Patříte-li mezi lidi ohrožené artrózou, nic nezkazíte tím, když začnete užívat některý z potravinových doplňků, které jsou určeny pro ochranu chrupavky (chondroprotektiva).

 

Je dobré vědět, že zatímco u léčiv musí být účinek podložen důkladnou klinickou studií, u potravinových doplňků, mezi něž chondroprotektiva patří, taková povinnost neexistuje. Přesto si někteří výrobci ve vlastním zájmu nechali účinnost svých přípravků podobnými studiemi prověřit.

 

Z výsledků vyplývá, že mezi nejkvalitnější patří přípravky, které obsahují tyto tři látky: glukosaminsulfát pro výstavbu a obnovu kloubní chrupavky, chondroitinsulfát pro zlepšení pohyblivosti kloubu a MSM (methylsulfonylmethan) s protizánětlivým účinkem, který pomáhá odstraňovat otoky.

 

Co je MSM?

MSM je látka vyskytující se v malých množstvích v nepasterizovaném mléku, ve svalech obratlovců a ryb, surové zelenině jako např. brokolici, chřestu, růžičkové kapustě a dalších rostlinách. MSM zajišťuje pružné vazby mezi bílkovinami, které jsou velmi potřebné. Při pohybu musí být tkáně pevné, a přesto pružné. Jedná se o tuhnutí či kornatění orgánů, žláz a krevních cév, jež často spojujeme se stárnutím. MSM detoxikuje tělo a zlepšuje krevní oběh.

 

Chroupejte chrupavky

 

Glukosamin a chondroitin nejsou vynálezem poslední doby. Po celá tisíciletí lidé na celém světě konzumovali zvířecí chrupavky. V některých kulturách, například v Číně, se kosti a chrupavky přidávají do polévky dodnes, jinde se kosti dokonce žvýkají podle vzoru našich čtyřnohých kamarádů. Výzkumy prokázaly, že chroupání cizí chrupavky pomáhá tělu s výstavbou té vlastní. Odtud byl jen krůček ke snaze vyvinout co nejdokonalejší náhradu, která by pomohla lidem s kloubními problémy.

 

Tak se vědci dopracovali ke glukosaminsulfátu, jenž ovlivňuje tvorbu nehtů, šlach, kůže, očí, kostí, vazů, srdečních chlopní a také metabolismus chrupavky. Jeho produkce v těle klesá s věkem, což může být příčinou rozvoje artrózy. Klinické studie ukázaly, že dlouhodobé podávání gluko-saminsulfátu nejen zmírňuje bolesti, ale i zlepšuje funkci kloubů.

 

Další účinnou látkou je chondroitinsulfát, který váže ve tkáních vodu. Uchovává tím pevnost a pružnost chrupavky, dodává jí tvar. Chondroitinsulfát se vyskytuje i v meziobratlových ploténkách a na mnoha dalších místech v našem těle, např. ve stěnách cév a močového měchýře. V chrupavce síť chondroitinsulfátu přitahuje tekutinu jako magnet. Bez této tekutiny chrupavka trpí podvýživou, vysychá, ztenčuje se a křehne.

 

Je prokázáno, že při degenerativních procesech v chrupavce chondroitinsulfátu ubývá. Ověřená doporučená denní dávka glukosaminsulfátu je 1500 mg, chondroitinsulfátu 800-1200 mg. Nelze ale spoléhat jen na tyto doplňky – bez komplexního přístupu zahrnujícího rehabilitaci, regeneraci a pohyb nemohou pomoci, jak by mohly.

 

Operace je poslední možnost

 

Nejtěžší stádia artrózy většinou končí implantací umělého kloubu, obvykle kyčelního nebo kolenního; ve výjimečných případech – zejména po úrazech – existuje i možnost transplantace chrupavky z nepoškozeného místa na místo poškozené. Každá operace má ovšem své přesné indikace a představuje riziko, proto je vždy třeba důkladně zvážit po konzultaci s ortopedem, jaké přinese vzhledem k současnému stavu pacienta klady a jaké zápory. Je třeba počítat i s následnou rehabilitací a lázeňskou péčí. Každá endoprotéza má také určitou životnost, která je ovlivněna zdravou a pevnou kostní tkání, stavem cévního a svalového systému, tělesnou váhou a způsobem jejího zatěžování. Nejčastěji se implantuje

mezi 60 až 75 lety věku.

 

Ale není nutné myslet hned na nejhorší: Pokud se začnete o svá „zadní kolečka“ starat už teď, kdy ještě žádné potíže nemáte, můžete rovnou říct: Sbohem, artrózo!

 

Doplňky stravy

  • chondroprotektiva, jako jsou např. ArthroStop, Condrosulf, FlexodonA, GS Condro, Proenzi 3, Proenzi Opti a Proenzi premium atd. Jde o různé kombinace glukosaminsulfátu
  • Proenzi 3 je vyvážená kombinace 3 účinných látek
  • Proenzi Premium vyniká jedinečným obsahem glukosaminu a chondroitinu.

 

Kde se dozvíte více?

 

Infolinka Klubu zdraví Walmark:

800 141 141

www.walmark.cz

Reklama