.

Jak přispět na charitu a nenaletět? Spolehlivé neziskovky poznáte podle 5 zásad

Bulvár

Jak přispět na charitu a nenaletět? Spolehlivé neziskovky poznáte podle 5 zásad

Darovat peníze na dobročinné účely je podle statistik u nás čím dál tím častější. Daňová přiznání z uplynulých pěti let naznačují, že dárců přibývá z řad lidí i firem.

Komu dnes můžete své peníze svěřit s jistotou, že se opravdu dostanou k potřebným? V České republice je víc než 120 tisíc různých charit, dobročinných a neziskových organizací. Většina z nich se chová poctivě, ale čas od času se objeví i sbírky, které mají za úkol jen vylákat lidem peníze z kapsy, a reálně nikomu nepomohou. Proto pro Vás máme 5 zásad, jak vybrat spolehlivou „neziskovku“.

srdce

1. Je to zavedená firma

Pokud si vyberete jednu ze zavedených neziskových a veřejně prospěšných organizací, určitě neuděláte chybu. Jestliže působí „neziskovka“ v České republice nebo ve světě alespoň tři roky, jistě bude mít na svém webu dost informací o tom, abyste si udělali přesnější představu, komu pomáhá a jakým způsobem.

2. Co nejvíc peněz dává potřebným

Poctivé neziskovky se snaží co nejvíc peněz dávat na veřejně prospěšný účel, kvůli kterému fungují. Na druhou stranu, aby tyto organizace mohly dlouhodobě pomáhat, určitá část peněz padne samozřejmě i na jejich provoz, který zahrnuje například náklady na mzdy, materiální náklady nebo služby. Informace o jejich hospodaření by měla být dohledatelná na jejich webu.

3. Má Značku spolehlivosti

Značku spolehlivosti získaly jenom veřejně prospěšné organizace, které prošly náročným prověřováním odborného týmu Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR). Ušetříte tak sami čas při „proklepávání“ toho, co vlastně „neziskovka“ dělá a kolik peněz opravdu posílá na dobrou věc. Všichni držitelé Značky spolehlivosti totiž dávají na svůj účel alespoň 75 % toho, co vyberou od dárců. Experti navíc při udělování hledí také na to, jakou kvalitu služeb si neziskovka udržuje, a kontrolují je pravidelně.

lid

4. Nenaléhá na vás na ulici

I spolehlivé neziskovky občas pořádají sbírky v ulicích velkých měst. Právě tam se ale často můžete setkat i s podvodníky, kteří se za ně jenom vydávají. Poctivého zástupce sbírky poznáte podle toho, že má zapečetěnou pokladničku s razítkem příslušného krajského úřadu. Je ochotný se vám prokázat svými identifikačními doklady. Zástupce neziskovky na vás nesmí naléhat a tlačit vás do rychlého darování! Měl by vám naopak dát co nejvíc informací, kdybyste se rozhodli přispět na dobrou věc třeba až v klidu doma.

5. Vystaví vám potvrzení o daru

Nezisková organizace vám automaticky vystaví certifikát dárce, tedy potvrzení o daru, který si ve většině případů můžete i odečíst z daní. Pokud tuto možnost neziskovka nenabízí, zjistěte si proč. Velká část neziskovek je ochotná vás jako dárce uvést na svých stránkách a domluvit případně i jiný způsob, jak vám mohou darování „zpříjemnit“ – některé organizace nabízí i setkání s obdarovanými lidmi.

Foto: Shutterstock

Téma neziskových organizací řešíme s Asociací veřejně prospěšných organizací ČR, která iniciovala vznik Značky spolehlivosti. Tu neziskovka získá, pokud:

 • adekvátně hospodaří s darovanými prostředky,
 • pracuje na svém dalším rozvoji,
 • váží si svých dárců,
 • odpovědně naplňuje svoje poslání.

logo Spolehlivá

   
22.03.2017 - Společnost - autor: Vendula Kubalíková

Komentáře:

 1. avatar
  [6] SNÍŽEK [*]

  posledně jsem dala dvě stovky do zapečetěné pokladničky tří králů Sml58

  superkarma: 0 23.03.2017, 20:40:15
 2. avatar
  [5] AmeA [*]

  Unás potkávám s nabídkou pro psy kočky, nevidící, neslyšící zamává mi před očima nějakým papírem a jak mi posledně vytrh stovku z ruky a dal mi dva krémy na ruce, sem se nasrala a už nikde nic nedávám Sml80Sml80

  superkarma: 0 22.03.2017, 19:29:23
 3. [4] dadma [*]

  Já dříve přispívala hodně ,posílala DMSky skoro na všechno, posílala příspěvky Lékařům bez hranic, či kupovala pohlednice od lidí co malují ústy ,kupovala jsem pastelky, srdíčka,kytičky.....atd. Ale nyní když vidím co neziskovek se přiživuje a kam se peníze cpou ,tak přispívám, již jen na kočky a pejsky. Psí útulek máme kousek za domem a kočičkám přispívám platbou přes účet. Vybrala jsem si tyto dva útulky.Odvezla jsem tam vyhozenou kočičku ,nějakou dobu si tam pobyla ,ale v únoru našla nový domov ,tak mám velkou radost. O lidi nemocné a postižené by se měl postarat stát ,když jsou peníze na příživnické neziskovky,posílají tam peníze a nikdo to ani nekontroluje.Také jsme již v důchodu ,ale to není hlavní důvod.

  Samozřejmě jsou organizace,kterým věřím třeba Nadace Novy Bílý anděl, Nadace Naše dítě paní Baudyšové, Kapka naděje V.Svobodové či Paraple.

  superkarma: 0 22.03.2017, 13:30:14
 4. [3] MARIE MATEJKOVA [*]

  Dávám jen prověřeným organizacím a přímo vozíme do útulků pro psi a kočky.

  superkarma: 0 22.03.2017, 10:38:32
 5. [2] MARIE MATEJKOVA [*]

  Dávám jen prověřeným organizacím a přímo vozíme do útulků pro psi a kočky.

  superkarma: 0 22.03.2017, 10:38:15
 6. [1] bobani [*]

  teď už posílám jen DMS

  superkarma: 0 22.03.2017, 09:46:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme