Bulvár

Jak se dělá grafika

Když jsem měnila zaměstnání, měla jsem trošku smíšené pocity - hlavně z nové kolegyně Lenky Tiché. „Ona je taková divná, ona je výtvarnice-grafička,“ strašily mě nové kolegyně, a tak jsem zcela podle zásady „když se ti něco nezdá, pořádně to prozkoumej“ začala zkoumat, co je vlastně na takové výtvarnici divného.

V každém případě má dvě ruce, dvě nohy, jednu hlavu … jednoho manžela a dvě dcery - rarachy. A taky takový zlozvyk, že když má potíže, zaleze si do své dílny a odtud pak vytahuje krásné obrázky, které se už objevily na nejedné výstavě. A protože grafika je docela rozsáhlá výtvarná oblast, poprosila jsem ji, jestli by ji nemohla trošku představit.

Základem grafického díla je tisk - a to tisk různý:

 1. Tisk z výšky: vše, co se nemá tisknout, je z tiskové desky (matrice) odstraněno –  vyhloubeno, místa, která se mají tisknout, jsou v původní výšce. Jedná se o: knihtisk, linoryt, dřevořez, dřevoryt
 2. Tisk z hloubky: místa, která se mají tisknout, jsou vyryta nebo vyleptána do hloubky, tiskne se barva z rýh. Jedná se o: hlubotisk, mědiryt, lept, suchá jehla, akvatinta…
 3. Tisk z plochy: tisknoucí i netisknoucí místa jsou v jedné rovině. Tisk je založen na vzájemném odpuzování vody a mastnoty. Na hladký kámen (vápenec) nebo kovovou desku se kreslí mastnou barvou, před tiskem se deska navlhčí vodou, ale mastná místa vodu nepřijmou, tiskařská barva pak ulpí jen na mastné kresbě
 4. tisk z kamene - litografie (počet barev = počet kamenných matric)
 5. tisk z plechu - ofset (kamenná deska je nahrazena tenkou kovovou deskou –zinkovou nebo hliníkovou) obraz se netiskne přímo na papír, ale na válec s gumovým potahem a z válce pak na papír – je to tedy tisk nepřímý neboli přenosový ofset. Je vhodný pro tisk větších nákladů plakátů, přebalů, ilustrovaných knih apod. Při tisku z plochy se dnes využívají fotografické postupy (fototisky)
 6. Sítotisk (serigrafie) je nejmladší tisková technika, rozšířena je v průmyslu i v umělecké a reklamní oblasti. Je to metoda rozmnožování kresby nebo grafiky pomocí šablony a síta upevněného v rámu. Síto musí mít velmi jemnou síťovinu z textilního, kovového nebo syntetického vlákna. Tiskovou formu představuje šablona zpracovaná rozličným způsobem. Způsob tisku je jednoduchý – protlačování barvy propustnými místy šablony pomocí tříče nebo stěrky (ručně nebo strojem) na podložený materiál. Zhotovení šablony na síťovině:  ruční (vyřezaná z papíru, vymývaná apod.) nebo fotomechanické - kopírování vzoru pomocí fotografických metod (osvícení citlivé želatinové vrstvy). Uplatnění: vhodná propagační technika, potisk prakticky všech druhů hmot (papír, textil, kůže, sklo, plasty…), můžeme potiskovat předměty plošné i trojrozměrné. Sítotisková barva musí mít optimální hustotu – nesmí podtékat ani ucpávat síto. Barevná vrstva je poměrně silná, proto tisky dlouho schnou. Lze docílit různých tiskových efektů. V textilním průmyslu je pro tuto techniku vžitý název filmový tisk

Jak vidíte, je té teorie docela hodně - ale některé tyhle techniky jsou vhodné pro každého, a tak mi Lenka slíbila, že se na ně podíváme příště podrobněji.  Zatím se můžete podívat na její grafiky ve fotoalbu.

          
   
14.01.2004 - Společnost - autor: Herta

Komentáře:

 1. [7] karolina78 [*]

  Co se týče grafiky dávám přednost odborníkům. Nechala jsem si dělat nové webovky a je to fajn. Tvorba webových stránek je jejich parketou.

  superkarma: 0 31.07.2014, 15:04:00
 2. avatar
  [4] trdlo [*]

  ja bych ocenila, kdyby se v galerii obrazku dalo precist, co mel obrazek za titul. par jsem jich vylustila. moc krasny!!!

  superkarma: 0 14.01.2004, 22:23:46
 3. avatar
  [2] ginile [*]

  takovych pouzitelnych clanecku prosim vice

  superkarma: 0 14.01.2004, 08:50:59
 4. avatar
  [1] TreasureIsland [*]

  Těším se na popisy a návody. Něco bych zkusila, z ubrousků a sava už se mi točí hlava !

  superkarma: 0 14.01.2004, 08:36:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme