Minulý týden jste se mohli zapojit do on-line rozhovoru, který je pro předsváteční a sváteční období jako dělaný. MUDr. Toms odpovídal na dotazy spojené s trávením, s problémy spojenými s pálením žáhy, s konzumováním jídla… Chcete vědět, jaké zajímavé dotazy dostal a jak na ně odpověděl? Co poradil čtenářkám, které mu popsaly své trápení?

 

Zde vám přinášíme několik zajímavých dotazů a odpovědí. Celý on-line rozhovor si můžete přečíst zde.

Bohužel na některé dotazy nezbyl čas, tak se za pana doktora omlouváme, jeho časové možnosti byly omezené. Tímto mu děkujeme za jeho odpovědi.

 

Jasmína: Dobrý den pane doktore, často mě pálí žáha. Sice si beru Rennie, které zabírá, ale ráda bych to nějak vyřešila, dost mi to otravuje život. Mám si dojít na nějaké vyšetření? Čím by to mohlo být? Děkuji.


MUDr. Miroslav Toms: Toto je zásadní dotaz pro dnešní diskuzi. Trpíte gastroesofageálním refluxem. Je nutno posoudit jeho závažnost. Za riziko se považuje věk pacienta nad 45 let, potíže delší než 6 týdnů a nebo některý z vážných příznaků - hubnutí, krev ve zvratcích nebo stolici, chudokrevnost, bolestivé polykání. V těch případech je nutno situaci probrat s lékařem - praktikem, nebo gastroenterologem. Nabídne vám zřejmě endoskopické vyšetření gastroskopií, nebo jen léčebný pokus. První jsou vždy změny v režimu a jídelníčku (viz dříve v diskuzi) a při neefektu antacid (což uvádíte). Nutno uvažovat i o infekci žaludku Helicobakterem, což se dá vyléčit kombinací antibiotik. Rozhodně je váš problém řešitelný.

 

krokodýl: Dobrý den, pane doktore, v kolika letech bych se měla zajímat o preventivní vyšetření tlustého střeva? Mám obavy z rakovinového onemocnění, v naší rodině se vyskytlo. Lze riziko onemocnění tlustého střeva odvrátit vyváženou stravou? Jak mohu zpozorovat nějaké alarmující příznaky? Moc díky


MUDr. Miroslav Toms: Pro včasný záchyt onemocnění tlustého střeva existují jednoduché testy dělané praktikem v rámci preventivních prohlídek. Jde o zachycení mikroskopického krvácení do střeva tzv. hemokult testem. Při pozitivitě se dělá endoskopické vyšetření - koloskopie. Při výskytu některých nemocí (polypoza) v rodině se dělá endoskopické vyšetření už od časně dospělého věku. Hlavním alarmujícím příznakem je krev ve stolici. Správná racionální strava s dostatkem vlákniny se považuje za správný preventivní přístup.

 

bubulína: Ještě mám jeden dotaz - jaký máte tip na detoxikaci těla? Půst, čaje, pilulky? Děkuji za odpověď, zajímá mě to.


MUDr. Miroslav Toms: Rozumný přístup k jídlu i životu. Na žádné razantní „detoxikace" (kromě závislostí) nevěřím. Znovu opakuji: Všeho s mírou".

 

Monika: Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat - přes Vánoce určitě nenajdu dostatek silné vůle k tomu, abych nemlsala a neochutnala všechny ty dobroty, co se nabízí... často už ale mezi tím vším cukrovím není místo na ovoce a zeleninu, které normálně jím. Mám pak i problémy s zácpou atd. Nebylo by dobré doplnit tu nezdravou vánoční stravu" třeba aspoň nějakou vlákninou v tabletách? Nebo nějakým jiným potravinovým doplňkem, který by napomohl tráveni? Děkuji.


MUDr. Miroslav Toms (14:01): O střídmosti jsem už psal. Příležitostné pálení žáhy můžete vyřešit volně dostupným antacidem, např. Rennie. Pro nedostatek vlákniny si přece jen raději vzpomeňte aspoň na ovoce. Při zácpě pomohou mírně projímavé čaje s obsahem senny, nebo přímo čaj ze senných lusků. Vlákninové preparáty v lékárnách rovněž mívají. Přeji raději klidné bříško. :-)

 

tudlik: Dobrý den, mohl byste mi vysvětlit, čím je způsobené časté pálení žáhy u těhotných a jak často v těhotenství může nastávající matka užívat Rennie proti pálení žáhy? Je nějaký denní limit? Děkuji za odpověď


MUDr. Miroslav Toms (13:09): Pálení žáhy u těhotných je dáno jednak změněnými mechanickými poměry v břiše, jednoduše - vaše nastávající radost zvyšuje nitrobřišní tlak, což umožňuje zpětný tok obsahu žaludku do jícnu. Navíc hormonální změny v těhotenství způsobují horší uzavírací tlak dolního jícnového svěrače, který má tomuto jevu bránit. Denní limit pro Rennie v těhotenství je stejný jako pro netěhotné, tedy max 14-16 tbl Rennie. Jde o bezpečný preparát.

 

mara_k: Dobrý den, proč je lidem o svátcích špatně? Protože míchají všechno dohromady nebo že se přecpávají? Někde jsem četla, že večeři v podobě řízku a bramborového salátu tráví systém velmi dlouho. Je to pravda? Děkuji.


MUDr. Miroslav Toms: Rozhodně platí oba důvody. Zvláště o Vánocích bychom si měli připomínat význam střídmosti. Nejsou to svátky obžerství :-).

 

Celý on-line rozhovor si můžete přečíst zde (klikněte)

 

Reklama