Rodina

Jak se bydlí v břiše

Kam se hrabou módní minimalistické stavby či bytový design ve stylu feng-šuej, do místa, kde se nám bydlelo zaručeně nejlépe, se už nemáme šanci vrátit. Bohužel ani vzpomínky nám nezbyly. Jak takové prenatální žití vypadá?

 

Mámo, hoď sem nějakou dobrotu

Chuťové pohárky na jazyku embrya se začínají vytvářet kolem šestého týdne těhotenství, vše je dokonáno přibližně ve čtvrtém měsíci, kdy si plod začíná vychutnávat první doušky plodové vody. Nenechte se ovšem mýlit, že plodová voda nabízí pouze neutrální „vodovou“ chuť. Vcelku známý je totiž fakt, že strava matky je schopná ovlivnit její příchuť. O sladkou chuť se postará glukóza, o slanou sodík a moč plodu chutná nahořkle. Výzkumy zaměřené na prenatální období se jednoznačně shodují v jasné preferenci nasládlé plodové vody, které v posledním měsíci těhotenství vypije malý mlsoun denně 3-4 litry! Jak jinak také, vždyť první pokrm novorozence je sladké mateřské mléko, či laktózou oslazená náhradní mléčná výživa. Ve světě existují studie naznačující, že na rozvoji preferencí určitých druhů jídel má svůj podíl i strava matky v období těhotenství.

 

Sice toho moc nevidím, ale to „neva“

Oční bulvy plodu se vytváří během šestého týdne jeho života, samotné zrakové tyčinky kolem šestnáctého týdne. Na speciálním ultrazvuku lze pozorovat, že miminko v břiše dokonce mrká! Jakmile je vývoj zrakového ústrojí plně dokončen, je prý možné zaznamenat, jak se malý zvědavec ve svém stále těsnějším obydlí obrací za silným světlem. Nicméně ve světě nenarozeného děťátka není zrak důležitým smyslem, vše je zastřeno růžově červeným šerem. A proto je například, dle věhlasného reformátora porodnictví a propagátora „porodů bez násilí“ Fredericka Leboyera, důležité zachovat při příchodu miminka na svět tlumené světlo. Jakmile je totiž hlavička dítěte vytlačena z matčiných rodidel (tělíčko zůstává ještě na okamžik sevřeno v porodních cestách), lze si povšimnou, jak dítě otevře oči a rychle je zase zavře. Ve výrazu tváře je dobře patrný bolestivý výraz, ten je záhy následován pláčem. No, zkuste být několik týdnů v šeru a pak si posviťte zářivkou do očí, kdo by si pak pořádně nezařval?

 

Hlaďte mě a drbejte!

Mezi patnáctým a šestnáctým týdnem těhotenství začíná být plod schopný cítit doteky. Nastávající maminky si začínají v této době instinktivně hladit bříško, ve kterém mohou již být patrné první pohyby. Hmat je vyvinutý natolik, že děťátko vnímá hlazení matčiny či otcovy ruky i přes břišní stěnu. Prý se v tomto místě těsně tiskne k břišní stěně, aby se mu dostalo něžného polaskání. Velmi úsměvná je příhoda jedné mé známé, která pravidelně dopřávala svému miminku těhotenské masáže. Děťátko vždy nastavilo zadeček a doteky si náležitě vychutnávalo! Když se malý požitkář narodil, byl dále pravidelně masírován. Hádejte, kterou část těla vždy ochotně vyšpulil…

 

Čichám, čichám člověčinu

Ve dvacátém týdnu prenatálního života připomíná nosík dítěte maličký hrášek či čočku, čichové buňky se čile formují ke svému budoucímu úkolu. Přibližně v sedmém měsíci dozrává čich definitivně. Ale co vlastně může takový plod v děloze cítit? Vždyť se nepohybuje v prostředí vyplněném plynem! Čichová tkáň však dokáže filtrovat vůně z plodové vody. Co vše lze v prenatálním prostředí cítit, na tom se vědci neshodují. Nicméně čich je pro novorozence jedním z nejdůležitějších smyslů, a tak je logické, že musí být na nové zážitky a vjemy dostatečně připraven. Maminku (i její mléko) pozná bezpečně právě podle vůně, není to okouzlující?

 

Ztlumte prosím krevní oběh, hrozně tu to řve!

Koncem čtvrtého měsíce je plod díky dokonale vyvinutým ouškům schopen zvukových vjemů, a to ne ledajakých! Tlukot matčina srdce, šumění krve, pestrá škála zvuků v trávicí a dýchací soustavě, to vše je jeho každodenní a ne nevýrazná zvuková kulisa. Dítě už v děloze bezpečně pozná matčin hlas, dokonce i to, zda maminka mluví na něj či k jiné osobě. Na hlasy blízkých i specificky reaguje, a ne jen na ně, i na hudbu, kterou zná z prenatálního období. To je poměrně zajímavá skutečnost, neboť se tak potvrzuje hypotéza, že dítě je schopno si přenést určité vjemy a zážitky z doby svého nitroděložního života.

Záznamy z ultrazvuků dokazují, že dítko lze v jeho obydlí nenadálým silným nebo neobvyklým zvukem řádně vylekat. Možná se vám stalo, že v období, kdy jste těsně před porodem docházely do porodnice na monitorování pohybů a srdečních ozev miminka, si zkušená sestřička pomáhala při buzení nenarozených spáčů zvonečkem. 

 

Přemýšlím nad nesmrtelností chrousta…

Mozek člověka se utváří od samého začátku života v děloze a svou velikostí dominuje nad všemi orgány. Velkou roli ve formování duševních schopností hraje v této době rovnovážné ústrojí, které dodává do mozku obrovské množství informací a podnětů. Již kolem 22. týdne těhotenství se děťátko umí v děloze orientovat a odhadovat, jakým směrem jdou jeho pohyby. Všechny pohyby nastávající maminky tedy mimovolně rozvíjejí smysl pro rovnováhu a někteří výzkumníci směle tvrdí, že mají vliv na rozvoj inteligence budoucího nového člověka.

 

Prenatální univerzita

Ambiciózní rodiče především ve Spojených státech, kde patří „zárodečný trénink" k prosperujícím odvětvím, mohou s univerzitním vzděláváním svých potomků začít již v prenatálním období. Například Kalifornská prenatální univerzita nabízí studentům poměrně náročný studijní program, kdy nastávající maminky učí svá nenarozená dítka tónům, slovům, a dokonce i matematice! Ta se vyučuje přibližně takto: Silná halogenová lampa zasvítí několikrát matce na břicho a poté speciální zesilovací mikrofon oznámí počet bliknutí. Tak se prý děti podle zakladatele univerzity Dr. Rene Van de Carra naučí velmi snadno a rychle počítat. K čemu jim to je, to ale netuším.

Před takovými aktivitami část odborné veřejnosti důrazně varuje, neboť neustálé rušením děťátek v přirozeném učení a vývoji v jejich zcela odlišném světě může mít nepředvídatelné následky. Oproti tomu se ozývají hlasy podpořené několika studiemi, ty poukazují na fakt, že děti vyučované již v době před narozením jsou v mnoha případech vývojově napřed. Nelehkým úkolem je pak najít onu pomyslnou hranici, kde končí vliv lukrativního lobby nejrůznějších prenatálních výukových programů a začíná činnost, jež má nějaký smysluplný vliv na duševní vývoj děťátka.

 

Zdroj: TEUSEN, G. a GOZE-HÄNDEL, I.: Prenatální komunikace. Praha, Portál 2003 

          www.rodina.cz

 

Pozorujete na svých dětech, že preferují jídla či chutě, jimž jste dávaly v těhotenství přednost?

Mluvily jste na své děti, když byly ještě v břiše?

Četly jste jim třeba knihy či pouštěly určitý druh hudby?

Máte nějaké zkušenosti se speciálními prenatálními výukovými programy?

 

 

   
18.07.2007 - Těhotenství a porod - autor: Martina Machova

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [42] Terinka1984 [*]

  Zajimave :)

  superkarma: 0 23.12.2009, 03:07:08
 2. avatar
  [41] ratonito [*]

  Ťapina: zrovna včera mi o tom říkala kámoška, že syn jedné naší spolužačky asi tuhle alergii má. Že nemohl mateřské mléko ani běžný nutrilon a museli mu dávat nějaké speciální na předpis, které stálo snad 15.000 na měsíc.

  superkarma: 0 11.09.2007, 14:18:12
 3. avatar
  [40] Vivian [*]

  Já teda teď jím hlavně led, tak jsem zvědavá, jestli se to na dítěti nějak podepíše...
  Nemluvím s ním Připadala bych si jako ten schizofrenik, co zpívá do výlevky S játrama nebo se žaludkem taky nekonverzuju. Komunikujeme spolu neverbálně Dost na tom, že slyší, co si povídám s jeho otcem Určitý druh hudby mu taky nepouštím, prostě poslouchá to, co poslouchám já...

  superkarma: 0 19.07.2007, 19:31:14
 4. avatar
  [39] Ťapina [*]

  Meander: To nic, už jsem se uklidnila. Takhle mi oči vylezou z důlků několirát denně, už se mi tam pomalu evolucí tvoří pružinky. Přece uznej, že když chci vytvořit náhradní výživu, tak nejlíp udělám, když vyjdu z přirozených surovin, a jen pro těch pár výjimek, které nesnesou ani ty, budu hledat něco náhradního.

  superkarma: 0 19.07.2007, 13:05:26
 5. avatar
  [38] Meander [*]

  Sorry, Ťapi, já nechci být nevděčná ani zemřít nevědomá, ale jak ses spravedlivě rozhořčila, to chce fakt jedině pohladit a pofoukat.

  superkarma: 0 19.07.2007, 12:12:30
 6. avatar
  [37] Meander [*]

  Ťapina:

  superkarma: 0 19.07.2007, 11:42:18
 7. avatar
  [36] Ťapina [*]

  Meander: No ale co se ti tu snažíme (asi marně) vysvětlit je to, že problém nebyl způsoben tím, že šílení výrobci sladí umělá mléka laktózou. KDYBY švagrová kojila a šlo to, tak by málem nedal kojení. A je to velice výjimečný případ, kdyby bylo dětí s alergií na laktózu víc, tak Země nemá tolik obyvatel, kolik má.

  superkarma: 0 19.07.2007, 11:33:20
 8. avatar
  [35] Meander [*]

  *Kotě*: Švagrová nekojila, nešlo to. Dostal rovnou umělé mléko a skoro to nedal.

  superkarma: 0 18.07.2007, 23:20:00
 9. avatar
  [34] *Kotě* [*]

  Meander: pokud má tvůj synovec alergii na laktózu, tak pravděpodobně nebyla způsobená umělým mlékem, ale alergie by se projevila i při kojení, protože laktóza je jaksi podstatnou složkou mateřského, stejně jako každého jiného mléka. Takový problém se řeší podáváním umělé výživy s nízkým obsahem speciálně naštěpené laktózy - Sunar Alidiar, Nutrilon Pepti apod., jsou jenom na lékařský předpis

  superkarma: 0 18.07.2007, 23:11:36
 10. avatar
  [33] Gabsi [*]

  Moc pěkný a zajímavý článek

  superkarma: 0 18.07.2007, 21:44:45
 11. avatar
  [32] idiska [*]

  Když mamina čekala mě, tak nemohla ani projít kolem řeznictví ...výsledek je, že maso mi fakt nechutná zato rajčátka jedla na kila...a co mám asi ráda ...zato babina, když čekala strýce, tak se přímo klepala na pivo...a co má srejda rád

  Mamka mi od narpzení četla vše, na co přišla...od mateřídoušky po Monte Christa ...faktem je, že mám k literatuře a čestině kladný vztah

  superkarma: 0 18.07.2007, 21:10:42

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] olafka [*]

  Hm, tady tady asi ne

  superkarma: 0 18.07.2007, 13:00:40
 2. avatar
  [29] Ťapina [*]

  Bellana: No jistě, na to už jsem v diskuzích jednou rozvířila debatu

  superkarma: 0 18.07.2007, 12:48:47
 3. [28] Bellana [*]

  Ťapina: Myslím, že většina by petici pro zákaz používání dihydromonoxidu podepsala

  superkarma: 0 18.07.2007, 12:34:22
 4. avatar
  [27] Evikus [*]

  Meander: No možná šílím z toho vedra (nebo spíš dusna)

  superkarma: 0 18.07.2007, 11:45:15
 5. avatar
  [26] Meander [*]

  Ťapina: Nevím, ale můžu ti dát telefon na švagrovou.

  superkarma: 0 18.07.2007, 11:41:11
 6. avatar
  [25] Meander [*]

  Evikus: Já šílím. Nejsem to já, kdo tu šílí.

  superkarma: 0 18.07.2007, 11:40:54
 7. avatar
  [24] Ťapina [*]

  Meander: On člověk nemusí být zrovna inženýr na to, aby věděl, že kojenec se bez laktózy neobejde. Co ten tvůj synovec teda nakonec jedl?

  superkarma: 0 18.07.2007, 11:40:34
 8. avatar
  [23] Evikus [*]

  Meander: Prosím tě co šílíš nevím proč děláš z komára velblouda

  superkarma: 0 18.07.2007, 11:40:34
 9. avatar
  [22] Meander [*]

  Ťapina: Šmarjá, já jim v jejich práci snad bráním? Blázníš nebo závodíš?

  superkarma: 0 18.07.2007, 11:39:18
 10. avatar
  [21] Ťapina [*]

  Meander: Tak nech ty jiné dělat jejich práci. Laktóza je nejpřirozenější curk, který dokáže organismus kojence zpracovat. Ostatně formulace "něco je alergen" je nesmyslná sama od sebe, alergie není problém potraviny, ale konzumenta. Na některé věci je alergie častější, ale to zrovna není případ laktózy, jinak by musely stovky novorozenců umírat hladem.

  superkarma: 0 18.07.2007, 11:36:28
 11. avatar
  [20] Meander [*]

  Ťapina: Nemám. Od toho jsou tu jiní.

  superkarma: 0 18.07.2007, 11:34:52
 12. avatar
  [19] Ťapina [*]

  Meander: Tak to ale bylo buďto na nějaké přídavné látky nebo nějakou speciální úpravu laktózy, nebo by musel mít alergii i na všechna přirozená mléka a to teda nevím, na čem by přežil. Máš nějaký nápad, co dávat kojencům, aby v tom nebyla laktóza?

  superkarma: 0 18.07.2007, 11:34:02
 13. avatar
  [18] Meander [*]

  Ťapina: Chápu, doktoři jsou nejradši, když pacoš drží hubu a krok a má je za polobohy.
  Píšu o tom pro to, že můj synovec měl alergii právě na to umělé mléko a má ji doteď. Alergii na laktozu.

  superkarma: 0 18.07.2007, 11:32:46
 14. avatar
  [17] Ťapina [*]

  Meander: Tohle je ale vážně ten případ, kdy mě docela točí, že lidi jsou částečně o ledasčemš informovaní, pak si z toho udělají nějaký úsudek a jsou schopni brojit proti krmení kojenců mléčnou stravou (ne, že bych měla na mysli zrovna teď tebe, byť ten první příspěvek zněl docela radikálně ). Ono to není tak jednoduché, aby se dalo říct "Alergéééén, fůůůůůj", a vědět polovinu je kolikrát fakt víc na škodu, než nevědět nic. Pak je hrozně divné a zvrhlé, že doktoři nemají z příliš informovaných pacientů moc radost

  superkarma: 0 18.07.2007, 11:29:55
 15. avatar
  [16] Ťapina [*]

  tyrkys: Bavíme se o laktóze. Ta je v mateřském stejně jako v kravském, stejně jako v psím, myším a v Sunaru.

  superkarma: 0 18.07.2007, 11:27:54
 16. avatar
  [15] Meander [*]

  Ťapina: Já ti nechci tvrdit nic. Ty tomu přece rozumíš mnohem líp než já.

  superkarma: 0 18.07.2007, 11:27:42
 17. avatar
  [14] Meander [*]

  Evikus: Už mě to fakt štve. Cuchty v téplákách a s indulonou na ksichtě si taky čtou články o módě a stylu a máš potřebu se k tomu vyjadřovat?

  superkarma: 0 18.07.2007, 11:26:48
 18. avatar
  [13] tyrkys [*]

  Ťapina: mateřské jistě ne, ale dát novorozenci třeba kravské není zrovna nejlepší nápad

  superkarma: 0 18.07.2007, 11:25:25
 19. avatar
  [12] Evikus [*]

  Meander: Tak se hned nerozčiluj. Pořád si tady čtu tvoje sarkastické komentáře ke všemu co se týká dětí a tak mě prostě překvapilo, že jsi vůbec četla tenhle článek, nic víc, nic míň.

  superkarma: 0 18.07.2007, 11:23:48
 20. avatar
  [11] Ťapina [*]

  Meander: Alergen ne, k laktóze má mnoho dospělých nesnášenlivost, protože jim chybí enzym laktáza. A to proto, že ten se s vývojem vytrácí, laktóza je totiž určena právě pro novorozence Nechceš doufám tvrdit, že mléko je pro novorozence škodlivé

  superkarma: 0 18.07.2007, 11:21:55
 21. avatar
  [10] Meander [*]

  Evikus: Jako sorry, ale snad si můžu číst libovolný článek a libovolně se k němu vyjádřit, aniž by to v někom vyvolalo zmatek. A pokud vyvolá, je to jeho problém, nikoliv můj.

  superkarma: 0 18.07.2007, 11:20:45
 22. avatar
  [9] Meander [*]

  Ťapina: Pokud vím, laktoza je alergen jak sviňa.
  Evikus: A co je ti do toho?

  superkarma: 0 18.07.2007, 11:19:33
 23. avatar
  [8] Evikus [*]

  Meander: Já jsem neřekla, že bys to nemohla číst, ale divím se, že čteš články o mimču, když tady celou dobu prohlašuješ, že děti nechceš prostě mě udivilo, že tě tento článek zajímá, no, to je všechno, nic víc za tím nehledej

  superkarma: 0 18.07.2007, 11:16:19
 24. avatar
  [7] olafka [*]

  Njestarší baští převážně zeleninu, prostřední nemůže žít bez sladkého a nejmladší pro změnu nejradši slané chipsy a cokoliv z brambor hm, asi za to můžu já a moje těhotenské chutě

  superkarma: 0 18.07.2007, 11:15:32
 25. avatar
  [6] Mighty Smiter [*]

  Stejně je to zvláštní...když se podívám na matku...že jsem žila v jejím břiše...

  superkarma: 0 18.07.2007, 11:08:27
 26. avatar
  [5] Ťapina [*]

  Meander: Proč? Mně spíš zaráží, že jsem byla doteď přesvědčená, že mlezivo má spíš slanou chuť (pěkně hnusnou) a že kdyby dítě předtím ochutnalo něco lepšího, tak to v životě nevezme do pusy.

  superkarma: 0 18.07.2007, 09:33:04
 27. avatar
  [4] Meander [*]

  Evikus: A proč bych to nemohle číst?

  superkarma: 0 18.07.2007, 09:12:42
 28. [3] Lindaa [*]

  nevím, nevím - obe tehotenství jsem v podstate prozvracela (byla to ta nejúcinnejsí "dieta" mého zivota)takze jsem v podstate nic nejedla a výsledek. Starsí dcera je nezerka a nez aby neco vzala do pusy tak radsi umre hladem a mladsí je vysavac a sezere na co prijde.

  superkarma: 0 18.07.2007, 08:10:14
 29. avatar
  [2] Evikus [*]

  Meander: Já se divím, že jsi to vůbec četla

  superkarma: 0 18.07.2007, 07:16:09
 30. avatar
  [1] Meander [*]

  Dobře, nic mi do toho není, ale ta zmínka o laktozou oslazené náhradní mléčné výživě mě drobátko vyděsila...

  superkarma: 0 18.07.2007, 00:13:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme