Vztahy

Jak se léčí zlomené srdce?

Zlomené srdce není jen nějaká fráze. Zlomené srdce je opravdová diagnóza. Podle vědců se lidé, kteří jsou pod silným emočním tlakem z důvodů ztráty milované osoby nebo rozchodu, mohou způsobit dokonce až srdeční zástavu, jinými slovy jim může doslova puknout srdce. Jak takové srdce léčit? Jak se postupně zbavovat vnitřní bolesti?

heart

„Zlomil mi srdce“, věta, kterou jsem já sama použila během svého randícího maratonu hned několikrát. A stejně často jsem pravděpodobně ta srdce lámala já sama. Ale teprve v listopadu 2015 jsem si uvědomila, co to opravdu znamená. V životě jsou situace, které neovlivníme, ani kdybychom sebevíce chtěly. Přicházíme o ty nejmilovanější v momentech, které jsou ty nejhorší. A možná, že teď budu znít jako patetický páníček, který se citově příliš uvázal na zvíře, ale to moje srdce tehdy zlomila právě smrt mého psa Arise. Aris byl to nejlepší stvoření, které jsem si kdy mohla přát, byl to můj parťák, společník, spřízněná duše a pes, který mi dal moře lásky. Té nekonečné, čisté a nekomplikované. Byl vlastně jako moje dítě a já se k němu podle toho také chovala. Jenže měl nemocné srdce a netrvalo to ani půl roku od stanovení diagnózy a zemřel. Nebudu vám popisovat to, co si pro mě tehdy 9. listopadu, život připravil. Tenkrát jsem ale poprvé cítila, jak srdce puká, jak bolí celé tělo a každičká buňka uvnitř. Dodnes mě při vzpomínce na něj zabolí a mám pocit, že jsem přišla o kousek sebe. Takhle moc to bolí. Takhle vypadá to moje zlomené srdce...

Sám sobě lékařem

Dostanete-li se do podobně psychicky náročných situací, tělo začne vylučovat hormon adrenalin, který pomáhá tělu bránit se nebo „utéct“. Srdce začne pracovat na plné obrátky, oslabí se vám imunita, mohou vám klidně začít padat vlasy a lámat se nehty. Stres, který jde s takovými životními momenty ruku v ruce, se podepíše na celém vašem zdraví. Jak si zlomené srdce léčit?

 • Nejste v tom sama. Nejste jediná, které se stalo to, co vám. Uvědomte si to.
 • Nic v sobě nedržte a dejte průchod emocím. Chcete plakat? Plačte.
 • Na bolest neexistuje časový plán. Nikde není psáno, že byste se měly vzpamatovat třeba do půl roku. Je jen na vás a vašem tělu, jak se s tím popere.
 • ...podstatné je, že se naučíte pustit tu bolest, kterou si s sebou nosíte. Přečtěte si Dalajlamovu kočku a umění příst.
 • Pokud si nevíte rady, poraďte se s terapeutem nebo psychologem. To není ostuda, ale cesta k uzdravení.
 • Spěte a dobře jezte. Potřebujete celkovou regeneraci těla.
 • Změňte prostředí a vyrazte mimo domov.
 • Nebuďte „zaseknutá“ doma na gauči nebo v posteli. Zkuste se hýbat, vyrazit do přírody, sportovat, vyčistit si hlavu na čerstvém vzduchu. Vyzkoušejte sílu meditace.
 • Neuzavírejte se ani před láskou, ani před okolním světem.

A co pomohlo mně? Jednoznačně je čas tím nejlepším lékařem. Přesto mě bolest občas přepadne, zničehonic. A tak píšu. Pravidelně. Každý měsíc devátého. Dopisy pro Arise.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Také si přečtěte:

   
11.05.2017 - Láska a vztahy - autor: Marie Cicvárek Fléglová

Komentáře:

 1. avatar
  [9] peetrax [*]

  ModráKočka — #2 no, ano, právě z toho jsou takoví ti "ze vztahu do vztahu" jedinci, kteří ostatní používají jen jako převozníky. Zřejmě je to "in" názor. Sml15 Pokud se to týká lásky ke zvířeti, těžko říct, je to individuální, někdy pomůže na prázdné místo přivést někoho jiného, někdy to musí odeznít.

  A rada, že se to stalo už mnoha lidem a ne jen mně? Asi jste, paní Cicvárku, nikdy pořádně netrpěla, protože v těch těžkých momentech je vám to fakt úplně jedno, že takových už byly tisíce. Sml15 Pokud to máte odněkud vyčteno, vězte, že takhle to v životě nefunguje.

  superkarma: 0 15.05.2017, 21:37:52
 2. avatar
  [8] AnteaX [*]

  Naprosto chápu a rozumím, srdce mi puklo před 3 lety po zdrcující ztrátě. Právě Dalajlamova kočka - všechny 3 díly mi moc pomohla. Život je někdy pro mne každodenní boj, ale pozoruji, že se lepším a nejlépe je mi v práci a při sportu nebo s fajn lidmi. Někdy ale potřebuji být sama a pobrečet si, je to lepší než se hnát do nějaké aktivity, když tělo ani duše na to nemá sílu.

  superkarma: 0 12.05.2017, 20:56:09
 3. avatar
  [7] rusalka2008 [*]

  Myškomedvídek — #4 To se dá chápat - rodiče by neměli nikdy přežít své děti... Sml13

  superkarma: 2 11.05.2017, 14:02:01
 4. avatar
  [6] medulka [*]

  Řekla bych, že hodně záleží na povaze člověka, každý to má jinak - někdo už měsíc po rozchodu je schopen začít další vztah a klidně se k někomu nastěhuje a někdo potřebuje být sám a vzpamatovat se. Já osobně patřím k lidem, co nechodí ze vztahu do vztahu, ale raději si dám na čas.... A pokud někdo má zlomené srdce a prochází nějakou porozchodovou depresí, tak podle mě je nejlepší právě dát tomu čas a taky nevracet se do minulosti, nešťourat se v tom, ale jít dál... a taky mít kolem sebe rodinu, přátele, dělat věci, co člověka baví, něčemu se věnovat, aby nebyl čas řešit to a myslet na to a věnovat se sama sobě... asi tak Sml16

  superkarma: 0 11.05.2017, 12:50:48
 5. avatar
  [5] catcat [*]

  sádrouSml15

  superkarma: 0 11.05.2017, 12:45:54
 6. avatar
  [4] Myškomedvídek [*]

  jsou to 4roky co se mě zlomilo srdce,když mě umřel můj jediný syn/38/a nikdo ně už nikdy mé srdce nespravíSml23

  1. na komentář reaguje rusalka2008 — #7
  superkarma: 0 11.05.2017, 11:03:01
 7. [3] MARIE MATEJKOVA [*]

  Podobně jsme to prožívali i my. Již uplynulo pár let a vzpomínky jsou stále živé,jak vidím kokra jsem na měkko. Ještěže mame kocičičkySml59

  superkarma: 0 11.05.2017, 10:55:46
 8. avatar
  [2] ModráKočka [*]

  Nesouhlasím s tím posledním.

  Takových, co se neuzavírají před láskou jsou plný seznamky a pokud si chce někdo srdce dolomit, pak směle do toho. Ve fázi léčení zlomeného srdce je třeba se před láskou právě uzavřít a řešit si jen sebe a minulost, případně minulost ještě předtím (protože často se příběhy opakují). Žena se zlomeným srdcem pravděpodobně narazí na podobnýho týpka.

  Neuzavírat se před světem, to ne, chcete-li... ale o jakoukoliv další lásku se pokoušet až tehdy, když je srdce vyléčeno.

  A to trvá často i rok. Ne nadarmo se říká, že je to jako smrt blízkého. Je třeba si psychologicky projít všechna roční období od události, aby se zahladila, nelezly čerstvé loňské vzpomínky, apod. Za rok je člověk z nejhoršího venku...prý.

  1. na komentář reaguje peetrax — #9
  superkarma: 2 11.05.2017, 10:50:16
 9. [1] bobani [*]

  mně vždy pomohla léčba prací

  superkarma: 0 11.05.2017, 09:25:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme