Bulvár

Jak přežít první rok

Některé z nás to právě čeká, jiné to už léta mají za sebou a ty další to nikdy nezažily. Prvním snad následující řádky trochu poradí, ty druhé si zavzpomínají, nu a ty třetí zjistí, o co přišly. Ne, řeč není o žádné sexuální praktice ani o mateřství, ale o vysoké škole.

Už to začíná
Někdy v červenci či v srpnu máme obvykle konečně jistotu. Výsledky přijímaček doputují v doporučené obálce nebo si je najdeme na internetu a je to. Konečně si můžeme trochu užít prázdniny. Jenže ty brzy skončí a nás čeká nástup na více či méně vytouženou vysokou školu. A to s sebou nese spoustu změn. Něco krásného končí a něco krásného začíná, tak nějak to řekl jeden známý básník. Ten básník byl optimista, řekli by pesimisté. Jako realista světem protřelý (alespoň si tak občas připadám), vám musím říct: Nevím, co pro vás končí, ale to, co začíná, léta života na vysoké škole, může být krásným „časem her a malin nezralých", pokud zjistíte, jak na to. A protože vybudovat si smysl pro humor a zdravé sebevědomí je úkol na celý život, zkusím vám alespoň trochu poradit, jak přežít ten první rok na „vejšce". 
 
První úskalí
Málokdo si uvědomí, že i příjemné zážitky a úspěchy, především nesou-li s sebou změnu životního stylu, patří mezi tzv. náročné životní situace. Dostat se na vysokou školu je, obecně vzato, úspěch. Pro některé z nás to znamená naplnění snů a cílů, pro jiné možná jen odklad práce, ale v každém případě si většinou nad obálkou se slovem přijat" nezoufáme. Jenže pak přijde září, odjezd na kolej nebo do podnájmu nebo alespoň nějaké to ne zrovna pohodlné dojíždění, a i když jsme si s kamarády ze střední" slibovali, jak se budeme vídat, parta se pomalu rozpadá. Kolem jsou noví lidé, neznámé prostředí, úřednice na studijním" se špatně vyspala a první přednášející vám ke zkoušce předepíše dvacet titulů, z nichž patnáct není k sehnání a zbylých pět mají v knihovně ve dvou exemplářích, přičemž v ročníku je vás sto.

Extrémy škodí
Tak takhle nějak můžou vypadat první dny. Někteří nad tím prostě mávnou rukou. Vždyť zkouškové" je kdoví kdy a ono se uvidí. Pro psychiku je takový přístup sice zdravější, než se zbytečně trápit, může se ale nepříjemně vymstít, možná ne po prvním semestru, ale před postupkou" nebo státnicí" určitě. Jiní se zhluboka nadechnou a ponoří se do hlubin studia. Nekoukají nalevo napravo, od rána do večera sedí na přednáškách a na víkendy si seženou praxi v oboru. Takhle sice uděláte zkoušky, ale až se na chvíli vynoříte nad hladinu, zjistíte, že jste sami a že život vám nějak utíká mezi prsty. Extrémy málokdy vedou ke zdraví. A jak říká Allport: Zdravý jedinec je ten, kdo dokáže úspěšně pracovat, hrát si a milovat." 
 
Zlatá střední cesta
Takže jak na to? Zlatá střední cesta je sice ohraná písnička, ale opravdu má něco do sebe. Poptejte se starších studentů, oni vám většinou rádi řeknou, kde sehnat kterou knížku, co si radši koupit, co číst a co ani nevzít do ruky, na kterou zkoušku se učit a kam si prostě přijít pro výbornou s úsměvem a indexem. Mazáci" pak mají pocit, že jsou užiteční - a vy na tom vyděláte. A profesorům moc nevěřte. Někteří vás budou strašit, jiní si na vás odreagují své komplexy, většina vám zůstane lhostejná a jen pár vám jich skutečně pomůže. Realita sice krutá, ale ověřená. Přesto: Nezapomínejte, že i osoba za katedrou je člověk. S každým profesorem se dá mluvit a některé i zajímají vaše názory.

Líná huba...
Nebojte se ptát. To je pravidlo číslo jedna. Možná máte pocit, že se ztrapníte, ale věřte nebo nevěřte, to, co nechápete vy, nepochopilo i dost ostatních, jenže i oni se bojí zeptat. No a pak všichni žijeme ve stresu, nevíme, co se po nás vlastně chce, a máme strach, že to uděláme špatně. Pravidlo číslo dvě zní: Čtěte nástěnky. Nejen že se tam vyskytne spousta zajímavých informací, ale zároveň je to častý způsob komunikace ve studentské obci. Nebojte se požádat o pomoc. To je pravidlo číslo tři. Jste v průšvihu? Cítíte se mizerně? Nejste sami. Sebevražda je druhou nejčastější příčinou smrti mládeže v USA a ČR na tom není líp. A i když vám není tak zle, i malý problém je problém, a problémy se navzájem přitahují. Když vás bolí zub, taky jdete k zubaři a nečekáte, až se vám zanítí celá dáseň. Zajít za psychologem není hanba a na většině vysokých škol mají svého specialistu. Za čtvrté: Učte se učit. Ono to není jen tak. Někdo si věci líp zapamatuje, když si je přečte, dalšímu vyhovuje poslechnout si přednášku a někdo si musí spojit znalosti s praxí. Najděte si vlastní metodu. A pamatujte si, že Yerkesův-Dodsonův zákon zní: Mírná úzkost motivuje a zlepšuje výkon, vysoká tlumí a výkon zhoršuje. Takže se nebojte mít trochu trému. U většiny zkoušek máte tři pokusy. Za páté: Nežijte jenom oborem, který studujete. Zájmové činnosti vám pomůžou najít kamarády, uvolnit se, odpočinout si, ale také udržet si šíři pohledu a otevřený přístup ke světu.

A na závěr snad jen dodám: Má-li být „vědění" pro jedince skutečnou hodnotou, pak musí sytit bytí" (Fontana). A parafráze na reklamu zní: Nežijte, abyste se učili. Učte se, abyste žili.

Převzato a upraveno z časopisu 3. pól.

Byla jste na vysoké škole, nebo Vás to teprve čeká? Jaký byl první rok? Vzpomenete si na začátky? Byly krušné nebo veselé? Jací byli profesoři? A co studijní oddělení? Taky Vám scházela skripta a nemohla jste pochopit systém studia? Nebo šlo všechno jako po másle?

   
18.07.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [38] Míka [*]

  Já jsem toho názoru, že člověk, který řekl, že vysoká škola je zívačka a léta, jež trávil při studiu, jsou nejlepší, buď kecal nebo studoval něco poměrně jednoduchého. Za dva týdny mě čeká druhý ročník a nestačím se divit, jak jsem to zvládla. Možná je to samozřejmé, ale do těch pravidel v článku bych doplnila ještě jedno - dělat si kamarády všude, kde to jde:)
  A co se týče kreditů, tak u nás máme různé zkoušky za různý počet kreditů. Ty těžší,jako je matika, byly za 9, naopak laborky nebo cozí jazyk jen za 3. Protože jsem nezažila nekreditovaný systém, nepřijde mi to ani hrozné, ani skvělé. Prostě to tak je a beru to. Stejně bych s tím nic neudělala, kdybych se bouřila:))

  superkarma: 0 07.09.2007, 08:39:39

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [37] gentiana [*]

  .... a s tou diplomkou si nejsem jista.

  superkarma: 0 28.07.2007, 15:55:10
 2. [36] gentiana [*]

  ad kreditní systém: nevím, jak to funguje jinde, ale u nás strašně jednoduše. Zkouška 4 body, cokoli ostatní 2body, diplomka 30 bodů. Minimum za každý rok, aby člověka pustili dál, je 40 bodů, po druhém ročníku stačí za poslední rok 20. Máme seznam toho, co je potřeba udělat, pro první tři roky a poslední dva. Je na nás, jestli si nejdřív uděláme to těžké a pak se budem flákat nebo jestli si to budeme odkládat. Pochopitelně je rozumné začít Úvodem do věci a Základem všeho - to celou záležitost zjednodušuje. Asi je to u každého předmětu trochu jinak, vyučující nebo katedra může určit befelem, že do semináře X se může zapsat jenom ten, kdo absolvoval Úvod právě proto, aby nekladl blbé dotazy.
  Fakt je, že to nevyhovuje lidem, co mají rádi ordnung. Ti si ale můžou nabefelovat sami, že tohle v prváku a tohle v druháku, takže vlastně žádný problém....

  superkarma: 0 28.07.2007, 15:54:39
 3. avatar
  [35] Jájja [*]

  Ťapina: přesně tak jak píšeš v tom minulým příspěvku, spousta lidí si řekně, že je to pohoda, zkoušku si nechám do dalšího roku a pak se to nahromadí a oni neví co s tím a fňukají. Na jednu stranu je chápu, na druhou si za to spousta lidí může sama, protože chodí zkoušky rovnou pokládat apod.

  superkarma: 0 19.07.2007, 18:26:12
 4. avatar
  [34] Ťapina [*]

  Jájja: No, přesně. Já když jsem se dozvěděla, že to tam zavedli, tak jsem nechápala, jak to může fungovat.

  superkarma: 0 19.07.2007, 17:56:31
 5. avatar
  [33] Jájja [*]

  ad 32, to bylo samozřejmě pro Ťapinu

  superkarma: 0 19.07.2007, 17:25:37
 6. avatar
  [32] Jájja [*]

  Jájja: mně se ten systém taky nelíbí, protože lidi, který nemají např. fyziologii a biochemii jsou např. na patofyziologii poněkud zbytečný, protože vůbec netuší vo co gou

  superkarma: 0 19.07.2007, 17:24:39
 7. avatar
  [31] Ťapina [*]

  Jájja: No, to je hrozná výhra. Už teď slýchám zkazky o lidech, kterým se tímto narvala anatomie, histologie, biochemie a patofyziologie dohromady A nevím, jak později, ale za nás se nesmělo do 3. ročníku opakovat, takže hned na začátku, kdo něco nezvládl, ten letěl úplně.

  superkarma: 0 19.07.2007, 17:08:27
 8. avatar
  [30] Jájja [*]

  Ťapina: tak to jsme museli být geniální ročník, minimálně 50% lidí neopakovalo. Navíc teď po zavedení kreditního systému se nemusí kvůli jedný zkoušce opakovat celý ročník, ale dá se přesunout do dalšího.

  superkarma: 0 19.07.2007, 16:51:48
 9. avatar
  [28] Ivásek [*]

  Visnery: vítej do okruhu ekonomů To že jste měli za rok "jen" 9 zkoušek, to ti celkem závidím. My jsme jich tak v průměru mívali 12... mikro a makro bývala vylejvárna to, že jsem udělala státnice z těchto hnusáren za "1-" považuji za obrovský úspěch

  superkarma: 0 19.07.2007, 11:42:07
 10. avatar
  [27] Ťapina [*]

  Jájja: No, dodělá, ale znám kluka, který ji dělal deset let, kamarádka osm, do prváku nás nastopilo 140 a z šesťáku vyšlo asi 100, ale úplně jiných lidí Znám tak 15 lidí (a já se mezi ně naštěstí počítám), kteří neopakovali žádný ročník.

  superkarma: 0 19.07.2007, 11:38:10
 11. avatar
  [26] Conny [*]

  Téma jako dělané pro mě. Od září nastupuju do pro mě cizího města na vysokou školu a jsem z toho celkem nervózní. Ale zase, zvládli to jiní, tak proč né já.

  superkarma: 0 18.07.2007, 19:25:09
 12. [25] Tobbi [*]

  Hm, u nás byla v každém ročníku jedna "lítací zkouška".
  A pokud je tu někdo od nás, jistě si vzpomene, co to byl dvojboj I. a pak dvojboj II.

  Ale největší odpad byl, když jsme museli dělat z Bc. na Mgr. znova přijímačky, to bez milosti letělo cca 40% našich a vlezlo tam 40% cizích bakalářů. Fůj. To jsem se fakt bála. Holt těžká zkouška a jen jeden pokus...

  superkarma: 0 18.07.2007, 17:46:39
 13. avatar
  [23] Ivásek [*]

  Majucha: děkuji, děkuji

  superkarma: 0 18.07.2007, 14:20:51
 14. avatar
  [21] Visnery [*]

  Tak to je článek přesně pro mě :) Já jsem totiž právě dodělala první ročník a díky bohu jsem postoupila do druháku. Skore? Chybí mi jedna zkouska, kterou budu muset delat pristi rok :( Nojo, ale z deviti zkousek jedna je docela uspech.
  Jinak je prvák docela tezký, fakt ze jo...uvidím, jak to bude s druhákem. Doufám, že bude lepší, ale všichni mě bohužel ubezpečují, že bude stejný, možná jen horší...protože tam se to rozdělí na různé obory a tak nebudou společné předměty, do kterých si mohou lidé pomáhat, když je tech lidi spoustu. takhle nas bude jen pár :(

  Delam ekonomku, tam je takovy pocet zkousek docela normalni...kamarad na informatice ma jen dvě až čtyři zkoušky do semestra. Jiná kamarádka na metalurgii má maximálně 5 zkoušek za semestr. Takže docela zajímavé rozdíly :(

  Studijní oddělení - přesně! Za naší studijní referentkou se bojí jít půlka školy a druhá půlka u ní ani nikdy nebyla, protože její úřední hodiny jsou natolik blbě dané, že se tam člověk nemá šanci dostat :)

  superkarma: 0 18.07.2007, 14:05:06
 15. avatar
  [20] Ivásek [*]

  Majucha: Uf, vidím, že JAMU chybí

  superkarma: 0 18.07.2007, 14:02:50
 16. avatar
  [18] Ivásek [*]

  Majucha: ba jo... na umělecké škole je "umění" cokoliv z kohokoliv vydolovat Ale už jsem si zvykla a začínám být stejná A můžu se zeptat s jakouže uměleckou máš "zkušenost"??

  superkarma: 0 18.07.2007, 13:55:54
 17. avatar
  [17] wich [*]

  Jednu školu mám za sebou, celkem bez komplikací. Teď studuju ještě jednu ze zájmu. Zatím všechno v pohodě, nemůžu si stěžovat na profesory, školní systém ani na studijní oddělení .

  superkarma: 0 18.07.2007, 13:44:58
 18. avatar
  [15] Ivásek [*]

  Majucha: tak s tím můžu jen souhlasit. Vystudovanou mám ekonomku a pracuju na umělecké škole Rozdíly jsou markantní. Na ekonomce se s náma neprali vůbec - neumíš? tak plav... tady: neumíš? to neva, dáš to příště a když ne příště, tak přespříště určitě - a když ani potom? Nic se neděje - nějak se domluvíme Vůbec těch ústupků je tady přehršle a nikdo si s ničím neláme hlavu - joo, ti umělci Ale mám to tu ráda, je to tady takový "komorní"

  superkarma: 0 18.07.2007, 13:31:01
 19. avatar
  [14] Jájja [*]

  Ťapina: až tak strašný to není, překvapivě většina lidí tu školu dodělá, ačkoliv mnohé podezírám, že nerozeznají psa od krávy

  superkarma: 0 18.07.2007, 13:26:00
 20. avatar
  [13] kareta [*]

  byla
  revoluční(89-90), všechny zkoušky jsme pak dělali naráz
  začátky byly zmatené- slušné děvče z malého města v bahně velkoměsta
  profesoři byli v pohodě (VUT FAST)
  jaké studijní- akorát potvrzovali ukončení ročníku (nebo postup do dalšího?), jinak jsem ¨s nimi nepřišla do styku
  skripta mi nescházely, jen před zkouškou jsme si je svorně půjčovali i se zápisy z přednášek a taháky Byli jsme velmi solidární
  Všechno šlo jako po másle, co my vymysleli za šaškárny

  superkarma: 0 18.07.2007, 12:56:30
 21. avatar
  [11] Ivásek [*]

  Já mám po VŠ teprve druhej rok, ale vzpomínky mám dobrý. První ročník jsem přežila v pohodě a další čtyři taky V průběhu roku jsem se průběžně nepřipravovala - ve zkouškovým jsem si zkoušky plánovala vždycky tak, že jsem si dávala jednu zkoušku za týden - za ten týden jsem se musela doučit všechno (500-stránkový skripta bývaly labůžo), co jsem v průběhu roku nestihla Oboje státnice (bakalářský i magisterský) byly taky relativně v pohodě. Ale i přes tu zdánlivou "snadnost" to občas bylo peklo, takže ten "ing." je zaslouženej A asi jsem divná, po škole je mi "smutno", takže příští rok budu zkoušet něco na Masárně - dálkově..

  superkarma: 0 18.07.2007, 12:01:18
 22. avatar
  [9] Ťapina [*]

  První ročník byl strašný, protože bylo všechno nové.
  Druhý ročník byl strašný, protože tam byly nejtěžší zkoušky - anatomie a histologie.
  Třetí ročník byl strašný, protože všichni předpokládali, že budou mít klid, a profesoři se rozhodli, že nás přesvědčí o opaku
  Čtvrtý ročník byl strašný, protože tam začínaly klinické obory, praxe a výjezdy mimo běžnou školní docházku.
  V pátém ročníku povinné praxe mimo školu, taky nic moc.
  No a šestý byl státnicový, takže šlo o všechno, ale zase už člověk před sebou viděl naději, že to všechno skončí

  U nás teda nestačilo přežít prvák a pak už pohoda

  superkarma: 0 18.07.2007, 09:43:54
 23. avatar
  [8] Axel [*]

  Vlád: Fofo: Držím palce jste dobré

  superkarma: 0 18.07.2007, 09:27:44
 24. [7] tornado-lou [*]

  1. Byla, jsem.
  2. prvak byl vazne desivy, straslive prace, psychicky tlak, nerada na to vzpominam. ve druhaku sice prace neubylo, ale clovek se v tom naucil chodit.
  3. sem tam
  4. opravdu psina zacala byt az tak ve tretaku-ctvrtaku
  5. vstricni. nekdy od druhaku nas znali jmenem a nebyl problem se domluvit skoro na cemkoliv. ale to je tim, ze nas bylo v rocniku 30 a na specializaci asi 8 a v jinych rocnicich je to jeste min. na jinych skolach to tak domacke hadam neni.
  6. baba na studijnim co mela na starosti prvaky byla fakt desna. ostatni byly milejsi. nicmene od te doby co funguje zapis pres internet neni nutno na studijni chodit.
  7. nejak skripta se vzdycky daji sehnat. dnes je to hadam jeste lehci protoze spousta materialu je elektronicky a to v roce 99 jeste tolik nebylo.
  8. nevim jestli jako po masle, ale slo. na vysoke skole je nejtezsi se na ni dostat a vydrzet s nervama prvak. pak uz je to pohoda.

  superkarma: 0 18.07.2007, 09:03:54
 25. [6] Fofo [*]

  Vlád - jsem na tom podobně, po 21 letech od maturity

  superkarma: 0 18.07.2007, 09:03:27
 26. avatar
  [5] hanika [*]

  superkarma: 0 18.07.2007, 09:02:25
 27. [4] Vlád [*]

  Po maturitě (ještě za totáče) se mi nepodařilo ani na 3. pokus dostat se na vysokou Takže začínám letos, zároveň s mým starším synem, tak mi držte palce.

  superkarma: 0 18.07.2007, 08:43:10
 28. [3] gobi [*]

  Byla jsem na dálkovém studiu v Ostravě na Ekonomické fakultě. První rok byl celkem dobrý, nejhorší byl třeťák, kdy jsme museli absolvovat po bakalářských zkouškách přes léto tzv. rozdílové zkoušky z předmětů, které jsme vůbec neměli, abychom mohli být z dálkového studia přijati na řádné denní studium. Jakýsi kočkopes kvůli legislativě, první 3 roky studia jsme si museli platit, inženýrské studium jsme už pak absolvovali s ostatními "normálními studenty". !!!! Ačkoliv jsme prakticky všichni byli zaměstnáni, museli jsme plnit docházkové kvóty na různá cvičení, např. já, kvůli 3/4 hodině strávené opravdu ničím jsem si musela brávat dovolenou, to abych měla čárku o účati k výsledným zápočtům či zkouškám!!! Nám všem studentům to dalo strašně zabrat a mně osobně tyto machinace znechutily jak další studium, tak školu vůbec. Nakonec snad ani nejsem pyšná, že jsem to přežila a řádně dokončila.

  Studium jinak bylo hodně veselé, sand proto, že jsme byli starší a zkušenější, většinou z praxe. Před zkouškami jsme se klepali jako ratlíci, po zkouškách se chodilo na oslavu do hospůdky, večer na tanečky do Elektry.

  Skripta jsme si museli kopírovat pracně v zaměstnání, studijní materiál se sháněl velice obtížně. Myslím, že dnes už je situace hodně lepší, hodně pomáhá internet.

  Ale přiznávám, že studuji pořád dál, jenom zase trošku jiné oboru. Dnes je potřeba jít stále dopředu a vědět něco noého.

  superkarma: 0 18.07.2007, 07:24:39
 29. avatar
  [2] Evikus [*]

  Já se na VŠ nedostala, tak jsem šla alespoň na VOŠ - hlavně jsem chtěla co nejvíc oddálit nástup do pracovního procesu, což se mi naštěstí podařilo

  superkarma: 0 18.07.2007, 07:18:59
 30. avatar
  [1] Canadian [*]

  1. Byla.
  2. Imho nejlepsi. Spousta kvalitnich kalicu se do druheho uz nedostala a to byla skoda
  3. Ano.
  4. Vesele... a nastesti to vydrzelo i nadale.
  5. Vselijaci, od chapavych po grazly.
  6. Pote co odesla ta priserna buzerbaba, uzasne. Spolupracovali a vychazeli nam vstric. Ale ten prvni rok byl ocistec
  7. Ne, clovek si poradi. V hospode se toho da sehnat a zjistit
  8. Nikdy nic neni bez problemu.

  superkarma: 0 18.07.2007, 00:22:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme