Chladné počasí, změny teploty a dětské kolektivy jsou pro virózy, rýmy a nachlazení ideálním působištěm. Stačí, aby ve školce či ve škole některé dítě přišlo nemocné a nákaza se šíří pozoruhodnou rychlostí mezi všemi zdravými dětmi. Mnoho dětí má díky alergiím či jiným častým onemocněním sníženou imunitu, takže s útočícími viry a bacily nemohou dostatečně bojovat.

Stane se za celé podzimní a zimní období, že se dítě nakazí chřipkou či virózou opakovaně. Nyní spoustu maminek řeší laryngitidy, onemocnění průdušek, rýmu a nachlazení. Onemocnění, která jsou spojena s vyššími teplotami a klidem na lůžku. Jak se na horečnaté stavy připravit?

horečka

Každá maminka zná tyto stavy. Dítě se nakazí chřipkou či silným nachlazením a během krátkého času se objeví příznaky nemoci - malátnost, únava, zvýšená teplota a následně horečka. Dítě je podrážděné, plačtivé, v jeho tělíčku probíhá zápas s nemocí. Čím je teplota vyšší, tím malátněji dítě vypadá. Někdy horečka dítě úplně ochromí - jen leží, odmítá potravu, protože nemá na nic chuť a chce se mu spát.

Horečka sama o sobě není nemoc, je jen příznakem onemocnění a patří k obranným mechanismům v těle, proto není třeba se jí za každou cenu a ihned od nástupu bránit. Při zvýšené teplotě se nemohou choroboplodné zárodky dobře množit a zároveň také vyšší teplota podporuje prokrvení orgánů a tkání, a umožňuje tím tělu přenášet obranné buňky k zánětlivému ložisku.

Odborníci se v posledních letech shodují v tom, že je dobré vyšší teplotu nad 38°C snižovat vhodnými medikamenty, které můžeme bez receptu koupit v lékárně. Jsou většinou buď ve formě sirupů, tablet nebo čípků - ty jsou vhodné pro děti, které při horečce zvrací. Při podání těchto léčivých přípravků je zásadní, aby byly podány v dávce vypočítané přesně podle tělesné hmotnosti dítěte tak, abychom se vyvarovali předávkování, ale i poddávkování. Pro maminky, které si dělají starost o své nemocné dítě, není lepší pohled než na dítě, kterému se viditelně uleví.

Obecná pravidla pro podávání léků proti horečce:

  • Vždy si pečlivě přečtěte příbalovou informaci.
  • Dávkování je závislé na věku a tělesné hmotnosti dítěte a je třeba jej dodržovat.
  • Pozor, abyste nepřekročili dávkování na 24 hodin.
  • Velmi pečlivě se informujte o druhu účinné látky, abyste nepodali lék se stejnou látkou 2x krátce po sobě.
  • Kombinování účinných látek se nedoporučuje pro jeho neúčelnost.
  • Bez porady s lékařem nepodávejte léky déle než 3 dny.

Jak řešit horečku u dětí? Máme pro vás dobrý tip a zajímavé odborné rady! Navštivte stránky www.malypacient.cz. Zde najdete řešení, jak pomoci dítěti od vysoké teploty http://www.malypacient.cz/pomuzeme/bezna-onemocneni-deti/horecka-snizovani-horecky/

Maminky, zapojte se do soutěže o lákavé ceny!

horečka

aktuální soutěži, která na stránkách malypacient.cz probíhá až do 12. 12., můžete vyhrát jeden ze tří bezdotykových teploměrů Cemio nebo dětskou zubní pastu a veselý zubní kartáček pro děti. Stačí zodpovědět jednoduchou otázku a třeba se na vás usměje štěstí.

S bezkontaktním teploměrem Cemio Metric 308 SMART, který máte šanci vyhrát, již nebudete muset trápit své dítě dlouhým a třeba i nepříjemným měřením teploty. Měření s ním je naprosto pohodlné, díky infračervené technologii SMART vysoce spolehlivé a bleskově rychlé. Teplotu změříte ze vzdálenosti 5-8 cm od čela za pouhou 1 sekundu! Teploměr má vnitřní paměť, díky níž si dokáže zapamatovat až 32 hodnot z posledních měření. Je vhodný i pro měření teploty vody ve vaně nebo nápoje v lahvičce. Navíc díky zajímavému tvaru teploměru se měření teploty může stát pro vaše dítě i zábavou. Zapojte se do soutěže a jeden z těchto revolučních přístrojů může být brzo váš.

Vše najdete na http://www.malypacient.cz/soutezime/aktualni-soutez/ - zapojte se, soutěž končí 11. 12., ve středu!

Zapojte se do diskuse – zajímá nás, jak řešíte horečku dětí. Jak snižujete horečku u svých nemocných dětí, jaké máte zkušenosti? Zastihla vás aktuálně rýma a nachlazení, laryngitida?

Reklama