Na úvod se podíváme na tabulku, která popisuje fototypy jednotlivých druhů pleti a jejich vlastnosti.

 

 

 

 

 


 

fototyp

charakteristika typu

reakce na slunci

doba

přirozené ochrany

spálení

opálení

I

pleť nápadně světlá, silné pihy, vlasy rezavé, oči modré

těžké, bolestivé

žádné, po 1-2 dnech olupování

5-10 min

II

pleť lehce tmavší, pihy řídké, vlasy blond, oči modré, zelené nebo šedé

těžké, bolestivé

malé s olupováním

10-20 min.

 

III

pleť světle hnědá, pihy žádné, vlasy tmavě hnědé, oči šedé nebo hnědé

zřídka, mírné

průměrné

 

20-30 min.

 

IV

pleť hnědá, vlasy tmavě hnědé, oči tmavé

žádné

rychlé, silné

40 min.

 

Mimo tuto tabulku stojí albíni – mohli bychom jim dát fototyp 0. Jejich kůže (ani vlasy a duhovka) neobsahují prakticky žádný melanin, jejich odolnost vůči UV záření je tedy prakticky nulová. Používají krémy s faktorem 60 a více a opalování je jim zapovězeno.


Další skupinou, kterou už v tabulce nemáme, jsou Afroameričané, tedy lidé s tmavou až černou pletí. Spálení jim skutečně příliš nehrozí, ale vystavování se slunci neprospívá ani jejich pleti. Tvroba melanomů a stárnutí kůže je také ohrožuje.

 

Pokud máte malé dítě, ošetřujte ho přípravky, jako by mělo fototyp nižší, než doopravdy má. Dětská pokožka je jemná a snadno se spálí, což může mít velký vliv na pozdější tvorbu nádorů kůže.
 
Po opalování

 

Když se opalujete, vaše pleť stárne, vysychá, ztrácí pružnost i vitamíny. Všechno tohle je jí potřeba vrátit. K tomuto účelu se vyrábí mnoho přípravků. Nejvhodnější jsou ty na bázi panthenolu. Panthenol je látka ze skupiny vitaminů B5, která váže v pleti vlhkost, zklidňuje její podráždění a účinně napomáhá její regeneraci.


Dále je dobré, když krém obsahuje vitaminy C a E, hydratuje, ale nemastí. Mažte se jím po každém opalování a nechte jej dobře vsáknout.
 

Zítra: první pomoc při spálení

Reklama