První pomoc při spálení

Může se stát, že se i při vší snaze spálíte. Dost často proto, že zapomenete některou část těla. Místy, která snadno uniknou naší pozornosti, jsou uši, kouty a vysoká čela, nárty či chodidla (pokud ležíte na zádech) a u pánů s prořídlou kšticí „zrcátko“.
Úlevu přinese chlazení postiženého místa ve sprše či obkladem. Ještě lepší je vychlazený černý či zelený čaj, případně babský recept – obklad s jogurtem či tvarohem.
Na postižená místa naneseme gel s Panthenolem, který ochladí a urychlí hojení. Pokud naskáčou puchýře, je možné použít i mast na spáleniny, která je ale velmi hutná, takže aplikace může být pro “pacienta“ bolestivá.
Pokud je spálenina rozsáhlejší, může pacient dostat i horečku, kterou tlumíme běžnými léky.
Nezapomínáme na dostatek tekutin, hlavně čajů, vody a přírodních šťáv. Vyhýbáme se slazeným limonádám. Spálený člověk bývá dehydrovaný, může mít i úpal, a tak ho uložíme do chladného stínu, dáváme mu hodně pít a necháme ho prospat.

V následujících dnech postižené místo vůbec nevystavujeme slunci! Pokud už musíme ven, oblečeme si například tričko. Bílá trička nejsou vhodná, neboť bílá barva má malou schopnost paprsky zadržet. Stejně tak se nehodí lehké průsvitné materiály. Také se vyvarujte umělých materiálů, které dráždí zcitlivělou pokožku. Nejvhodnější je klasické tmavé bavlněné triko.

Na pláži pod slunečníkem před sluncem v bezpečí nejste. Něco propustí slunečník, něco se odrazí od písku a zbytek od vodní hladiny. Intenzita paprsků samozřejmě není tak velká, jako na přímém slunci, ale pokud jste spálení, nespoléhejte se na takto chatrnou ochranu. Mažte se krémem s vysokým faktorem i ve stínu. Spálit si jedno místo dvakrát je velice bolestivé a nebezpečné.

Melanom, ošklivé překvapení

Pokud po návratu z dovolené zpozorujete na své kůži něco neobvyklého, je vhodné navštívit kožního lékaře. Mezi varovná znamení patří:

  • mateřské znaménko, která máte odjakživa, změnilo svůj tvar, barvu, je hrbolaté nebo nestejnorodé, má roztřepané okraje
  • objevilo se vám zcela nové znaménko
  • mateřské znaménko krvácí či bolí
  • mateřské znaménko svědí
  • pigmentové skvrny neznámého původu, hrbolaté či jinak „podezřelé“, případně rychle (dny/týdny) měnící svůj tvar

Lékař posoudí, zda se jedná o rizikovou situaci či nikoli. Někdy doporučí odstranit znaménko preventivně, jindy je osnímkuje a mapuje jeho proměny.
Pokud je melanom odhalen včas, jeho odstranění velmi snadné a následná léčba obvykle úspěšná. Pokud se ale neodstraní včas, metastázuje a léčba je komplikovaná.
Proto je vhodné svou kůži cca jednou měsíčně kontrolovat a v případě pochybností raději lékaře navštívit.

Ozonová vrstva, jakýsi “ochranný nátěr“ Země, se neustále ztenčuje. Opalování je proto mnohem nebezpečnější než za časů našich babiček. Pečlivá ochrana před UV paprsky je zcela namístě.

Zdroje:

idnes.cz
Greenpeace.cz
Astrid.cz
Ordinace.cz

 

soutěžní slovo: druhý

Reklama