Domácnost

Jak připravit na zimu zahradní jezírka a bazény?

Podzim je časem přípravy na zimu, a to platí zejména pro ty, kde mají zahradu. Pokud jste majiteli zahradních jezírek či bazénů, je třeba ty z nich, které jsou nad zemí, vypustit a uskladnit nebo přenést do místností, kde jim nehrozí promrznutí – to platí především pro nádoby s choulostivými rostlinami či živočichy. Zapuštěné bazény a větší jezírka musíte připravit na zimu tak, aby se nepoškodily a zvládly zimu v pořádku přečkat.

Zahradní jezírka je během podzimu důležité pravidelně čistit. Z povrchu odstraňujte listí, odumřelé části rostlin a také mrtvé živočichy (brouky, hmyz). Z rozkládajících se zbytků se totiž uvolňují toxické plynné látky, které kazí kvalitu vody a jsou tak nebezpečné pro živočichy žijící v jezírku. Použít můžete síťku nebo v případě vodní plochy vysavač pro zahradní jezírka. Práci si ulehčíte, pokud přes jezírko rozprostřete ochrannou síť – napadané listí a rostliny pak stačí pouze sesbírat. Po poslední důkladné očistě je dobré část vody upustit nebo vybrat a znovu dopustit čistou vodu. Při zazimování zahradního jezírka je rovněž nutné uschovat některé druhy vodních rostlin (např. tropické druhy leknínů, hyacinty) v teplejším prostředí. Učiňte tak ještě předtím, než venkovní teploty spadnou pod kritickou hranici, což je v případě teplomilných rostlin 0 °C. Stejně tak i někteří živočichové potřebují pro přezimování pokojovou teplotu (akvarijní ryby, teplomilné želvy), z jezírka je odneste již při teplotách kolem 10 °C. Vodní rostliny, které mohou zůstat během zimního období v jezírku, je vhodné přendat do místa s větší hloubkou. Ideální je zhruba 50–70 centimetrů, stačí prohloubit jedno místo jezírka, kde rostliny mohou přečkat zimu. Pokud v jezírku chováte živočichy, kteří zvládnou přežít zimu venku (ryby, želvy pocházející z podobných klimatických podmínek, jako jsou naše), pak je důležité myslet na to, aby jezírko mělo dostatečnou hloubku, alespoň 1–1,5 metru, kde se teplota pohybuje i v zimě kolem 4 °C. Voda by měla být dobře vyčištěná, na dno je vhodné umístit speciální pokrývku. Ryby v chladném počasí přestávají přijímat potravu, upadají do stavu hibernace a přečkávají v nejhlubší části jezírka.

garden

Při poklesu pod 7 °C vypněte filtrační systém, kompletně vyčistěte a zazimujte. Je nutné celý systém dokonale odvodnit, aby nedošlo k poškození technologie mrazem. Pokud máte filtraci v šachtě, zakryjte ji nebo zateplete. Je důležité pravidelně kontrolovat, zda voda nezamrzla. Led je dobré pravidelně rozbíjet nebo můžete umístit na povrch polystyrénové desky či kusy dřeva, které vodu ochrání. Vzhledem k rybám rozbíjejte led šetrně, vadí jim totiž hluk a otřesy. Další možností je hladinu rozpustit pomocí horké vody, tato metoda je vůči živočichům ohleduplnější. Otvor je poté třeba pravidelně kontrolovat a udržovat. I pokud v jezírku žádné živočichy nechováte, hlídejte, aby jezírko úplně nezamrzlo. Voda v jezírku se totiž při nedostatečném přístupu vzduchu kazí. Přirozené větrání umožňují rostliny, jejichž stonky zasahují nad hladinu, proto je třeba je neodřezávat. Vytvářejí totiž přirozené větrací otvory – vzduch proudí skrze stonky i tenčí led kolem nich. Podobně lze do vody umístit svazek větví a každý den ho v případě mrazů prošťouchnout. Pokud nemáte v jezírku živočichy, můžete si vypomoci i technikou – do vody lze umístit motorek s lopatkami, který brání vodě v zamrznutí.

V případě mělkých jezírek (do 1 m) na podzim vyjměte všechny rostliny a živočichy a zazimujte je ve vhodných nádobách či akváriích v chladné světlé místnosti. Nádoby a nádrže, které jsou umístěné nad zemí, je nutné přenést na chráněné místo celé. Neposkytují totiž rostlinám ani živočichům dostatečnou ochranu před mrazy. Vhodným místem pro přezimování je sklep či chladná hala (s teplotami 8–15 °C), kde by měl být zajištěn dostatečný přístup světla.

garden

Přejít na stranu:

 
   
14.10.2014 - Zahrada a květiny - autor: (red)

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme