Zdraví

Jak přežít ve zdraví ponurou zimu

Ráno vstávat do tmy a stejně tak se vracet z práce není pro nikoho nic moc potěšitelného. K tomu teploty kolem nuly, které nahrávají všem bacilům, a častá absence bílé pokrývky, jež dává za normálních okolností středoevropské zimě aspoň trochu radostný a prosvětlený nádech…

Zatímco podobné věci si v předvánočním čase moc k tělu nepouštíme, neboť mysl je zaneprázdněna přípravami a těšením na velké rodinné svátky, v lednu jako když většina z nás dostane palicí do hlavy. Jak přežít do jara?

Poptali jsme se zkušených žen a tady jsou jejich rady. Chce to prostě jen....

Více pohybu venku

I když zimní období přímo láká k tomu, aby člověk zalezl co nejdřív do svého bytu (brlohu) a prospal tam jako medvěd většinu tohoto času, udělá vaší psychice nejlépe pravý opak. Svižná procházka zimní krajinou (i když není sníh) rozproudí krev a zažene splíny.

winter

„Naučila jsem se chodit každý den v poledne místo oběda do parku. Samozřejmě každý tuto možnost nemá, ale je to báječné a věřím, že když někdo chce, tak si takové místo najde. I chodit po ulici je lepší než sedět za oknem a vzdychat, jak ve venku hnusně. Někdy na mě padne trochu depresivní nálada, když nesvítí slunce a vidím tam jen poskakovat havrany, ale naučila jsem se to mít ráda. Udělám si několik koleček, pozdravím srdečně důchodce, kteří se vracejí z nákupu, a hned mi přijde ten den snesitelnější,“ říká Ilona (25 let), která pracuje na asistentka v jedné menší firmě na Kladně a o víkendu se pak snaží vyrážet do přírody i s manželem.

Více tepla

Tohle není žádný světoborný objev, ale neškodí si připomenout, že když je nám příjemně teplo, snášíme ostatní nepřízeň okolí o mnoho lépe a hlavně neplýtváme už tak dost oslabenou energií.

I když teď nemluvíme jen o oblečení, ale také o důležitém vnitřním teple. „V zimě jsem se naučila chránit svou energii teplem zvenku i zevnitř, vytvářet takové energetické brnění,“ říká Olga (35 let), která se kvůli svým zdravotním problémům vrhla na studium čínské tradiční medicíny a nemůže si ji vynachválit.  „Piji preventivně zázvorový čaj, vařím si teplé snídaně, používám hodně koření, zejména skořici, která krásně zahřívá,“ dodává s tím, že člověk by měl přemýšlet o všem, co vloží do úst.   

Více světla

Jak už bylo řečeno v úvodu, ranní dlouhá tma a večerní brzká tma nedělají naší psychice dobře. A i když není světlo jako světlo, bojovat s lehkou trudomyslností lze aspoň trochu tím, že si v rámci možností rozsvítíme všude, kde se dá.

„Vždycky jsem se ráno vypravovala do práce jen při rozsvícené zářivce na kuchyňské lince,“ vypráví třicetiletá Linda. „Viděla jsem sice dobře na přípravu snídaně, ale pak už jedla v pološeru a stejně tak si připravovala oblečení. A byla jsem pěkně mrzutá. Za oknem tma, v duši tma. Až po letech mi došlo, že si vlastně můžu rozsvítit v celém bytě. Těch pár minut mě na poplatcích nezabije a hned začínám den radostněji, když své smysly aspoň na chvíli ošálím  prosvětlenými místnostmi,“ říká sympatická učitelka v mateřské školce.  

Více pohody a odpočinku

V přírodě se v zimě vše zpomaluje, a tak nečekejme od sebe kdovíjaké sršení energií. Chce se vám zalehnout? Tak to udělejte. Kdy jindy odpočívat než v zimě, kdy dlouhé večery přímo lákají zachumlat se do deky a konečně přečíst nějakou dobrou oddychovou knihu?

Samozřejmě že pracovní povinnosti nemůžeme jen tak odkopnout a jít spát, ale při troše plánování a seškrtání velkých domácích úklidů si čas pro odpočinek snad najde každá rozumná a praktická žena.

Tento bod bych nepodceňovala,“ říká čtyřicetiletá lékařka Stáňa, která je ze své praxe odolná a hned tak ji nějaký bacil neohrozí. „Tak dlouho jsem jela na plný plyn, plánovala rekonstrukci bytu a tisíc věcí, které by se daly odložit na jaro, až mě nakonec složila nějaká hloupá viróza. Vzala jsem to pozitivně jako symbolické přinucení k zastavení a strávila několik dní v peřinách. Teď už vím, že možná stačilo jen zvolnit a naplánovat si odpočinkový víkend, abych nabrala sílu,“ dodává moudře.

Více kultury

Zimní měsíce jsou tím pravým časem žít aspoň chvíli trochu kulturně (pokud to během zbytku roku nestíháte, nebo je vám líto obětovat krásné letní večery).

Plesy, divadelní představení, výstavy - to vše jsou báječné příležitosti vyjít si s partnerem nebo kamarádkou a užít si trochu zábavy. A není to jen taková marnost...

„Bydlím na vesnici a většinou se mi už večer nikam nechce, ale zařídili jsme si s manželem nějaké předplatné, která nás přinutí zvednou zadek z gauče a jít mezi lidi a zatím jsem ani jednou nelitovala,“ vypráví nadšeně Alena (37 let) o nové zálibě, díky které nejen že si rozšířila všeobecný rozhled, ale poznala také spousta zajímavých lidí.“Minule jsme čekali v divadelní kavárně na začátek představení, který byl z technických důvodů posunutý, a představte si, že jsme potkali příjemný pár, který bydlí hned ve vesnici vedle. Nevěřili byste, jak udělá taková věc člověku radost a zpříjemní mu i následující dny,“ dodává maminka dvou puberťáků.

Více exotických dálek?

Stále otevřeným tématem k diskusi (proto ten otazník) zůstávají zimní dovolené v exotických (rozumějme teplých) zemích. Někdo rád utíká před typicky českým šedivým nevlídnem posledních let do prosluněných destinací, ale je to pro naše zdraví opravdu tak dobré?

Mnoho lidí tvrdí, že je taková dovolená uprostřed zimy nabije a usnadní jim „přežití“ do českého jara a léta. Na druhou stranu někteří lékaři před tímto únikem varují. Naše tělo je zvyklé na přirozené roční rytmy, v kterých žili naši předkové, i když už to moc často nevypadá tak jako na idylických obrázcích pana Lady.

Také rychlé střídání klimatu neprospívá dvakrát imunitě, o stresující cestě s tím spojené nemluvě. A tak se stává, že po nádherné dovolené plné slunce vpadneme rovnýma nohama do vlezlých plískanic a autobusů plných bacilů, kterým podlehneme raz dva.

Ale to není to nejhorší. Evropané se pak v těchto slunných destinacích ve snaze užít si slunce vystavují nepřiměřeně slunečním paprskům a neuvědomují si, že v zimních měsících je naše kůže vybledlá a nemá absolutně žádnou přirozenou mezaninovou ochranu. A protože lidé chtějí přijet opálení, podcení někdy i používání krémů s ochrannými faktory. Není divu, že se pak spálí a ohrozí své zdraví, protože takové chování je velmi rizikové pro vznik melanomu - a to i v mladém věku.

Jak snášíte letošní zimu?

Možnost%
Dobře, užívám si ji se vším, co k ní patří.8,5
Jde to, ale mohlo by to být lepší.24,8
Nic moc, těším se na jaro.44,7
Jsem pořád unavená a ospalá.17,7
Je mi vcelku jedno, co je za roční období.4,3

Přečtěte si také:

   
30.01.2015 - Zdraví - autor: Marcela Macáková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [33] kobližka [*]

  datura — #32 Aha,myslela jsem si to,díky Sml16

  superkarma: 0 31.01.2015, 16:51:19
 2. avatar
  [32] datura [*]

  kobližka — #29Mám je na okně v místnosti, kde je teď stálá teplota 10 stupňů. V teple je mám jen dokud nezačne rozkvétat první květ, pak jdou do chladna a tam kvetou v pohodě klidně 3 týdny. To víš, mám dům, tak to můžu zregulovat, v paneláku se to asi nepovede.Sml16

  1. na komentář reaguje kobližka — #33
  superkarma: 0 31.01.2015, 16:47:27
 3. [31] spavec [*]

  lalica — #30

  lalico, rozumím ti a a moc ti přeju, ať ti sezení dopadne dobře. Také jsem to prožila. A tento rok mi také nezačal šťastně, byla jsem tak na dně a zoufalá, že jsem musela jít k doktorce, až u ní jsem se rozplakala. Dala mi léky na uklidnění, moc mi pomohlo, když jsem se jí mohla svěřit. Plačte, když se vám chce, řekla mi. Pánbů dobře věděl, proč nám dal slzy.

  Máš pravdu, někdy to prostě nejde svěřovat se těm, co máme rádi, mnohdy ani netušíme, čím vším zase procházejí oni sami. Drž se!

  superkarma: 0 31.01.2015, 15:16:09

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] lalica [*]

  Pentlička — #7 Můj muž někdy tvrdí, že se jara už nedožije. On je ale těžce nemocen a tím, že já se snažím být optimista za " dva", mi už pomaly docházejí "baterky". Děti mně chválí, jak jsem statečná a odolná, ale má duše pláče každý den, slzy navenek si moc dovolit nemohu, to by vypadalo, že i já jsem to vzdala...

  Také i z tohoto důvodu jsem objednaná k psycholožce na čvrtek, potřebuji s někým nezaujatým probrat svou situaci, zkrátka se vypovídat, najít trpělivé "ucho", co mně vyslechne a věřím, že i poradí.

  O některých věcech je těžké pobavit se s vlastními dětmi nebo příbuznými, také proto máme kamarádky nebo odbornou pomoc. Dám vědět, jak mé vůbec první sezení u psychologa dopadlo.

  1. na komentář reaguje spavec — #31
  superkarma: 1 31.01.2015, 13:46:46
 2. avatar
  [29] kobližka [*]

  Pentlička — #5 Holka jedna bláznivá,co tě to napadlo? Spolykat prášky? To bys tomu dala! Na světě je přece tak krásně.Ty sama píšeš,že sama nejsi,máš děti,kamarádky,chodíš plavat,na procházky i do divadla,ráda čteš....to máš zájmů víc než já.Jestli si myslíš,že to sama nezvládneš,obrať se na odbornou pomoc a neházej flintu do žita! Co si takhle pořídit nějakého malého pejska? Držím ti palce Sml67

  datura — #3 Chci se zeptat,jak dlouho ti vydrží takový květ amarilky?Mě právě začínají zase vyrážel listy,ale květ vydrží sotva týden,tak nevím.V tomhle nejsem znalec.

  amphora — #14 Svatá pravda Sml22Sml67

  1. na komentář reaguje datura — #32
  superkarma: 0 31.01.2015, 13:13:25
 3. [28] spavec [*]

  Pentlička — #5Pentličko, včera jsem tu byla jen krátce, tak dočítám postupně dnes. Večer jsem si přečetla, jak moc je ti smutno. Nemohla jsem kvůli tomu, cos napsala, ani pořádně spát a myslím na tebe i teď.

  Moc ráda bych ti nějak pomohla nebo poradila, ale nic kloudného mě nenapadá, přesto se nemohu zbavit pocitu, že to nemůžu nechat jen tak být. Roční období se střídají, stejně jako naše nálady, někdy je opravdu těžké jít dál, ale dál jít musíme. Každému z nás se občas přihodí něco ošklivého, je těžké zakázat si nemyslet na to. Prožila jsem mnoho zlého, občas mě taky napadaly opravdu černé myšlenky. Někdy jsem si připadala jako na obrovském schodišti. Některé schody vybíhám lehce a bez potíží, na jiném schodě se zastavím, a ačkoli se snažím ze všech sil, mám pocit, že ho nemohu přejít. Zpátky už jít ale nejde, protože každý schod, který už jsem zvládla, zmizí.

  Nemáš nikoho, kdo by ti pomohl? Kamarádku, blízkého člověka? Nepřemýšlela jsi o tom navštívit dobrého psychologa? A co tel. linky psychické pomoci, tam lze zavolat i anonymně.

  A tady jsou taky lidi, kterým na tobě záleží. Sml79 Moc ti přeju, aby bylo líp a abys našla cestu, jak z toho ven.

  superkarma: 3 31.01.2015, 08:32:31
 4. [27] hermionagranger [*]

  Léthé — #24 taky v zimě pálíme, není nad hrnek čaje, k tomu deku a zapálenou svíčku Sml22

  superkarma: 0 30.01.2015, 20:26:23
 5. avatar
  [26] lalica [*]

  Pentlička — #5 Mně ta zima také nebere. Kdyby alespoň pár týdnů byl sníh a mráz, ale ten přišel až teď v lednu. Ponuré dny násobí ještě závažná nemoc manžela, takže se už moc těším na jaro. Věřím, že nám přinese lepší a laskavější " časy".....

  superkarma: 0 30.01.2015, 16:41:10
 6. avatar
  [25] Léthé [*]

  datura — #3 Sml29 tak to je nádhera....zima ? A kdeže je ? Sml30

  superkarma: 0 30.01.2015, 15:35:48
 7. avatar
  [24] Léthé [*]

  Já zimuSml54 ráda nemám, ale zvládám jí docela dobřeSml23. Pálím si voňavé svíčky, které mě dobíjejí. Manžel tvrdí, že v minulém životě jsem musela být paličova dceraSml30. Vadí mi jen, když se k ponurému počasí přidá pár energetických upírů v podobě návštěv z rodiny, které nelze vyhodit. Včera jsem tu měla jednu upírku v podobě exšvagrové a docela jsem se jí ubránila. Česnek, ani krucifix nezabralSml30 a ubránila jsem jí vlastně tak, že jsem jí poslouchala jen tak napůl a v duchu se smála jejímu hudrání na úplně všechno. Pak jsem jí nedovolila si zapálitSml24, takže vypadla brzoSml30

  Když je venku vyloženě hnusně, tak si vždy říkám….hlavně že není válka a zemětřesení.

  1. na komentář reaguje hermionagranger — #27
  superkarma: 2 30.01.2015, 15:34:51
 8. avatar
  [23] Léthé [*]

  Pentlička — #7 Sml79na to co máš je nejlepší TOTO.

  Mě kdysi tento přípravek vytáhl i z deprese. Kamarádka měla stejné pocity, jako ty, zabralo to i u ní. Opravdu je to jediný komplex vitamínu kterým věřím. Hlavu vzhůru, bylo i hůř.

  superkarma: 0 30.01.2015, 15:20:05
 9. avatar
  [22] polla [*]

  neposlouchat lidi, kteří si neustále stěžují, jaká je to hrůza, když je zima, teplo, prší, neprší, sluníčko svítí moc a nebo málo, vítr fouká moc a nebo málo. Není sníh, je to hrůza, napadne sníh a je to ještě horší, protože nejsou suché silnice. V létě je moc vedro a po prvním deštíku si pro změnu stěžují, co je to za léto, když prší. A ve sdělovacích prostředcích dobrá zpráva = žádná zpráva.A tak je nutné pořád vymýšlet přiblblé katastrofy ze zcela přirozených věcí. A labilnější jedinci se toho chytají a jsou zcela zbytečně zoufalí. Kdyby si našli nějakou práci, nebo koníčka, tak by je nějaká zima nezajímala, protože by měly na mysli něco daleko smysluplnějšího.

  superkarma: 3 30.01.2015, 14:54:09
 10. avatar
  [21] gerda [*]

  datura — #18kdepak, to já jen někdy v rychlosti něco napíšu a dá se to vyložit i jinakSml30 - přece tě znám takovou dobu, tak co bych psala jedovatinySml58

  superkarma: 0 30.01.2015, 14:38:20
 11. avatar
  [20] datura [*]

  Jarek9 — #19moje řeč Sml58Sml59

  superkarma: 0 30.01.2015, 14:28:49
 12. [19] Jarek9 [*]

  Doporučuji - na stůl živou květinu - zatopit v krbu -

  Sml76 do ruky svařák...........a čekat s úsměvem na jaro.

  1. na komentář reaguje datura — #20
  superkarma: 2 30.01.2015, 14:06:36
 13. avatar
  [18] datura [*]

  gerda — #16no jedna žena in se tu do mě pustila, že jsem jedovatá jako datura, tak jsem myslela, že mám repete. Já ty kytky miluju a momentálně se s nima ani nevejdu do baráku Sml30Sml30, ale už se začínají probouzet k životu, tak se na ně těším Sml59

  1. na komentář reaguje gerda — #21
  superkarma: 0 30.01.2015, 13:08:55
 14. avatar
  [17] 38riki [*]

  amphora — #14 Sml67 moje řeč

  superkarma: 0 30.01.2015, 12:47:58
 15. avatar
  [16] gerda [*]

  datura — #13 šmarjá, ale já to myslila jako lichotku!!!Sml15 Přece Andělské trubky - to je nejkrásnější velká kvetoucí rostlina co znám!Sml59Datura je přece parádní kytkaSml26

  1. na komentář reaguje datura — #18
  superkarma: 0 30.01.2015, 12:28:20
 16. [15] Marcela Macáková [*]

  amphora — #14 Přesně tak! Děkujeme za názor a přejeme pěkný den!

  superkarma: 0 30.01.2015, 12:19:18
 17. avatar
  [14] amphora [*]

  Sml16Proč hořekovat nad něčím, co stejně nemůžu změnit ?? Berte jako fakt, že bydlíme v pásmu,kde se střídají roční období a počasí s tím spojené !! Prostě to tak je a basta.Každé roční období je fajn, jen si ho člověk sám musí umět udělat prima a užít si ho.Najít na všem něco pozitivního.Mě zima, ani jaro, léto, podzim,nevadí,jediné, co mi vadí, je nespokojenost lidí se vším, a všude, a to mě dokáže pěkně otrávit.Pěkný zimní den.Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30

  1. na komentář reaguje Marcela Macáková — #15
  2. na komentář reaguje 38riki — #17
  3. na komentář reaguje kobližka — #29
  superkarma: 4 30.01.2015, 12:06:46
 18. avatar
  [13] datura [*]

  gerda — #10jen si posluž

  1. na komentář reaguje gerda — #16
  superkarma: 0 30.01.2015, 11:28:31
 19. [12] Marcela Macáková [*]

  datura — #3 Moc krásné. Hezký víkend.

  superkarma: 0 30.01.2015, 10:32:26
 20. avatar
  [11] gerda [*]

  Pentlička — #5Víš co - mně ta zima taky nijak nebaví. Touto dobou se cíleně vypravuju do hypermarketů, kde je oddělení Zahrada. Světlo je tam, teplo je tam a kolem dokola fůra nakvetlých květináčů s jarníma kytkama. Zajdi si, poprocházej se, nakup si primulky a doma dej na okno. Uvidíš, jak se všecko rozsvítí. Poraženecké řeči si nech, až ti bude devadesát - a ani to není konečná pro člověka, co si umí vybrat z nabídek, na které ještě stačí.Sml16

  superkarma: 2 30.01.2015, 10:18:52
 21. avatar
  [10] gerda [*]

  datura — #3jsi hodna své přezdívky!!Sml67

  1. na komentář reaguje datura — #13
  superkarma: 0 30.01.2015, 10:15:55
 22. avatar
  [9] gerda [*]

  Pentlička — #7a tož neblbniSml14Sml58Sml61

  superkarma: 1 30.01.2015, 10:15:12
 23. avatar
  [8] datura [*]

  Pentlička — #7tak to by ses měla obrátit na odborníka Sml16

  superkarma: 0 30.01.2015, 10:14:09
 24. avatar
  [7] Pentlička [*]

  datura — #6 Já už se ani na to jaro netěším...chtěla bych jen spát a už se neprobudit.

  1. na komentář reaguje datura — #8
  2. na komentář reaguje gerda — #9
  3. na komentář reaguje Léthé — #23
  4. na komentář reaguje lalica — #30
  superkarma: 0 30.01.2015, 10:10:16
 25. avatar
  [6] datura [*]

  Pentlička — #5ale jdi ty, neber si to tak. Mě ta zima taky sere a co naděláš ? Nějak se to přežít musí, já si vždycky představím rozkvetlou zahradu, sluníčko, zrovna dnes mi dorazil katalog s liliemi, gladiolami, jiřinkami a to je úplný balzám. A v neděli už začíná krátký únor, už je i déle vidět, tak pak už to poletí Sml22Sml22

  1. na komentář reaguje Pentlička — #7
  superkarma: 2 30.01.2015, 10:03:11
 26. avatar
  [5] Pentlička [*]

  Strašně ráda bych neřešila počasí jako gerda, ale já to neumím. Letošní zimu už opravdu psychicky melu z posledního, všude samé bláto, nedá se ani jít na procházku, vůbec není sníh, sluníčko za celou zimu svítilo tak 5x. Vstávám za tmy, za tmy jdu z práce. Jsem strašně unavená, otrávená, náladu pod psa. Nic mě nebaví, nezajímá, nejradši bych usnula a už se neprobudila. Do jara je ještě tak daleko! Každou zimu se cítím hrozně a rok od roku je to horší a horší. Zrovna včera jsem tak stála s krabičkou léků na spaní v ruce a přemýšlela, jestli by nebylo lepší je všecky sníst a mít už konečně pokoj Sml15

  1. na komentář reaguje datura — #6
  2. na komentář reaguje gerda — #11
  3. na komentář reaguje lalica — #26
  4. na komentář reaguje spavec — #28
  5. na komentář reaguje kobližka — #29
  superkarma: 0 30.01.2015, 09:53:48
 27. avatar
  [4] medulka [*]

  datura — #3 to je krása Sml16 když je zima, tak proč si neudělat jaro doma Sml67

  superkarma: 0 30.01.2015, 09:51:58
 28. avatar
  [3] datura [*]

  Jsem pořád obklopená květinami, tak mi ta pitomá zima uteče Sml16 moje aktuální okno do ulice vypadá takhle

  1. na komentář reaguje medulka — #4
  2. na komentář reaguje gerda — #10
  3. na komentář reaguje Marcela Macáková — #12
  4. na komentář reaguje Léthé — #25
  5. na komentář reaguje kobližka — #29
  superkarma: 4 30.01.2015, 08:10:15
 29. [2] Maria28 [*]

  Řeším to jako Gerda. Zimu ráda nemám, ale zase je to důvod sednout si do křesla se svářkem a pěknou knížkou, uspořádat písemnosti, věnovat se návštěvám a příbuzenstvu, posedět s přáteli v hospůdce, na což je v létě škoda času, sedět na netu a vybírat letní dovolenou a představovat si sebe na pláži, no to nemá přece chybu...

  superkarma: 1 30.01.2015, 06:55:42
 30. avatar
  [1] gerda [*]

  Nevšímat si počasí, nehodnotit ho, nevzdychatSml30 Jede se dál při každém a vždycky přijde i lepší. Když je dost práce - jakékoliv, třeba klidně přebírat čočkuSml52, není prostor na úvahy o tom, co nemůžeme změnit.

  superkarma: 2 30.01.2015, 06:10:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme