A je to tady – Vánoce jsou za dveřmi! No dobře, přeháníme. Dnes máme ještě na vánoční bláznění trochu času, ale čím víc se budou svátky blížit, tím se bude šílenství stupňovat. Mnoho žen se před Vánoci dostane do presu, lítá od jedné činnosti k druhé, nic nestíhá... A proto nastala ta pravá chvíle zjistit, jak se předvánočnímu stresu bránit.

Zeptali jsme se na to psycholožky Radky Vaňkové a dostali jsme od ní následujících pět tipů – když je dodržíte, jistě budou vaše Vánoce poklidné a krásné, provoněné příjemnou atmosférou, prostě právě takové, jaké by měly být!

Co tedy udělat proto, abyste se před Vánoci nezbláznili, abyste prožili šťastné a veselé svátky?

Tip první

Udělejte si seznam

Je to sice trocha práce navíc, ale když si vytvoříte seznam věcí, které je potřeba před Vánoci vykonat, utříbí se vám myšlenky. Snažte se udělat seznam celý hned na začátku, nepřipisovat do něj časem. To, jak položky v seznamu mizí má přívětivé účinky, navíc zjistíte, že některé úkoly můžete přenechat někomu jinému (dětem, manželovi, rodičům).

Tip druhý

Udělejte si čas i na sebe

Dopřejte si každý den alespoň půl hodiny, kdy nebudete na Vánoce myslet. Dejte si příjemnou koupel nebo si sedněte s nějakou oblíbenou knihou a šálkem horkého čaje s medem. Odveďte svou pozornost od povinností. Jakákoli vědomě navozená relaxace ve stresovém období je užitečná.

Tip třetí

Nakupujte s kamarádkou

Dejte si schůzku s dobrou kamarádkou, která se vám už osvědčila jako dobrá společnice ve chvílích stresového vypětí,  a nakupujte dárky společně. Víc hlav víc ví a víc očí víc vidí. S kamarádkou budete nakupovat daleko uvolněněji a užijete si zábavu. Když se vám podaří odvést hovor někam úplně jinam, než k Vánocům, bude to jedině plus.

Tip čtvrtý

Na úklid si najměte firmu

Jednou z nejstresovějších vánočních aktivit je úklid. Pokud ho cítíte jen jako povinnost, vnucenou stereotypy a nečiní vám problémy udělat generální úklid v jiném období, pak ho jednoduše z programu vypusťte. Pokud ale úklid necháváte na předvánoční období, počítejte s tím, že zvlášť ve větší rodině každému vyhovuje trochu jiný systém, každý systém má navíc mouchy a je svým způsobem konfliktní – děti odmlouvají, manžel se cítí ukřivděný nebo nemá čas. Jako ideální řešení se například nabízí, najmout si na úklid firmu a strávit získaný čas návštěvami v rodině nebo u přátel, která byste stejně museli o Vánocích absolvovat.

Tip pátý

Vynuťte si zázemí v jeho náruči

Zvlášť v období před Vánočními svátky se ostří hrany konfliktů. Zkuste se na chvíli nehádat a najděte si čas na sebe navzájem. I letmá pusa zahřeje, ale hřejivé dlouhé objetí udělá hotový zázrak. Když dáte sobě i svému partnerovi pocítit, že na Vánoce nejste sami, nejen že tím zklidníte vybuzené stresory, ale zároveň i obohatíte vztah o další pěkné chvilky.

Máte i vy nějaký zaručený tip, jak se bránit předvánočnímu stresu?

Reklama