Zdraví

Jak předejít onemocnění osteoporózou a co to vlastně osteoporóza je?

Osteoporóza je onemocnění kostní tkáně, které vede ke zvýšené křehkosti kostí. V důsledku tohoto jevu dochází u lidí trpících tímto onemocněním k četnějším zlomeninám. Název vychází ze dvou řeckých slov (“osteo“ – kost, „poros“ – otvor). Osteoporóze se i jinak přezdívá „tichý zloděj kostí“, což trefně dokazuje, v čem nemoc spočívá. Prevenci by lidé neměli zanedbávat už od mladého věku.

V kostech celého těla dochází během života ke změnám (tzv. „kostním remodelacím“), a to v závislosti na našem pohybu, stravě, zdraví a dalších faktorech. Jedná se o odbourávání staré kosti a její poškozené struktury a obměnu za kost novou. Maximální množství kostní hmoty si můžeme vytvořit do 25. až 30. roku věku. Po „třicítce“ nám kostní hmota už jen ubývá. Z kosti se pomalu vytrácí důležité živiny, jako je vápník a vitamín D.

Onemocnění osteoporózou probíhá dlouho bez příznaků. Posléze se mohou objevit bolesti v zádech, které se zvyšují při zatížení nebo při pohybu. Dalším příznakem může být postupná ztráta výšky doprovázená shrbenou postavou. Jedním z prvních symptomů může být také ztráta kostní hmoty v čelisti, kterou odhalí rentgen zubů.

Koho může osteoporóza postihnout?

V civilizovaných zemích se výskyt osteoporózy odhaduje na 7–8 % populace. V přepočtu na Českou republiku to představuje 1 milion nemocných. Odhaduje se, že v roce 2050 se celosvětově zvýší počet zlomenin kyčle u mužů o 310 % a u žen o 240 %.

Jaké jsou hlavní rizikové faktory pro vznik osteoporózy?

 • nízký příjem vápníku
 • nízká hladina vitamínu D
 • nedostatek pohybu (sedavý způsob života)
 • menopauza, především předčasný přechod
 • alkoholismus
 • kouření
 • užívání některých léků (např. kortikoidy)

Ženy ve věku nad 50 let se kromě běžných starostí musí vypořádat také s příznaky menopauzy (jinak také klimakteria). Osteoporóza patří mezi onemocnění typická pro toto období. Nemoc se však nevyhýbá ani mužům. Podle mezinárodních statistik jí trpí každá třetí žena a každý pátý muž ve věku nad 50 let.

V čem spočívá prevence?

Caltrate PlusPředcházet onemocnění můžeme prevencí, s níž je nutné začít už v dětství a pokračovat v ní celý život. Důležitý je příjem dostatečného množství vápníku, který najdeme v potravinách, jako jsou mléko a mléčné výrobky, v malém množství i v tavených sýrech. Nezbytnou složku představuje vitamín D, ten se nachází například v rybách (losos, tuňák). Neméně důležité jsou kostní minerály – hořčík, zinek, měď, mangan, bór. Kombinaci všech těchto potřebných kostních minerálů a vitamínů najdeme ve volně prodejném léku Caltrate Plus. Toto originální léčivo přináší kombinaci složek důležitých pro obnovu kostí a chrupavek, a tedy i pro prevenci osteoporózy.

Caltrate Plus potahované tablety je lék k vnitřnímu užití. Pečlivě čtěte příbalovou informaci. Dlouhodobé užívání konzultujte se svým lékařem.

   
25.03.2015 - Nemoci - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [2] manislava [*]

  já ji mám už od 20 ti let - až v budu v přechodu tak nevímSml15

  superkarma: 0 25.03.2015, 07:45:01
 2. [1] alenabl [*]

  v období klimakteria tato nemoc postihne spoustu žen.

  superkarma: 0 25.03.2015, 07:02:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Speciál inkontinence
Očkování proti klíšťové encefalitidě? Odpovězte a vyhrajte balíček RADOX!

Náš tip

Doporučujeme