Chladné počasí, změny teploty a dětské kolektivy jsou pro virózy, rýmy a nachlazení ideálním působištěm. Stačí, aby ve školce či ve škole některé dítě přišlo nemocné a nákaza se šíří pozoruhodnou rychlostí mezi všemi zdravými dětmi. Mnoho dětí má díky alergiím či jiným častým onemocněním sníženou imunitu, takže s útočícími viry a bacily nemohou dostatečně bojovat. Stane se za celé podzimní a zimní období, že se dítě nakazí chřipkou či virózou opakovaně. Nyní spoustu maminek řeší laryngitidy, onemocnění průdušek, rýmu a nachlazení. Onemocnění, která jsou spojena s vyššími teplotami a klidem na lůžku. Jak se na horečnaté stavy připravit?

Každá maminka zná tyto stavy. Dítě se nakazí chřipkou či silným nachlazením a během krátkého času se objeví příznaky nemoci - malátnost, únava, zvýšená teplota a následně horečka. Dítě je podrážděné, plačtivé, v jeho tělíčku probíhá zápas s nemocí. Čím je teplota vyšší, tím malátněji dítě vypadá. Někdy horečka dítě úplně ochromí - jen leží, odmítá potravu, protože nemá na nic chuť a chce se mu spát.

Horečka sama o sobě není nemoc, je jen příznakem onemocnění a patří k obranným mechanismům v těle, proto není třeba se jí za každou cenu a ihned od nástupu bránit. Při zvýšené teplotě se nemohou choroboplodné zárodky dobře množit a zároveň také vyšší teplota podporuje prokrvení orgánů a tkání, a umožňuje tím tělu přenášet obranné buňky k zánětlivému ložisku.

Odborníci se v posledních letech shodují v tom, že je dobré vyšší teplotu nad 38°C snižovat vhodnými medikamenty, které můžeme bez receptu koupit v lékárně. Jsou většinou buď ve formě sirupů, tablet nebo čípků - ty jsou vhodné pro děti, které při horečce zvrací. Při podání těchto léčivých přípravků je zásadní, aby byly podány v dávce vypočítané přesně podle tělesné hmotnosti dítěte tak, abychom se vyvarovali předávkování, ale i poddávkování. Pro maminky, které si dělají starost o své nemocné dítě není lepší pohled, než na dítě, kterému se viditelně uleví.

Obecná pravidla pro podávání léků proti horečce:

  • panadolVždy si pečlivě přečtěte příbalovou informaci.
  • Dávkování je závislé na věku a tělesné hmotnosti dítěte a je třeba jej dodržovat.
  • Pozor, abyste nepřekročili dávkování na 24 hodin.
  • Velmi pečlivě se informujte o druhu účinné látky, abyste nepodali lék se stejnou látkou 2x krátce po sobě.
  • Kombinování účinných látek se nedoporučuje pro jeho neúčelnost.
  • Bez porady s lékařem nepodávejte léky déle než 3 dny.

Náš tip: Mezi nejčastěji používané přípravky na snižování horečky u dětí patří Panadol Baby. Snižuje horečku a bolest u dětí jemně a účinně. Paracetamol, účinná látka Panadolu Baby, je doporučovaný jako lék první volby pro snížení horečky u dětí i Světovou zdravotnickou organizací. Je to pro jeho bezpečnost u dětí, pokud je podáván v doporučených dávkách. Panadol baby je lék na vnitřní užití, obsahuje Paracetamol, pečlivě si přečtěte příbalovou informaci před jeho užitím.

Navštivte stránky www.malypacient.cz. Najdete tam zábavu pro vaše maličké nejen do postýlky, ale taky rady týkající se dětských nemocí a on-line poradnu pediatra.

Získejte dárek od redakce! Tři z Vás vyhrají balíček s teploměrem Thermoval rapid flex od Hartmann - Rico. Soutěžní úkol je jednoduchý, napište nám pod tento článek: Jak snižujete horečku u svých nemocných dětí, jaké máte zkušenosti? Zastihla vás aktuálně rýma a nachlazení, laryngitida?

thermovalMěření teploty pomocí teploměru Thermoval rapid flex ještě nikdy nebylo tak snadné - podle místa aplikace trvá 6 až 40 sekund a naměřený výsledek na displeji je dobře čitelný i pro osoby se slabším zrakem. Baterie, která je součástí balení, zaručuje životnost až 4.000 měření, samozřejmostí je prodloužená záruka na 3 roky. Teploměr je vhodný pro všechny způsoby měření teploty - v podpaží, v ústní dutině i rektální měření. Především u malých dětí je rektální měření tím nejvhodnějším způsobem, protože zde naměřená hodnota nejpřesněji odpovídá skutečné teplotě organizmu a lze ji zde také naměřit nejrychleji.

Díky kvalitnímu teploměru rychle zjistíte, jak vysokou má dítě teplotu a můžete mu dát utišující lék - například Panadol Baby.

Reklama