] Meander [*]

  Moje kočky se letní tak, že z nich na koberec vylíná několik dalších koček

  superkarma: 0 23.05.2006, 10:57:31
 10. [14] focuska [*]

  Jezdíme na chalupu každý víkend. Naše kočička je již tak zvyklá, že si již přitáhla přepravku do chodby a čekala u ní. Na chalupě volně pobíhá venku a na zavolání přiběhne jak pejsek. Akorát v neděli ji musíme zavřít do chalupy po obědě, protože již jednou jsme odjížděli až v pondělí ráno.

  superkarma: 0 23.05.2006, 10:49:40
 11. [13] a.... [*]

  jaku: takhle se choval ten můj malej trouba(je mu asi 9 měcíců a z domova byl poprvé).Zalezlej pod gaučem, totálně vystresovanej a když jsem ho násilím vytáhla a dala na zahradu, zdrhal zpět do baráku .Přitom jeho starší kámoš se tam šťastně vyvaloval v trávě na sluníčku. A to jsem si myslela jakou bude mít radost , že ho beru na venkov. Naše venkovská chlupa se totiž všem kočkám děsně líbí.Jinak svým kočkám dopřávám ten komfort 2 měsíce letního bytu, aby z toho života v létě taky něco měly

  superkarma: 0 23.05.2006, 10:49:09
 12. avatar
  [10] jaku [*]

  Taky jsem chtěla vyletnit a vyvíkendovat kočky. Bála jsem se, že se zaběhnou, nebudu je moci sundat ze stromu před chalupou...
  a ty chuděry strachy bez sebe zalezly za kredenc a tam více-méně setrvaly od pátku do neděle.
  Byly vyšťouchány koštětem, odneseny ven na sluníčko - a hádejte, co udělaly ?
  Zaječely , vlítly do chalupy a zalezly za kredenc.

  superkarma: 0 23.05.2006, 09:24:26
 13. avatar
  [5] LibuR [*]

  Bohužel u nás musíme používat kočičí hotel....ale vybrali jsme dobře a kocourek je tam moc spokojený .
  Letos to bude lepší, dcera se přitěhovala do stejného města a o kocourka se postará .

  superkarma: 0 23.05.2006, 08:06:26
 14. avatar
  [2] Agátka [*]

  U nás provozujeme první verzi, jakmile jedeme na dovolenou, nebo více než jednu noc z domu, poprosím mamku jestli poskytne našim dvěma kočkám stravovací a hygienický servis . Protože sama jednu kočku má, tak jí to nedělá problém, bydlíme tak 5 minut od sebe.

  superkarma: 0 23.05.2006, 07:33:25
 15. avatar
  [1] Landriel [*]

  No...po přestěhování na vesnici se naše dvě perské kočky letní tak nějak celoročně...copak je můžeme držet zavřené doma, když ty hlavičky tak žadoní, mňoukají a prosí? Nejradši jsou rozpláclé na zahradě nebo na plotovém sloupku, ale vydávají se i na průzkum po okolí, lov myší a podobné havěti...vracejí se a vzhledem k tomu, že jsou to jediná dvě peršata v okolí, všichni je znají a snad by nám je případně i donesli...

  superkarma: 0 23.05.2006, 06:43:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme