OBIToužíte po hustém a zeleném trávníku? Potom se mu musíte věnovat celoročně. Právě nastává ideální doba na přípravu vašeho trávníku na zimu. Zároveň můžete ještě napravit, co jste přes léto zanedbali. Poradíme vám několik základních kroků, které je třeba při podzimní údržbě zahrady provést.

Nepodceňujte pravidelné hrabání listí

OBIZákladem je celý podzim průběžně shrabávat listí a další nečistoty. Ty totiž brání přístupu vzduchu k trávníku, který nemůže dýchat a po několika dnech by se pod vrstvou listí začala tvořit plíseň. Proto hrabání rozhodně neodkládejte až na samý konec zahrádkářské sezóny. Z trávníku odstraňte také veškeré kameny a další nežádoucí předměty. Existuje jeden případ, kdy listí můžete na zahradě ponechat - jako přirozenou ochranu proti mrazu na cibulovinách, které byly zasazeny na podzim. Sekat trávník můžete, dokud teplota bude vyšší než 7 °C. Většinou se seká do října, výjimečně i jednou v listopadu.

P.DvořákTip odborníka:
„Na podzim trávník nesekejte moc nakrátko, tráva roste pomalu a krátký trávník neposkytuje dostatečnou ochranu proti mrazu,“radí Petr Dvořák z plzeňského OBI marketu.

Je váš trávník zničený? Vertikutujte!

OBIPokud máte trávník poničený, použijte vertikutátor a travní porost hloubkově provzdušněte. Běžně se vertikutuje na jaře, ale během roku trávník většinou zaroste mechem. Pokud je tento porost výrazný, je nezbytné vertikutaci na podzim zopakovat. Staráte-li se pouze o malý trávník, měly by vám stačit vertikutační hrábě. Motorový vertikutátor funguje na principu rotujících nožů, které přesekají travní výběžky, čímž se podpoří tvorba nových výhonků. Takto se trávník upravuje do hloubky pouze několika milimetrů (3, max. 5 mm), podle toho, jak silně je poškozen. Pokud ale máte pocit, že je více jak polovina trávníku zničená, založte trávník nový. Je to jednodušší, než se pokoušet ten původní navrátit zpět k životu.

Kompletní péči o trávník poskytuje travní fréza, která může jak vertikutovat, tak provzdušňovat. S jedním přístrojem tak snadno zvládnete nejen vertikutaci, ale i aerifikaci, čili hloubkové provzdušnění trávníku. Provzdušnění je nezbytné proto, aby se k trávníku dostali důležité živiny, ve většině případů však postačí pouze na jaře.

Hnojivo vyberte to s draslíkem

Všechny druhy trávníku - okrasné i užitkové - potřebují ke svému růstu základní živiny: dusík, fosfor, draslík a hořčík. Obecně lze říci, že před zimou jsou vhodná hnojiva s vyšším obsahem draslíku, oproti hnojivům s vyšším obsahem dusíku, které se používají přes jaro a léto. Např. v hobbymarketech OBI můžete zakoupit speciální podzimní a zimní hnojiva, díky kterým trávník přečká mrazy bez úhony.
Trávník hnojte raději za vlhkého počasí, než za slunce, aby nedošlo k jeho popálení. Použijte granulovaná hnojiva, která uvolňují živiny postupně - rovnoměrně a po delší dobu. Podzimní přihnojení by mělo být pouze slabé, použijte maximálně 20 - 30 g na m2. Od října nehnojte, kořeny trav už nejsou dostatečně aktivní a nejsou schopny přijímat živiny.
Trávník nakonec lehce posypte osivem, obzvláště místa, kde se vám zdá trávník řídký. Výběr správné travní směsi je základním předpokladem úspěchu. Existuje mnoho různých druhů, a proto si vyberte tu, která odpovídá vašemu typu zahrady. Následně hráběmi zapracujete a uválcujte.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

Reklama