Zdraví

Jak překonat úzkost?

Jestli občas trpíte úzkostnými stavy, například z cesty letadlem, nepříjemného setkání či strachu z šéfa, máme pro vás pár účinných způsobů, jak je překonat.

Úzkostí lze nazvat i trému z veřejného vystoupení či zkoušky, takže se asi jen málo z nás může pochlubit, že neví, o čem je řeč. Svůj nepříjemný stav však dokážete zlepšit i bez léků, stračí vědět, jak na to.

Ovládněte úzkost dechem

Položte si jednu ruku na hruď a druhou na břicho. Pomalu a plynule vydechujte nosem. Měli byste cítit, že se vám pohybuje břicho. Snažte se zachovávat pomalý rytmus dýchání. Jak se vaše schopnost správně dýchat zlepší, bude pro vás snadnější začít tímto způsobem dýchat pokaždé, když začnete cítit úzkost.

Jednoduše relaxujte

Představujte si něco uklidňujícího a příjemného, například moře, zelenou louku, hory…

Odvraťte pozornost jinam

Vzpomeňte si, kolik těžkých situací jste už v životě překonali, orientujte se na to, kolik lidí vás má rádo a v daný okamžik na vás myslí.

Měřte čas

Stejně jako velká radost je i intenzívní úzkost chvíle nepříliš dlouhá. Změřte si tento čas, získáte důležitou zkušenost a nepřímo odvedete pozornost jinam.

Sdílejte své obavy s blízkými

Stisk ruky a slovní povzbuzení vám určitě uleví.

Pijte byliny

Favoritkou mezi bylinkami na odstranění nepříjemných pocitů úzkosti je třezalka, ale zklidňuje i kozlík, meduňka, chmel, hloh či mučenka. Vyzkoušejte je. Nejenže odstraní napětí, ale zklidní celkově celý váš organismus a přispějí ke kvalitnímu spánku.

Humor

Slavný spisovatel Jonathan Swift říkal, že nejlepšími lékaři na světě jsou dr. Střídmý, dr. Klidný a dr. Veselý. Co vy na to?

Co ve vás vyvolává největší úzkost?

   
20.08.2009 - Zdraví - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

  1. [1] Anai [*]

    No, asi jo, souhlasím se spisovatelem. Jinak bohužel mám diagnosu PP, nebo-li panické poruchy, neboli úzkostných stavů. Tyhle stavy nepřicházejí vůbec jako reakce na výše uvedené situace, ale z ničeho nic, když to nejmíň čekám, v největší pohodě. Ano, to dýchání je jediný způsob, jak se z toho dostat. Je to psychosomatická záležitost, bojuju s tím hodně, získala jsem díku tomu i závislost na práškách, už jsem z toho venku, bez doktora to nejde, hodně mi jeden pomhl a pomáhá....

    superkarma: 0 20.08.2009, 13:47:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme