Zdraví

Jak přežít na slunci III - melanom a spáleniny

První pomoc při spálení

Může se stát, že se i při vší snaze spálíte. Dost často proto, že zapomenete některou část těla. Místy, která snadno uniknou naší pozornosti, jsou uši, kouty a vysoká čela, nárty či chodidla (pokud ležíte na zádech) a u pánů s prořídlou kšticí „zrcátko“.
Úlevu přinese chlazení postiženého místa ve sprše či obkladem. Ještě lepší je vychlazený černý či zelený čaj, případně babský recept – obklad s jogurtem či tvarohem.
Na postižená místa naneseme gel s Panthenolem, který ochladí a urychlí hojení. Pokud naskáčou puchýře, je možné použít i mast na spáleniny, která je ale velmi hutná, takže aplikace může být pro “pacienta“ bolestivá.
Pokud je spálenina rozsáhlejší, může pacient dostat i horečku, kterou tlumíme běžnými léky.
Nezapomínáme na dostatek tekutin, hlavně čajů, vody a přírodních šťáv. Vyhýbáme se slazeným limonádám. Spálený člověk bývá dehydrovaný, může mít i úpal, a tak ho uložíme do chladného stínu, dáváme mu hodně pít a necháme ho prospat.

V následujících dnech postižené místo vůbec nevystavujeme slunci! Pokud už musíme ven, oblečeme si například tričko. Bílá trička nejsou vhodná, neboť bílá barva má malou schopnost paprsky zadržet. Stejně tak se nehodí lehké průsvitné materiály. Také se vyvarujte umělých materiálů, které dráždí zcitlivělou pokožku. Nejvhodnější je klasické tmavé bavlněné triko.

Na pláži pod slunečníkem před sluncem v bezpečí nejste. Něco propustí slunečník, něco se odrazí od písku a zbytek od vodní hladiny. Intenzita paprsků samozřejmě není tak velká, jako na přímém slunci, ale pokud jste spálení, nespoléhejte se na takto chatrnou ochranu. Mažte se krémem s vysokým faktorem i ve stínu. Spálit si jedno místo dvakrát je velice bolestivé a nebezpečné.

Melanom, ošklivé překvapení

Pokud po návratu z dovolené zpozorujete na své kůži něco neobvyklého, je vhodné navštívit kožního lékaře. Mezi varovná znamení patří:

 • mateřské znaménko, která máte odjakživa, změnilo svůj tvar, barvu, je hrbolaté nebo nestejnorodé, má roztřepané okraje
 • objevilo se vám zcela nové znaménko
 • mateřské znaménko krvácí či bolí
 • mateřské znaménko svědí
 • pigmentové skvrny neznámého původu, hrbolaté či jinak „podezřelé“, případně rychle (dny/týdny) měnící svůj tvar

Lékař posoudí, zda se jedná o rizikovou situaci či nikoli. Někdy doporučí odstranit znaménko preventivně, jindy je osnímkuje a mapuje jeho proměny.
Pokud je melanom odhalen včas, jeho odstranění velmi snadné a následná léčba obvykle úspěšná. Pokud se ale neodstraní včas, metastázuje a léčba je komplikovaná.
Proto je vhodné svou kůži cca jednou měsíčně kontrolovat a v případě pochybností raději lékaře navštívit.

Ozonová vrstva, jakýsi “ochranný nátěr“ Země, se neustále ztenčuje. Opalování je proto mnohem nebezpečnější než za časů našich babiček. Pečlivá ochrana před UV paprsky je zcela namístě.

Zdroje:

idnes.cz
Greenpeace.cz
Astrid.cz
Ordinace.cz

 

soutěžní slovo: druhý

   
11.07.2006 - Zdraví - autor: Anna Plasová

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Suzanne [*]

  Já taky kropenatím a neopaluju se Ze sluníčka to fakt nemám Ukazuju jenom ruce a tam mám pih pořád stejně

  superkarma: 0 11.07.2006, 17:05:14
 2. avatar
  [7] Léthé [*]

  Prdím na vaše rady. Já si chci užívat sluníčka, dokud to jde. A žádný melanom mě neodradí.

  Mám kolegyni, která se nikdy neopaluje a je „kropenatá“ znamínkama,jako naše kropenatá slepička ….takže klídek, to ze sluníčka určitě není . Prostě to má člověk v genech

  superkarma: 0 11.07.2006, 13:19:43
 3. avatar
  [6] átéčko [*]

  damanka: Tak to máš ze sluníčka. A čím budeš starší, tím více budeš kropenatější
  Nechala jsem si vyříznout, co se dalo

  superkarma: 0 11.07.2006, 12:20:46
 4. avatar
  [2] marylin [*]

  Na popaleniny davam cerstvou aloe .. a jako prevenci na plaz nechodim dele ne pul hodky .. to bych se mohla do aloe nalozit cela :-)

  superkarma: 0 11.07.2006, 06:41:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme