Domácnost

Jak připravit zahradu na grilování

S jarem přichází i období oblíbeného grilování v našich zahradách. Jak ale zahradu připravit na takový nápor v podobě bezpočtu grilování s přáteli a množství zahradních party? To se dozvíte v následujícím článku...

gril

Pokud jste si pořídili nový zahradní gril, ještě se nepovažujete za ostříleného „gril mistra“ nebo máte jen pocit, že jste po dlouhé zimě úplně zapomněli co to grilování vlastně je, tak my vám to připomeneme.

Přípravy na grilování - jak jinak než na grilu

Základním krokem je, zvolit pro umístění grilu nejlepší a nejbezpečnější místo. To obvykle bývá terasa, nebo přímo vyhraněný plácek na vaší okrasné zahradě. Takové grilovací posezení je vždy dobré nějakým způsobem zastřešit. V případě, že se spustí jarní deštík budete vy, vaši přátelé i lahodné pokrmy zcela v bezpečí. Pro stabilitu grilu je vhodné, aby místo, kde gril stojí mělo rovný povrch a pevnou, stabilní strukturu. Před grilováním si ověřte, zda gril stojí stabilně a na rovné nehořlavé podložce. V případě, že vlastníte plynový gril, zkontrolujte funkčnost a čistěte trysky podle rad výrobce. Při manipulaci používejte originální náčiní a ochrannou rukavici, ale i v případě, že tyto ochranné prvky splníte, nezapomeňte se mít (hlavně u větších grilů) na pozoru před silným žárem. určitě zkontrolujte i to, zda je vaše grilovací výbavička kompletní.

Nezbytnou součástí každého grilu by měla být sada obsahující vidlici, obracečku, kleště, mašlovačku, nůž, chňapku atd. U krbu na dřevěné palivo je nutná lopatka, jehlice na dřevo a pohrabáč. Na pečení, grilování, opékání potřebujete grilovací jehlici, vidličky a kleště. Velmi šikovné jsou také různé lampy, svíce, či louče, které odpuzují létavý hmyz a jejich plamínky navíc dotvoří příjemnou atmosféru. Umístěním těchto odpuzovačů v místě grilování si zajistíte klidný a ničím nerušený průběh vaší kulinářské „show“.

gril

...přípravy na grilování u ohniště...

Pro někoho je nejoblíbenějším „gastronomickým koutkem“ zahrady obyčejné ohniště. Ohniště si můžete vybudovat sami tím nejjednodušším způsobem - klasickým poskládáním cihel nebo vhodných kamenů do kruhu. Když vyskládáte cihlovou zídku do tvaru U (otevřenou stranou budete přikládat dříví), na U položíte rošt, tak už se dají grilovat kotlety a další lahůdky.

gril

..a nakonec jedno alternativní řešení, které přípravy ani nevyžaduje

Pokud patříte mezi majitele anglického trávníku, který nechcete ničit žádným zakládáním táboráku, a navíc byste si rádi připravovali večeři pokaždé v jiném konci zahrady, nabízí se řešení, pomocí přenosného ohniště. Je to v podstatě stolek mající výšku 60 centimetrů, postavený na nožkách. Na něj je pak posazen jakýsi kovový - kulatý nebo hranatý perforovaný koš, uvnitř kterého se rozdělá oheň. Jeho hmotnost je zhruba 11 - 12 kg, proto jej bez problémů přenesete na terasu, doprostřed trávníku nebo na odlehlý konec vaší okrasné zahrady.

grilgril

Kam se usadit

Široký výběr zahradního nábytku však podléhá několika nezbytným kritériím. Pokud máte dostatečně velkou zahradu, není celkem co řešit, ale jste-li obdařeni několika metry terasy nebo snad centimetry balkonu, myslete hlavně na to, aby byl kolem nábytku volný průchozí prostor, a to i v tom případě, že je nábytek skládací. Pokud se nechcete obtěžovat s každodenním uklízením zahradního nábytku a chcete si pořídit něco kvalitnějšího a vkusnějšího, než jsou plastové sety, vhodným řešením je například teakový nábytek.

gril

gril

Tipy jak vyzrát na nečistoty a usazeniny

Bojíte se váš krásný gril použít, jen abyste se nemuseli trápit náročným drhnutím nečistot a usazenin? Nemusíte, máme pro vás pár tipů, jak se těmto nepříjemnostem vyhnout.

gril

TIPY:

 • Tak například grilovací náčiní - obracíte s ním lahodná masa i zeleninu a chcete-li jej odložit, abyste mohli svůj „um“ ochutnat, umažete vše kolem... Jednoduchým tipem je, přímo vedle grilu si postavit hluboký talíř nebo vyhovující nádobu, do níž pokaždé odložíte grilovací nástroje. Tak nezamažete vše kolem.
 • Na grilovacím roštu se nebudou tolik usazovat zbytky z jídla, když ho před grilováním natřete štětcem, namočeným do konzumního oleje.

gril

 • Maso a zelenina se ani nedotknou grilovacího roštu, když je opečete či podusíte nejprve v grilovacích miskách. Typická chuť z grilování se při tom neztratí, protože přes malé otvory v miskách kouř pronikne do grilovaných potravin a krásně jejich aromatizuje.
 • Pokud již došlo k rozsáhlému znečištění, zaschlé a pevně usazené nečistoty odstraníte například pomocí speciálních čistících prostředků na gril, například ve formě spreje. Vhodné jsou třeba i ocelové kartáčky, jimiž je dobré drhnout gril ještě za tepla.

gril

 • Pokud chcete gril očistit až později, zatím grilovací rošt oviňte do mokrého novinového papíru. Nezapomeňte se zbavit i popela, který necháte vychladnout, pak opatrně sesbírejte, vyhoďte do koše a nakonec gril přetřete vlhkým hadrem.

Text: Lucie Sýkorová

Související články:

   
02.05.2011 - Zahrada a květiny - autor: Magazín Zahrada

Komentáře:

 1. avatar
  [10] ramborka [*]

  Grilování máme rádi, letos jsme již grilovali 2x Sml16

  superkarma: 0 02.05.2011, 23:08:25
 2. avatar
  [9] Juana [*]

  Jo, už to zas začalo. Máme taky pár akcí za sebou, naposledy včera.

  Pokud to jde, tak jíme venku skoro pořád, pokud je teplo a neprší, nejen při grilování

  superkarma: 0 02.05.2011, 18:23:03
 3. avatar
  [8] wich [*]

  Už máme za sebou několik grilovacích akcí. Sami i s přáteli Sml67 Letos je nádherně, na gril jak dělané. Už byly bavorské klobásy, kuřecí prsa, vepřové krčky.... Sml20Sml59Pro tyhle věci já žiji Sml22

  superkarma: 0 02.05.2011, 18:00:02
 4. avatar
  [7] selinka [*]

  Fajn. A kdo mi na to půjčí tu zahradu?!Sml57

  superkarma: 0 02.05.2011, 14:11:46
 5. avatar
  [6] Milala [*]

  Tak už jsme taky vyndali stoly,židle,gril je trvalý,pouze ho očistíme.Ale bohužel počasí nám zatím neumožnilo grilování zahájit.Ale určitě bude grilovačka za 14 dní,kdy dcera slaví narozeniny.Všechny vychytávky při grilování už máme dávno za sebouSml22

  superkarma: 0 02.05.2011, 13:44:58
 6. [5] lava [*]

  Nejvíce grilujeme od května do září, o narozeninách,mají je synové i vnoučata. Někdy místo nedělního oběda.

  superkarma: 0 02.05.2011, 13:31:27
 7. [4] gabcahovorkova [*]

  Grilujeme na zahradě tak často, jak jen to jde. Celá rodina grilovačky miluje. Sml59

  superkarma: 0 02.05.2011, 13:00:56
 8. [3] renda2206 [*]

  už se těšímSml16

  superkarma: 0 02.05.2011, 12:13:15
 9. avatar
  [2] ToraToraTora [*]

  Grilovací sezona je u nás v plném prouduSml54 Netřeba radit.

  superkarma: 0 02.05.2011, 12:02:43
 10. [1] mavik001 [*]

  UŽ SE TĚŠÍM NA LETNÍ Sml16 GRILOVÁNÍSml59Sml59Sml59Sml16

  superkarma: 0 02.05.2011, 10:22:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme