ohnostrojVíte o tom, že vymyslet a nainstalovat dobrý ohňostroj je to samé jako složit hudbu či namalovat obraz? Ten novoroční se připravuje tři měsíce dopředu.

Nejdřív se ozve podivné zapraskání a vzduch se jakoby zastaví v čase. Pak ho rozetne hlasitý svist a na obloze rozkvete zářivá koule světel. Miniaturní výbuch supernovy, obloha zalitá rojem meteoritů, tmavomodrý samet pošitý tisíci drahokamů, to všechno se vám zobrazí před očima během pár chvilek.

Moc se o tom nepíše, ale Česká republika je v tomto oboru naprostá světová špička, respektive barrandovské studio Flash Barrandov SFX, které kromě ohňostrojů nebo světelných show při mega koncertech připravuje i filmové efekty.

Umění okamžiku

Velký profesionální ohňostroj se začíná dělat v dílně. Kdybyste si chtěli představit, kolik to dá práce, vězte, že jedna minuta exhibice vyžaduje 6-10 hodin přípravy. Všechno se nakonec propojí a jednotlivým komponentům se přidělí určité místo mezi tisícovkou dalších. „Musíme vědět, jak se co dlouho udrží na obloze, jak vysoko co létá,“ vysvětluje Jaroslav Štolba, jeden z barrandovských tvůrců. „Ohňostroj je umění okamžiku. Tím, že ho odpálíte, ho zároveň i zničíte. Je-li ale dobře vymyšlen, má děj a je třeba ještě spojen s hudbou, zanechá v divákovi takové emoce jako žádné jiné umění,“ říká.

Novoroční překvapení

Flash Barrandov se chystá na pražský novoroční ohňostroj i letos. Odpaliště je tradičně na Letné v místech bývalé Stalinovy sochy a měří 400 m2. Po čas instalace a samozřejmě i odpalu sem však nesmí vkročit nepovolaná noha. „Výrobu pyrotechniky zadáváme do Španělska, Itálie, Portugalska, něco máme i z Taiwanu. Rozhodně žádné výrobky pochybné kvality,“ dodává manager speciálních efektů Petr Večerník.

ohnostroj

Bezpečí nade vše

Podle velikosti a složení se ohňostroje dělí do čtyř skupin. První tři si každý zabezpečuje na vlastní odpovědnost, čtvrtý, a tím bývá jako jediný právě ohňostroj novoroční, je zanesen v zákoně stejně jako odstřel domu. Povinností ohnostrojpořadatele je řídit se pokyny českého báňského úřadu, zabezpečit prostor policií, mít přistavené hasiče a záchranku. Je to i díky množství použitého materiálu, jehož  v roce 2009 bylo potřeba asi 1,5 tuny. Z toho ve vzduchu létalo 900 kilogramů barevných třaskavých směsí! 

Uprostřed ohnivého pekla

Takže ohňostroj je nainstalován, teď už ho jenom odpálit. Děje se tak dvěma různými způsoby. Ručně nebo počítačem. Při ručním odpalování stojí jeden až dva odpalovači uprostřed ohňostroje a záleží na jejich zručnosti, zda do sebe vše zapadne. Zároveň prožívají silně adrenalinový zážitek. Dovedete si představit, že stojíte uprostřed ohnivého pekla? „Je to jako hra na piano – musíte na vteřinu přesně stisknout každé tlačítko,“ říká Petr Večerník. U odpalování počítačem má odpalovač stanoviště mezi diváky a může celou show pozorovat s nimi a vychutnat si všechny emoce.

A vy, zavítáte-li na Nový rok odpoledne do Prahy, zhodnotíte vše na vlastní oči. Jestli to nestihnete, rozjeďte se v červnu do Brna, kde se každoročně pořádá mezinárodní festival ohňostrojů i s hudbou pod názvem IGNIS BRUNENSIS. 

Chodíte se dívat na Nový rok na ohňostroj?

 

 

 

Reklama