Zdraví

Jak se domoci pomoci aneb byrokracie vítězí nad životem

Přečtěte si neuvěřitelný zážitek, při kterém vám naskočí slovo „proč“ s mnoha otazníky. Nebo snad máte podobné zkušenosti připomínající pohádku o slepičce a kohoutkovi?

Zlomila jsem si nohu

Jak a kde, se dozvíte možná v jiném článku. O to totiž dnes nejde. Chci vám vyprávět příběh, jak jsem si jen díky své komunikativnosti a pohotovosti vymohla jedno dost akutní vyšetření – šlo totiž o podezření na trombofilii (lidově trombózu), takže žádná legrace.

noha

Mám nařízeno chodit v ortéze o berlích a zlomenou nohou se nedotýkat země. Dlouho jsem se bála a bez pojízdné židle doma nedala ani ránu, ale pak jsem se díky své učitelce jógy hezky „rozchodila“, jen výstup (ale i sestup) ze schodů ve 4. patře znamená skutečný problém. Po té, co mě přítel sesunul ze schodů a vyvezl na sluníčko k synkovi do domečku, „běhala“ jsem vesele na zahradě a těšila se, jak to zvládám. Můj operatér mi totiž při poslední kontrole sdělil, že jestli nebudu chodit o berlích, nebudu už nikdy chodit vůbec...

Jenže večer jsem zraněnou nohu necítila. Dřevěněla, otékala a jako bych ji ztrácela. Po ránu lepší, ale večery jsem trávila ležíc v posteli, nohu 2 metry vysoko podloženou.

Nechtěla jsem zbytečně otravovat doktory.

Jenže po 4 dnech „berlování“ jsem se začala bát. Přece jen mám za sebou dvě operace varixů. Lékařka na ortopedické ambulanci nemocnice, kde mě operovali, mi sdělila, že to může být normální pooperační stav, ale pro jistotu ať určitě podstoupím vyšetření na trombózu. Ale tu prý mi musí zařídit praktická lékařka.  

Volám tedy té své na polikliniku

Jenže moje normálně pečlivá a ochotná lékařka se velmi rozčílila. Prý že to je tak s „mou“ nemocnicí vždycky, jako jediná jí hází případy, které má řešit sama. Paní doktorka pravila, že mi maximálně může nabídnout poukaz na sanitku - jenže jak se pro něj dostat?

A tak jsem volala opět do nemocnice…

Již potřetí jsem vysvětlila, oč jde, potřetí jsem slyšela, že vyšetření podstoupit musím, ovšem odvoz si musím samozřejmě zařídit sama.

Volám tedy na sanitní službu, která mně vždy zařizovala bez problémů a zdarma odvozy a přívozy na kontroly, vč. donosů a odnosů – poukaz mi vždy vypsali v nemocnici.

Po několika přepojování na kompetentní osobu, která se jako čtvrtá ptá na mé příznaky, slyším konečně vytouženu větu: Jedeme pro vás a odvezeme Vás do nemocnice!

Hurá! Dokázala jsem to! Jásám a belhám se pro oblečení. Bohužel předčasně…

Po pár minutách stojí před dveřmi saniťák a ptá se: „A poukaz na to vyšetření máte?“
„Ne…“ pípnu.
„A na sanitku ano?“
„Ne...“ pípnu podruhé.
„No jo, bez toho vás odvézt nemůžeme! To by vás stejně v žádný nemocnici nevzali!“ A opět se ptá  - jako pátý - na příznaky.
„Tak to fakt radši jeďte a zavolejte si 155 – ti jediní vás někde udají bez papíru.“ Odchází a sanitka odjíždí beze mě.

Zase držím v ruce telefon a už asi po páté vytáčím další číslo.

Během pár minut přijela klasická záchranka. Pošesté vysvětluji důvody, pro které úpěnlivě toužím po vyšetření a omlouvám se za to, že možná nejsem akutní případ pro ně.  

Chlapci byli zlatí! Konečně mě nakládají na nosítka a odvážejí.

Trombóza se po vyšetření rentgenem a sonem nepotvrdila. Jsem v pořádku, a dokonce mně sestřička ještě zavolala sanitku a vypsala na ni poukaz. A to, věřte mi, se rovná skoro zázraku. Už minule při kontrole mě v téže nemocnici peskovali, že mám jezdit taxíkem a že ta sanitka je tedy naposled…

Milé čtenářky, zajímalo by mě, jaké máte vy zkušenosti s podobnými příběhy, a zda je jednodušší domoci se pomoci třeba v malém městě. Jímá mě totiž hrůza při pomyšlení, že by se do podobné situace dostala ještě starší, bezmocnější a méně oprsklá a akční osoba, než jsem já, a tu trombózu fakt měla…

   
29.04.2014 - Příběhy - autor: Zuzana Anai Hainallová

Komentáře:

 1. avatar
  [14] Pentlička [*]

  enka1 — #13 Saturnin je úžasnej! I film se jim povedl, ale knížka je samozřejmě lepší. Sml59

  superkarma: 0 29.04.2014, 13:12:51
 2. avatar
  [13] enka1 [*]

  gerda — #11 Anai — #10 JasněSml30 - klíč je v tůniSml54

  gerda — #7 i já, i když knížka je knížkaSml16

  1. na komentář reaguje Pentlička — #14
  superkarma: 0 29.04.2014, 12:18:06
 3. [12] V19 [*]

  Nech žije byrokracia! ako by sme bez nej mohli "fungovať!!

  Preto sme sa dali s manželom pripoistiť - asistent službu -pre takéto prípadySml52

  superkarma: 0 29.04.2014, 11:30:18
 4. avatar
  [11] gerda [*]

  Anai — #10 Anai — #9 Ale vždyť je to pořád jeden a tentýž SaturninSml52

  1. na komentář reaguje enka1 — #13
  superkarma: 0 29.04.2014, 11:02:17
 5. [10] Anai [*]

  Aha, tak o Saturninovi psala první Enka, tak se omlouvám, že jsem reagovala na Gerdu, ale jistě jste to pochopily...

  1. na komentář reaguje gerda — #11
  2. na komentář reaguje enka1 — #13
  superkarma: 0 29.04.2014, 10:50:04
 6. [9] Anai [*]

  gerda — #8 No, přesně!!! Sml52 Když jsme tuhle knížku poslouchali v autě při dlouhé cestě zkr Mexiko, tak jsem netušila, že podobný problém budu brzy řešit....

  Kdybych nebydlela v tom 4. patře bez výtahu, tak bych prostě jezdila taxíkem, určitě praktičtější, než aby děti či přítel jezdili přes celou Prahu pro mě a zase zpět. Ale copak mohu chtít na taxikáři, aby mě pomáhal ze schodů a hlavně, aby mě vynesl zpět nahoru? To bych mu musela pořádně zaplatit a ještě mu možná volat záchranku, pokud by to přežil, přece jen cca 65 kg s ortézou a oblečená, nic moc...

  1. na komentář reaguje gerda — #11
  superkarma: 0 29.04.2014, 10:48:58
 7. avatar
  [8] gerda [*]

  rusalka2008 — #5 je velká výhra, když má nemocný zastánce a hlídače v jedné osobě. Sám a v bolestech je vydán na pospas.

  1. na komentář reaguje Anai — #9
  superkarma: 0 29.04.2014, 09:40:53
 8. avatar
  [7] gerda [*]

  enka1 — #4 já ho o svátcích dokonce i vidělaSml30

  1. na komentář reaguje enka1 — #13
  superkarma: 0 29.04.2014, 09:39:33
 9. avatar
  [6] Pentlička [*]

  Je to poněkud mimo téma sanitek, ale já když jsem měla zlomenou nohu, tak jsem automaticky dostala injekce na ředění krve, které jsem si denně píchala do břicha.

  superkarma: 0 29.04.2014, 08:33:19
 10. avatar
  [5] rusalka2008 [*]

  Já si tak vydupala vyšetření mého otce, kterého chtěli poslat domů s aspirinem (měl po úraze - přetržený lýtkový sval). Tak mu to neochotně vyšetřili a najednou poplach, že má ucpanou nohu až po třísla a musel tam ležet na infúzích...

  1. na komentář reaguje gerda — #8
  superkarma: 0 29.04.2014, 08:25:58
 11. avatar
  [4] enka1 [*]

  Kdo jste četl Saturnina?Sml58

  Jinak já taky nemám špatné zkušenostiSml24

  1. na komentář reaguje gerda — #7
  superkarma: 0 29.04.2014, 07:42:56
 12. avatar
  [3] gerda [*]

  U nás to jde taky dobře, mluvím ale pouze o odvozu z nemocnice po chemošce. Ráno při nástupu mama oznámila, že potřebuje sanitku k odvozu, dostala papír a sanitka pro ni přijela. Všecko je v lidech a jak to má které zařízení dobře zorganizované. Jde o převoz, nikoliv záchranu života, a i ten tu dobře klape. Odstrašujícím příkladem pro mě je sanitka, která sice přijela k zničujícím bolestem břicha, ale místo toho, aby s ním uháněla na operaci, hodinu s kamarádem v kuchyni vyplňovali papíry. Měl prasklou aortu. Tuto první pomoc sice přežil, ale pozdější komplikace jinou chorobou ne.

  superkarma: 0 29.04.2014, 05:50:55
 13. [2] Rikina [*]

  Můj otec byl několik posledních let nepohyblivý po mozkové příhodě. Na vozíku. A vozík se nenacpe do normálního auta, nehledě k tomu, že ani žádné auto nemáme. Takže na všechna vyšetření pravidelně jezdil sanitkou, tedy spíše byl vozen, neb sám by jaksi nemohl. Posádka sanitek bez výjimky vždycky došla až do bytu, naložili, dopravili do sanitky, v nemocnici na příslušné oddělení, a pak zase zpátky až domů. Matka jezdila s nimi, nechtěla ho nechávat samotného, a taky by se bez ní nedomluvil. To vše se zařizovalo výhradně telefonicky, nikdo nemusel nikam běhat pro nějaké poukazy. Sml80 Možná že je někdo i vystavil, ale zřejmě je dali rovnou těm saniťákům, aniž by s tím obtěžovali přímo pacienta, který stejně nebyl ve stavu pochopit, oč jde. Takže já chválím, získala jsem dojem, že tohle fakt funguje. Sml67

  superkarma: 0 29.04.2014, 00:27:59
 14. avatar
  [1] bleblemcy [*]

  Dnes mi sundali po dvou měsících sádru a začínám s rehabilitací. Všude mě vozil naštěstí manžel. Dostal v práci propustku a vozil mě do nemocnice. Jak by to vypadalo pokud bych potřebovala sanitku nevím, ale po tomhle čtení mě to docela děsí Sml15

  superkarma: 0 29.04.2014, 00:15:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme