Bulvár

Jak se dá přijít o práci, aneb jsme v tom často nevinně

Panu Jirkovi je šedesát let, a přesto, že se celý život snažil být poctivým a velmi pracovitým zaměstnancem, je teď před důchodem již roky bez trvalého a hodnotného zaměstnání. Jeho zdravotní stav je velmi pochroumaný a stav duševní je velmi narušen právě faktem, že ho nikde nechtějí. Přečtěte si jeho příběh.

 

Po sametové revoluci byl veselým padesátníkem, pracoval jako prodavač, a to i přes své vyšší vzdělání.
Porevoluční změny mu později dopomohly k lepší práci, byl zaměstnán v prestižním podniku, kde se díky svým schopnostem stal brzy obchodním inspektorem. Práce ho bavila, byl jí pohlcen a oddán. Poprvé v životě dělal něco, co ho naplňovalo a uspokojovalo.

 

Bohužel podnik, ve kterém pracoval, byl jako jeden z mnoha, časem vytunelován.

Pan Jirka jen sledoval své nadřízené, kteří si pomalu, ale jistě přesouvali aktiva podniku do nově vzniklých rodinných společností.
Pan Jirka dále již nebyl zapotřebí, byl vyhozen těsně před vyhlášením bankrotu, bez udání důvodu.
Tato událost pro něho byla otřesná. Po letech komunismu, kdy byl nucen dělat pro něho podřadné práce, které svým vzděláním dalece přesahoval, ho vyhodila bývalá komunistická smetánka na dlažbu. Na jeho psychiku to mělo velmi neblahý dopad.

 

Časem se díky opoře své rodiny vzchopil a pokoušel si hledat práci.
Prošel několika konkursy a přečetl bezpočet inzerátů. Stále se ale dovídal, že je věkově nevyhovující.
Jeho psychický stav se horšil, sebevědomí klesalo a on byl stále méně schopen bojovat.
Jednou se zdála situace již nadějná. Postoupil v konkursu do „finále“ a utkal se jen s jedním sebevědomým, avšak nezkušeným mladíkem v obleku a s kufříkem.
Pan Jirka tu noc nespal. Bohužel se ráno dověděl, že jeho zkušenosti v obchodě nejsou pro firmu zajímavé. Vyhrálo mladé sebevědomí.

 

Pan Jirka se již delší dobu potýkal se svým zdravím.
Měl slabou cukrovku, mírnou nadváhu a vysoký tlak. Ve dnech, týdnech a nakonec dlouhých měsících úmorného hledání práce se jeho zdravotní stav začal zhoršovat. Bylo nutné začít užívat Insulin a po posledním konkursu se pan Jirka psychicky zhroutil. Navštívil psychiatra.

 

Během pár dalších měsíců se ocitl v plném invalidním důchodu, který „získal“ hlavně kvůli velmi špatnému psychickému stavu. Nebyl schopen si již dále práci shánět, nesnesl další odmítnutí.

 

Dnes od těchto událostí uplynulo již pár let.
Pro pravdivost a také za účelem pozitivního závěru vám prozradím, že pan Jirka v posledních měsících „brigádničí“. Je prodavačem na výpomoc a po letech, co seděl jen doma za stolem a uzavíral se stále více do sebe, je teď veselejší. Brigádu mu sehnala jeho manželka s pomocí „známých“.

Jeho lékaří se podivují, jak se jeho stav za poslední týdny markantně zlepšil. On potřebuje být užitečný a pokud v práci může alespoň v malé míře uplatnit svůj obchodní talent, je šťastný.
Na těle i na duchu.

  

Příběh pana Jirky je možná ukázkovým problémem na téma „nezaměstnanost“ a je pravděpodobné, že jste v něm poznali příběh někoho z vašich blízkých.
Dá se říci, že konec Jirkova příběhu je přeci jen šťastný. Ale jeho zdravotní stav je navždy poznamenaný, jelikož ztrátu zaměstnání „neunesl“, nezvládl. Upřímně řečeno, nedivím se.

   
08.11.2004 - Společnost - autor: Jindřiška Kleknerová

Komentáře:

 1. avatar
  [39] jiraka [*]

  Bohužel, Jirkova zkušenost nebude ojedinělá. Potíže najít práci mají lidé daleko mladší. Už po čtyřicítce jsou především ženy odsouvány do "starého železa", i když už mají odrostlé děti a mohou se zaměstnání věnovat plně. Člověk potřebuje, aby byl potřebný, jinak živoří.

  superkarma: 0 09.11.2004, 21:59:11
 2. avatar
  [38] Zanna [*]

  Nyotaimori: Můžeš si přivydělat max. 3 350 Kč na úvazek max. 19,5 hod. týdně. Na pracáku Ti dají podepsat prohlášení, že splňuješ jejich podmínky( nedostáváš výslužné, nemáš příjem ze zahraničí, nejsi studentka, atd.).

  superkarma: 0 08.11.2004, 21:45:09
 3. avatar
  [37] Dickie [*]

  Nyotaimori: jo, od účinnosti nového zákona o zaměstnanosti můžeš. součet příjmu ze všech brigád nesmí překročit v měsíci určitou částku (tuším polovinu minimální mzdy, ale to si nejsem jistá - ale na pracáku to budou vědět), aby tím nebylo dotčeno placení zdravotního pojištění státem, nárok na sociální dávky, kdybys byla nezaměstnaná krátce, tak i na podporu...
  nejsem si úplně jistá, jestli není omezenej i maximální počet hodin, ale spíš není. ale ty peníze určitě jsou

  superkarma: 0 08.11.2004, 21:22:38
 4. [35] Rikina [*]

  marcellina*: pokud tím klesnou příjmy rodiny pod životní minimum, tak by to zřejmě dorovnávali sociálníma dávkama, jako příspěvek na bydlení a podobně. Ono se to nedávno zase měnilo, já nevím přesně, jak je to dnes, protože jsem o takové dávky žádala naposledy před 3 lety.

  superkarma: 0 08.11.2004, 15:54:39
 5. avatar
  [34] marcellina* [*]

  Rikina: aha a to se tyka dorovnavani přijmu jednoho z manzelu, je-li druhy dlouhodobe nezamestnan?

  superkarma: 0 08.11.2004, 15:14:16
 6. [33] Rikina [*]

  marcellina*: vyživovací povinnost manželů se projevuje především v tom, že když je například žena nezaměstnaná, skončí jí podpora a žádá o sociální dávky, prokazuje se příjem manžela, a podle toho se stanoví dávky. Předpokládá se, že manžel svůj příjem jaksi dává na domácnost. Kdyby to ale nedělal, nikoho to nebude moc zajímat. Samozřejmě to platí i obráceně...

  superkarma: 0 08.11.2004, 15:03:41
 7. [32] Rikina [*]

  Hannah01: v článku je psáno "slabou cukrovku". To na invalidní důchod není. Svačinu nemůže sníst před jednáním ? Nevím, znám několik cukrovkářů, a nemají problém...

  superkarma: 0 08.11.2004, 14:58:47
 8. avatar
  [31] marcellina* [*]

  jankavi: ten zapoctak musis odevzdat. Noco, neni to zas takova ostuda, kdyz se te zeptaji, tak vysvetlis, proc si odesla ve zkusebni dobe. Myslim, ze to neni takova tragedie.
  Ja hledala praci cca pul mesice a jeste sem si mohla vybrat. Ale personalky mi zacali job dohazovat v pripade, ze jsem uz nebyla vazana v puvodnim zamestnani - to sem pro ne nebyla perpektivni a nemely dukaz toho, ze chci opravdu zmenit zamestnani.
  Podarilo se, mam zajimavou praci, vic penez, prijemnejsi spolupracovniky atd...
  Muj taky hledal praci, cca pul roku . Nakonec nasel odpovidajici job svemu vzdelani, praxi i znalostem a sme oba spokojeni, i kdyz pracuje v jinem meste, kde musi taky pres tyden bydlet.
  jak je to s tou vyzivaci povinnosti manzelu?

  superkarma: 0 08.11.2004, 14:57:31
 9. avatar
  [29] Hannah01 [*]

  Rikina: Náš ředitel šel kvůli cukrovce do invalidního důchodu... Také je dost nepříjemné, když na jednání musí vytáhnout svačinu a jíst v danou chvíli.

  superkarma: 0 08.11.2004, 13:59:07
 10. [28] Rikina [*]

  Trochu se divím, že pan Jirka, když tak sledoval nadřízené, jak přesouvají aktiva, nevyužil svých kontaktů, které bezpochyby jako obchodní inspektor měl, a nenašel si práci jinde dříve, než ho vyhodili. Samozřejmě to měl asi těžší vzhledem k věku, a zdraví, ale za zdravotní stav si patrně částečně může i sám - nadváha a vysoký tlak se dají léčit, a hlavně se jim dá předejít. Cukrovka taky není zase tak závažná nemoc, aby člověku bránila pracovat. Mohl vzít i jinou práci, copak musel za každou cenu dělat právě obchoďáka ? No, každý na to prostě nemá, aby svoje problémy řešil, a radši se zhroutí.

  superkarma: 0 08.11.2004, 13:55:07
 11. avatar
  [24] Hannah01 [*]

  Radka27: I když pominu cenu, tak bývalému kolegovi se stalo, že navštěvoval jednu z nejvyhlášenějších jazykovek a nakonec tam skončil, protože ho točil "rodilý mluvčí" z USA. Normálně se mu smál a opravoval výslovnost, protože kolega měl hodně dobrou GB a Amík to nemohl zkousnout. Pak jim tam vyseknul pár gramatických chyb, kolega ho opravil a šel žádat peníze nazpět. Údajně prý potom Amíka vyhodili, ale otráví to.

  superkarma: 0 08.11.2004, 12:10:02
 12. avatar
  [23] Radka27 [*]

  Hannah01: V Praze? Popadni prvního turistu za křídlo, že ho provedeš za darmo Prahou pod podmínkou, že se budete bavit anglicky a on Tě bude opravovat...co? A vážněji - v Praze je myslím hodně kvalitních škol na AJ, ovšem ty ceny....

  superkarma: 0 08.11.2004, 11:57:11
 13. avatar
  [22] Lesana [*]

  jankavi: starý zápočtový list dokonce ODEVZDÁŠ novému zaměstnavateli. Ale na důvodu ukončení vcelku nic závadného nevidím, stát se může a ve zkušební době i stává Manžel dokonce jednou přijal zaměstnance, který byl propuštěný pro hrubé porušení pracovní kázně, prostě si se zaměstnancem vyříkal, co, jak a proč bylo... a teď bez problémů pro nás pracuje už jakou dobu.

  superkarma: 0 08.11.2004, 11:42:19
 14. avatar
  [20] Hannah01 [*]

  Nám už naplánovali konec firmy na březen - červen 2005 . Když mi to oznámili, tak jsem pár nocí nespala, stažený žaludek. Teď pátrám po dobrém intenzivním kurzu Aj - znáte někdo opravdu dobrou jazykovku v Praze?

  superkarma: 0 08.11.2004, 11:14:38
 15. avatar
  [18] Radka27 [*]

  V životě jsem taky párkrát byla krátce ve stavu nezaměstnanosti. Vzhledem k tomu, že nejsem člověk pasivní, jsem si vždycky v tomto období dokázala hlavou vydělat na živobytí, aniž bych musela někde sedět 8 hodin denně. Nezaměstnanost mi zatím nikdy nevadila. Brala jsem ji jako příjemné prázdniny. Chodila jsem k vodě, opalovala jsem se a četla si, pořádně jsem se prospala, navštívila známé a místa, kam bych se v pracovní době nedostala a samozřejmě jsem si pravidelně organizovala schůzky a pohovory. Na ty jsem díky relaxačnímu charakteru trávení nezaměstnanosti přišla vždycky s dobrou náladou a úsměvem a práci jsem získala velmi rychle.

  superkarma: 0 08.11.2004, 10:33:01
 16. avatar
  [16] Žábina [*]

  pan Jiří je asi hlavně deptán taky svým věkem, kolem 60 let se plno lidí začne obávat nemocí a blížící se smrti...a když ještě ke všemu přijde o práci ...je to podle mě jedno s druhým

  superkarma: 0 08.11.2004, 10:24:16
 17. avatar
  [15] Radka27 [*]

  Pane Jirko, blahopřeji k důchodu i k nalezené brigádě. Myslím si, že takovým těžkým obdobím ve Vašem věku projde snad každý člověk a vy jste to zvládl myslím výborně. Podařilo se Vám vzchopit a zařadit "zpět" do aktivního života.

  superkarma: 0 08.11.2004, 10:21:09
 18. avatar
  [12] Sirikit [*]

  Tak tohle znám, byla jsem bez práce pět měsíců než jsem našla novou - na konkurs. Naštěstí můj nynější zaměstnavatel nekoukal na věk, jsem taky už padesátnice. Ale řada mých známých či kamarádek takové štěstí neměla - některé odešly do předčasného důchodu, jiné jsou nezaměstnané bez možností brát nějaké sociální dávky. A souhlasím s tím, že častěji se zhroutí muž než žena. Jedna moje kolegyně přišla o práci, následně pár měsíců na to jí zemřel tatínek a po pár měsících těžce onemocněl (nádor na mozku) dvacetiletý syn. Nejenže se nezhroutila, dělá si rekvalifikační kurs, začala studovat jazyky a hlídá dvě malé děti své dceři, aby ta mohla jít do práce.

  superkarma: 0 08.11.2004, 09:38:55
 19. avatar
  [10] deti [*]

  Smutný článek.Moje mamka bude mít 55let a taky je bez práce.Všude,kde příjde a uvede věk,tak říkají ne.Mamka naštěstí má 3 vnoučata,tak ji to ani nepříjde.Hodně nám pomáhá.

  superkarma: 0 08.11.2004, 09:25:04
 20. avatar
  [7] Gabi [*]

  *Kotě*: čteš taky Michaela Moora?

  superkarma: 0 08.11.2004, 08:04:21
 21. avatar
  [6] Gabi [*]

  Může si člověk v plném invalidním důchodu přivydělat? Jaká jsou vlastně dnes pravidla? Asi jiná, než u starobního důchodu, že jo?

  superkarma: 0 08.11.2004, 08:03:13
 22. avatar
  [4] Léthé [*]

  Káča:zapomněla jsi na Ivetu

  superkarma: 0 08.11.2004, 03:39:35
 23. avatar
  [3] *Kotě* [*]

  trdlo: Kdepak, česká specialita to není, exportovali jsme to do celého světa, např. v Enronu si to u nás pečlivě nastudovali a pak realizovali v USA

  superkarma: 0 08.11.2004, 01:16:54
 24. avatar
  [1] trdlo [*]

  Napadlo mne, kolik podniku se uz vytunelovalo? Proc s tim nikdo nic nedela? Jak to, ze je to vubec mozny???? Je to ceska specialita? Kdo ji vymyslel?

  superkarma: 0 08.11.2004, 00:14:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme