V sobotu nás čeká 3. taneční večer oblíbené soutěže StarDance. Z vašich ohlasů víme, že se vám pořad líbí. V pondělí přineseme opět aktuální fotogalerii, ale dnes si pojďme říct něco více o zákulisí příprav. A k tomu nějaká ta zajímavost, možná i drb. :-)

V loňském roce se StarDance (páté kolo) stalo nejúspěšnějším televizním zábavním pořadem. Dívá se téměř každá druhá žena a překvapením je, že i téměř každý třetí muž z aktuálního publika přítomného v danou dobu u televizorů. Nejsledovanější tradičně bývá samozřejmě finálové kolo.

StarDance © foto: Mikuláš Křepelka

Tajemství televizního studia

StarDance vysílá Česká televize z barrandovského ateliéru č. 8, jenž má plochu 2 052 m2 a výšku 13,75 m. Byla jsem tam jednou, když bylo prázdné - velká tmavá nicota. Věřte mi, že byste ho nepoznaly. :-)

  • Taneční parket má 14 × 9 m.

Pořad přímo na místě sleduje cca 350 diváků, především přátel a rodinných příslušníků soutěžících. Mezi diváky se objeví i bývalí účastníci StarDance a známé tváře ČT.

Hudba našich srdcí

Výraznou součástí soutěže je hudba (živě hraná). Krásné melodie pocházejí mimo jiné „z dílny“ The Beatles, Franka Sinatry, Elvise Presleyho, skupiny Queen, Philla Collinse. Zajímavostí je, že zazní i hity současných interpretů, jako je např. Adele (známe z Jamese Bonda) nebo Bruno Mars.

„Vždycky je mi líto, když s odchodem párů některé krásné melodie v pořadu nezaznějí. Schovávám si je do budoucích řad a říkám si, že někdy na ně přece jenom dojde, říká Jan Potměšil, manažer vývoje pořadu.

  • Na jakou píseň byste si chtěla zatancovat vy? Napište nám do komentářů.

StarDance © foto: Mikuláš Křepelka

Letošní novinky:

Muzikálový večer, ve kterém budou muset soutěžní páry poprvé připravit velké číslo včetně taneční company, rekvizit apod. Já osobně se těším na díl věnovaný slavným filmovým melodiím.

Technické oříšky pro režiséra

Asi víte, že StarDance je licenční program. Zajímá vás, která pravidla je nutno v tomto případě z tzv. bible BBC dodržovat? Co se týká režie, tak jsou tam prý tři hlavní body - za všechny jmenujme ten, že za žádných okolností během tance nesmí záběr odbíhat na hudebníky, porotce nebo publikum. A to je, myslím, dobře. Přiznám se, že podobné „hříčky“ mě u jiných pořadů celkem ruší.

Snímat choreograficky složitý tanec je náročné. Je třeba jej rozzáběrovat na vteřiny a u pohyblivých kamer mají údajně nakreslené i pohyby.

„Pro mě jsou černou můrou technické problémy a nedej bože zdravotní problémy účinkujících,“ svěřuje se Roman Petrenko, režisér přímých přenosů.

A že těch zdravotních problémů už bylo! V prvním ročníku musel ze soutěže odstoupit pár Mahulena Bočanová a Jaroslav Kuneš kvůli tanečníkovu natrženému tříselnému svalu. S bolestmi zad bojoval Tomáš Dvořák. V třetí řadě s nataženými svaly bojovali Zuzana Norisová a Miroslav Bosák.

Ještě před vysíláním čtvrté řady StarDance se o největší rozruch postarala Táňa Medvecká, když na poslední chvíli kvůli namoženému kolenu odstoupila. Táňu narychlo nahradila Aneta Langerová. Filip Sajler si natrhl úponový sval mezi kyčelním kloubem a páteří, takže dál soutěžil jen s obstřiky.

V páté sérii se proslavila podebraná osmička Báry Polákové, kterou herečka nejdřív léčila antibiotiky, a po soutěži si ji nechala vytrhnout. Ani hokejista Martin Procházka se neobešel bez zraněného kotníku.

StarDance © foto: Mikuláš Křepelka

Módní inspirace?

Hodně se v rámci poslední řady diskutují šaty uznávané módní návrhářky Kláry Nademlýnské... Ta také odpověděla na otázku, co dělá podle ní šaty sexy: „Pro mě spojení „sexy šaty“ znamená, když něco zůstane zahalené, tajemné. Když vše vidíte hned na první pohled, ztrácí to na zajímavosti a nenechává to místo pro fantazii. Někdy je naše představa dráždivější než to, že je nám vše odhalené.“

Šaty pro soutěžící jsou do poslední chvíle utajované, po kostýmních zkouškách ještě nedokončených šatů je soutěžící vidí poprvé ráno v den přenosu.

  • A co vy, milé čtenářky, jaké šaty byste chtěla mít na sobě pro podobnou příležitost?

Porota má na každý večer jiné oblečení, celkem vystřídají za osm večerů 32 obleků.

Česání a líčení tanečnice ve StarDance trvá zhruba hodinu a půl.

Něco sladkého a něco neslýchaného navíc

  • V každém ročníku StarDance se v rodinách soutěžících prý objeví někdo, kdo výborně peče a zásobuje zákulisí domácími delikatesami. V prvním ročníku to byli moravští příbuzní vítězné tanečnice Kristýny Coufalové, v loňském ročníku manželka Oldřicha Navrátila
  • Nejskandálnější mezi světovými verzemi StarDance je přenos z Brazílie, kde se během vystoupení jedna soutěžící kompletně svlékla!

StarDance © foto: Mikuláš Křepelka

Proč nás fascinují soutěže typu StarDance?

Soutěž StarDance je postavená na kontrastech. Nablýskané studio a krásné kostýmy versus zpocené tréninky, lidsky připravené vstupy s prožitky.

Láká rovněž srovnání hodnocení poroty a hodnocení diváka. Pořad má také svou estetickou úroveň a myslím, že obzvláště díky Marku Ebenovi a jeho jemnému humoru se nikdy nedostal pod míru vkusu.

Děti StarDance

V zákulisí přibývají děti. Zahájla to Tereza Kostková, která byla v druhé řadě už šťastnou maminkou syna Toníka. Na konci StarDance II prozradila Tatiana Vilhelmová v přímém přenosu, že je tři měsíce těhotná, a v červenci 2008 porodila syna Cyrila. V roce 2012 se narodila tanečníkovi Petru Čadkovi a herečce Jitce Čvančarové dcera Elena Emílie. Podobně rozšířil rodinu tanečník Jan Tománek. Zatímco v první řadě měli s Kamilou jen syna Jonáše, vloni už se narodila Nela. Baby boom se ve StarDance nevyhýbá ani porotě: Janu Révaiovi a jeho paní, herečce Zuzaně Šulajové, se letos narodil syn Jakub.

Co nás čeká v sobotu?

Třetí večer ve stylu muzikálu se bude tančit vášnivé tango a dravý jive. I tentokrát bude muset jeden z párů soutěž opustit, proto své favority podpořte a pošlete jim hlas!

© foto: Mikuláš Křepelka, Česká televize

Přečtěte si také:

Reklama