Bulvár

Jak se dělá rozhovor aneb co jste možná nevěděli o některých osobnostech

Rozhovory patří k mým oblíbeným slohovým útvarům publicistického stylu, zvlášť když jsou autorizované a člověk díky tomu může předpokládat, že ty věci dotyčný host skutečně řekl. Není to takové to „jedna paní povídala“ a „támhle to psali“. Rozhovorům zkrátka zpravidla věřím…

Nejen že je ráda čtu, ale také mě baví se na nich podílet, což v praxi znamená nastudovat si o osobě (nebo tématu) dostatek informací z dostupných materiálů a pak klást otázky, které by vedly k nějakému zajímavému výsledku.

Taková práce obvykle zahrnuje delší či kratší cestu, setkávání na různých (pro mě často nových a někdy i neobvyklých)  místech a více či méně příjemné zážitky. Následně pak přepis z diktafonu do počítače, kdy je nutno oddělit „zrno od plev“, což asi zabere nejvíce času, protože když se s někým dobře povídá, často sklouznete od daného tématu. Závěr patří již zmíněné autorizaci, tj. zaslání hotového textu ke konečně kontrole zpovídané osobě. 

 • Dnes bych vám ráda dala nahlédnout do toho pozadí, kdy rozhovor vzniká, abyste některé osobnosti, které vám zde představujeme, poznali i trochu jinak. Pro mě taková setkání představují většinou milá překvapení a plno poučení:

Michal Dlouhý

Se sympatickým hercem jsem dělala rozhovor zhruba před rokem. Schůzka byla domluvená v divadelní kavárně, kam také Michal dorazil přesně na čas. Zdvořile se dotázal, zda mi nebude vadit, když bude kouřit - a připravil si vlastnoručně první cigaretu.

Michal Dlouhý, foto: Ondřej Pýcha

Bylo to asi nejpříjemnější setkání se známou osobností za posledních pár let. Probrali jsme nejen divadelní hru Listopad, o které měl být rozhovor především, ale také to, jak mu chybí bratr, jak vzpomíná na pohádky našeho dětství a také tehdejší generaci pánů herců, ke kterým dodnes vzhlíží.

Co mě mile překvapilo

Upřímný zájem v jeho očích, když jsem mu vyprávěla, jak jsem jako malé dítě čekala s babičkou před domem Jana Wericha na Kampě, abych si nechala podepsat knížku Bleška a veška. A jak PAN MISTR HEREC po pro mne dlouhém čekání přišel a podepsal. „To je krásný,“ řekl s úsměvem Michal Dlouhý.

Olga Šípková

S Olgou, mistryní světa ve sportovním aerobiku, oblíbenou lektorkou a moderátorkou, se znám díky svému webu www.aerobic.cz řadu let. Před třemi lety jsem se s ní sešla u ní ve Fitness clubu OŠ, abychom připravily rozhovor pro Žena-in.cz o náročné životní etapě, která ji před tím potkala.

Olga Šípková

Později se její příběh dostal také do televizní Třinácté komnaty, nicméně v našem rozhovoru zazněly i dost podstatné rady, které by měly ženám pomoci.

Co mi toto setkání připomnělo

Ani stálý úsměv na tváři, který si Olinka a řada z nás drží mnoho let, nikomu nezaručí, že neonemocní duše, když o ni nebudeme řádně pečovat. Na její konstatování, že lepší je být občas slaboch, než silná žena, si vzpomenu poměrně často...

Markéta Vostrá

Také s kartářkou a autorkou řady knížek Markétou máme za sebou již pár společných literárních počinů a vždy se na setkání s ní znova těším. Sálá z ní klid a nadhled, který vás během chvilky také pohltí - a uvěříte, že všechno bude fajn. Zdá se, jako by měla na každou otázku odpověď.

Markéta Vostrá

Když jsem přišla před lety na naši první schůzku, byl sychravý podzim a já měla na sobě oranžový kabát. Prý tušila, že jako Střelkyně přijdu v něčem takovém. Tehdy jsem se jí také drze zeptala, zda si vyložila karty, aby věděla, zda má do spolupráce jít, či nikoliv. A ona bez mrknutí oka pravila, že samozřejmě. U někoho jiného bych si myslela, že je to obchodní trik, ale když ji tak ta všechna léta pozoruji, věřím jí každé slovo.

Jednou jsme spolu dělaly on-line rozhovor. Čtenáři psali otázky, Markéta vykládala na stůl karty a já přepisovala její odpovědi na web. Jeden dotaz přišel od lehce vystresované (zřejmě velmi mladé) čtenářky, která po kartářce chtěla, aby jí podle karet řekla, jestli náhodou není těhotná. Markéta se usmála, úkol splnila a pak se na mě pobaveně podívala: „Copak ty holky neví, že existují těhotenské testy?“

Co mám nyní na paměti

Že jsou věci mezi nebem a zemí, ale že bychom měli stále pevně držet svůj rozum v hrsti a používat jej!

Tolik dnešní ochutnávka mých redaktorských zážitků. Příjemné dny.

Přečtěte si také:

   
14.10.2015 - Společnost - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. avatar
  [7] peetrax [*]

  Opravdu moc pěkné čtení, přimlouvám se za víc takových článků ze zákulisí nejen rozhovorů! Sml59

  superkarma: 1 15.10.2015, 20:28:36
 2. [6] MaVy [*]

  Eva_Fl — #4 no asi jo, je je to šíleně kostrbatě řečeno Sml80

  superkarma: 0 14.10.2015, 15:04:11
 3. avatar
  [5] Jandywoman [*]

  V rozhovoru s Markétou bylo řečeno mnoho pravdy, Míša je sympaťák a výborný herec a Olince přeji ať je brzy ok! Celkově příjemné čtení Marcelko!Sml67

  superkarma: 1 14.10.2015, 13:50:09
 4. avatar
  [4] Eva_CZ [*]

  MaVy — #3 myslim, ze si proste ubalil 1. cigo a pak si jich ubalil vic. Ne?Sml80

  1. na komentář reaguje MaVy — #6
  superkarma: 0 14.10.2015, 11:58:47
 5. [3] MaVy [*]

  ten rozhovor s Michalem Dlouhým si pamatuji- hezký mám ho moc ráda, ale co znamená vlastnoručně první cigareta ?Sml80Sml80

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #4
  superkarma: 0 14.10.2015, 10:51:01
 6. avatar
  [2] kobližka [*]

  Z Michala se stal opravdový Pan herec Sml67 Mám ho jednoduše moc ráda.

  superkarma: 0 14.10.2015, 10:10:48
 7. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Z vyse jmenovanych znam osobne jen Olinku a ta je proste uzasna. Mila, bajecna zenska.

  superkarma: 1 14.10.2015, 02:54:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme