Rodina

Jak poznáte začátek porodu?

Každá nastávající maminka by si měla pozorně přečíst následující řádky. Dozví se z nich, jak se má zachovat v situacích, které předcházejí odjezdu do porodnice.

1. Jestliže mi odteče plodová voda - vezmu si vložku a po jejím prosáknutí se do dvou hodin dostavím do porodnice. Vždy hodnotím barvu toho, co odtéká. Je-li voda narůžovělá s příměsí mázku a nemám kontrakce, je vše v pořádku a nemusím spěchat. Má-li jinou barvu (žlutou, zelenou, nahnědlou nebo obsahuje jasnou krev) na nic a nikoho nečekám, zavolám si sanitku a odjíždím do porodnice ihned.

2. Jestliže začnu krvácet jasnou krví a je potřeba použít více než dvě vložky - na nikoho nečekám, volám sanitku a odjíždím ihned. Špinění nebo hlen s krví nejsou na závadu, to způsobuje otevírání porodních cest.

3. Jestliže mám jakoukoliv pochybnost ohledně pohybů, ať se miminko hýbe moc, až to bolí, nebo ať se hýbe málo, je dobré přijet kdykoliv do své vybrané porodnice a nechat si natočit kontrolní monitor. Nikdo se nebude zlobit. Je normální, že miminko má intervaly asi 20 minut, kdy spí a kdy se hýbe. Vždy se snažím rozeznat, zda se pohyby liší od běžného denního normálu.

4. Jestliže mám pravidelné stahy, které zesilují a které mě nutí měnit rytmus dýchání a polohy těla. Intervaly mezi jednotlivými kontrakcemi by měly být asi 5 minut a nelze od nich odpoutat pozornost a musím se plně každé kontrakci věnovat.
Prvorodička by měla pociťovat tyto stahy zesilující alespoň 2 hodiny a z toho by nějakou dobu měla vyzkoušet koupel v příjemně teplé vodě asi 37-38 °C. Musím cítit pohyby a nesmím krvácet. Jestliže mi ve vodě odteče plodová voda, nic se nestane, po koupeli zjistím, že teče, a odjíždím do porodnice. Plodová voda teče až do porodu miminka, tudíž nelze přehlédnout.

5. Jestliže mám velký tlak na konečník (ne jako při pravidelné stolici, ale jako při veliké zácpě), je čas jet do porodnice i při delším intervalu pravidelných zesilujících kontrakcí. Pravidelnou masáží hráze od 36. týdne těhotenství poznám tento tlak, je velmi podobný jako při masáži.
Odchod hlenové zátky nebo poslíčky mě do porodnice nemusí přivádět. Hlenová zátka zpravidla odchází 24 hodin před začátkem porodu, takže mohu očekávat v následujících hodinách, že začnou pravidelné stahy. Může být i narůžovělá, hodně vodnatá nebo naopak hodně hustá. Hlenová zátka odejde jednorázově a potom již nic neodtéká.
Naopak plodová voda nikdy nepřestane téci, až po porodu miminka.
Poslíčky dokážou být velmi nepříjemné, ale nemají pravidelné intervaly, nezesilují, jsou stále stejně silné a často i bolestivé, ale koupelí v teplé vodě zjistíme, zda ustupují či zesilují. Jestliže kontrakce ustupují, protahují se intervaly a slábnou, jedná se o poslíčky, a ty nevedou k porodu. Jen porodní cesty připravují na porod.

Připravila Zorka Síbková, porodní asistentka

Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.

   
07.10.2004 - Těhotenství a porod - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [51] Vivian [*]

  gufca: oni jsou po tom asi všichni hrozně chytrý, ale vyjukaná prvorodička v tom v tu chvíli asi tak jasno nemá

  superkarma: 0 08.10.2004, 18:25:33
 2. avatar
  [50] gufca [*]

  Abrakadabra: To víš, že mi hlavou blesklo, že rodím dřív, ale zavrhla jsem to, protože jsem neměla ani jeden z příznaků porodu, kterými mě krmili. No a vovovovotom to je!!!

  superkarma: 0 08.10.2004, 14:46:55
 3. avatar
  [48] gufca [*]

  Holky,psala jsem sem jen proto, aby se některá nedala zmást "zaručenými a jedinými" příznaky porodu, jak je popisují shora a nečekala a nečekala... až by mohlo být pozdě. Psala jsem to jen jako odstrašující případ slepé důvěry! Tak už to neřešte, protože já už jsem dnes téměř o dva křížky starší než tenkrát.

  superkarma: 0 08.10.2004, 13:21:44
 4. avatar
  [47] gufca [*]

  Abrakadabra: A jak jsem měla vědět, že jsem začala rodit? Byla jsem už !tenkrát! v roce 1988 po umělém oplodnění, těhotenství neprobíhalo normálně, přesto mě gynekoložka poslala do práce a neměla jsem rizikové těhotenství. Tu a tam mě něco bolelo, když jsem šla k doktorce, nezajímalo jí to. Tak se pak nediv, že když mi matka řekla: "Jen si jeď do nemocnice, oni tě akorát tak vyhodí, že jsi hypochondr. Já rodila třikrát, a to bys jinak dělala...", že jsem zůstala raději doma. Už před tím jsem psala, že ty bolesti nebyly vůbec velké. Bez podpory, bez zkušeností, nachytřená jen z přednášek a knih, mladá a blbá. To víš, že dneska už bych to zvládala jinak (a možná ještě zvládnu).

  superkarma: 0 08.10.2004, 13:08:40
 5. avatar
  [45] gufca [*]

  Kuře: Je to děs. Beru mámu jako odstrašující případ. Jenže krev není voda a já ke své hrůze zjišťuji, že přece jen po ní v genech něco mám a občas to vyleze povrch. Každopádně se snažím být lepší matka. Dle vztahu mých synů vůči mé osobě mohu zkonstatovat, že zatím úspěšně. Ale kdoví, co přijde s věkem...

  superkarma: 0 08.10.2004, 10:52:22
 6. avatar
  [44] Kuře [*]

  gufca: matky jsou různý, mě ta moje zase strašila čtrnáct dní před porodem, že nemám chodit z domu, že "to bude každou chvíli" a bleblebleble. Když jsem dostala bolesti, tak jsem jsme byli zrovna u rodičů na návštěvě, radši jsem nic neříkala a řekla to až cestou domů. Tchýně mi zase vykládala, že nechápe, proč jsem přistoupila na císař tak rychle, že jsem trochu těch bolestí snad taky mohla vydržet....

  superkarma: 0 08.10.2004, 09:39:15
 7. avatar
  [43] gufca [*]

  Vivian: Dík za podporu, pochopila jsi dobře. Jejich jednání postrádalo takt a lékařskou etiku.

  superkarma: 0 08.10.2004, 09:19:32
 8. avatar
  [42] gufca [*]

  Žábina: Chtěla bych vidět tebe, jak se hrneš do špitálu, když za tebou stojí tvá vlastní matka a hudrá, že jsi hypochondr, že ona rodila 3 x a kdybych právě teď rodila, že dělám jinak... A to je zdravotní sestra, upozorňuji. Ale už je to pryč, už je to 16 let zpátky. Mám dva zdravý kluky v pubertě a je to OK.

  superkarma: 0 08.10.2004, 09:17:01
 9. avatar
  [40] Kuře [*]

  *Kotě*: tak já jsem sice rodila císařem, ale musím říct, že v pohdě. Prostě mám úzkou pánev, doktoři to odhadli hned po příjezdu do porodnice. Primář řekl, že chvíli počkáme, že někdy se porod i přesto rozběhne v pohodě, ale za hodinu mi dal vybrat - budˇmůžeme čekat, čekat a čekat, děťátko budou monitorovat a zasáhnou jenom v případě, že by se dusilo, nebo budu souhlasit s císařem hned, dokud mám sama celkem sílu a jsem v pohodě a děťátko je taky v pohodě. Já jsem souhlasila s císařem, málá byla opravdu úplně OK (Apgar 10) a manžel se s ní mohl muchlíkovat hned po té, co ji vyndali. Já jsem na tom byla hůř, ale to je jiná záležitost. Takže zpětně svůj porod vidím jako pohodu, sice to nebylo "podle učebnice", ale žádné nečekané zvraty, žádné příšerné zážitky. Jasně, bolelo to před i po, byla jsem utahaná jak pes, ale stálo to za to.

  superkarma: 0 08.10.2004, 07:22:26
 10. avatar
  [37] *Kotě* [*]

  Sandy: Co bude po porodu, snad nesouvisí s tím, jaký je porod, ne? Já VÍM, že se porodní poranění nezahojí do druhého dne, a VÍM, že se nevyspím možná několik let, ale jaksi mi to dítě za to stojí... Ale na stránkách, na něž mi tu dala odkaz Lesana, to jedna maminka popisuje velmi vtipně a výstižně: "Občas mám pocit, že existuje jeden zvláštní přírodní úkaz - jakmile nějaká žena otěhotní, okamžitě se kolem ní začně vyskytovat větší množství žen, které měly tááák strašně příšerný porod. Dlouhý. Bolestivý. Komplikovaný. Šlo při něm o život! Div, že v jeho průběhu nevymřela celá rodina - včetně starších sourozenců a kanárka v kleci... " Tak to se mi stalo taky, už nejméně pět kamarádek považovalo za nutné mi vyprávět o drastickém porodu svém nebo svých známých, někdy hodí do placu i několik historek najednou... Ještě se mi nestalo, že by mně, prvotěhuli a prvorodičce, některá řekla: neboj, nejsou všechny porody komplikované, věř si a zvládneš to... tak jako to teď udělaly Lesana a Ferdička... tímto jim děkuju

  superkarma: 0 07.10.2004, 22:19:52
 11. avatar
  [36] Vivian [*]

  Sandy: to přece není pravidlo, že si 14 dní nesedneš, někdo sedí hned... akorát masochistky si to užívaj

  superkarma: 0 07.10.2004, 21:57:31
 12. avatar
  [35] Lesana [*]

  Sandy: nestraš Kotě, moje druhý dítko je od malička spavec

  superkarma: 0 07.10.2004, 21:29:42
 13. avatar
  [32] Lesana [*]

  *Kotě*: Haló, haló, hlásím se i já Zkus kouknout sem: http://www.tehulka.cz/search.php?rsvelikost=uvod&rstext=all-phpRS-all&rstema=10&stromhlmenu=10 zatím tam jsou popsány čtyři pohodové porody (+ můj), v počítači mám k zveřejnění připravené další dva, možná je stihnu přidat přes víken...

  superkarma: 0 07.10.2004, 20:02:34
 14. avatar
  [31] Ladia [*]

  *Kotě*: tady já brouček byl za půl hodinky venku

  superkarma: 0 07.10.2004, 19:43:50
 15. avatar
  [30] *Kotě* [*]

  Prosím, prosím, napište tu některá, že jste měla normální porod bez komplikací, že se vám dítě nedusilo, nemuseli ho z vás rvát nebo dělat na poslední chvíli cisaře... Je tu někdo takový? Nebo mě všechny budete jenom děsit?

  superkarma: 0 07.10.2004, 19:32:16
 16. avatar
  [28] Vivian [*]

  Žábina: no asi jsem to pochopila jinak, ona píše "děsně mi pak nadávali"...

  superkarma: 0 07.10.2004, 15:33:41
 17. avatar
  [27] Žábina [*]

  Vivian: no já nepředpokládám že jí sprostě vynadali ale určitě jí řekli na rovinu, co mohla svým zanedbáním způsobit...a to si myslím že není nic špatnýho.

  superkarma: 0 07.10.2004, 15:00:04
 18. [26] Jana 01 [*]

  Já jsem měla neustávající stahy asipo desíti minutách a to 5 dní před porodem to začlo, nespala jsem ani jednu noc, pořád jsem počítala, jestli se to nezkracuje. Sestra mě podle KTG chtěla poslat pro věci, že už rodím, ale lékař mi denně říkal, ještě se to neotvírá. Chudák malý.... Když jsem přišla k porodu, byla jsem tak vyčerpaná, jen jsem omílala, že to nezvládnu. Pět nocí nevyspaná, ani jíst jsem nějak nemohla - fuj, radši nevzpomínat.

  superkarma: 0 07.10.2004, 14:20:05
 19. avatar
  [25] Vivian [*]

  Žábina: já si myslím, že lékař nemá pacientce co nadávat Nemůže přece předpokládat, že každá ženská má odborné znalosti o průběhu porodu a nadávat jí, když udělá něco špatně. Tím, že ji seřve, nedosáhne naprosto ničeho. Lékař/zdravotník by se měl chovat především slušně, ať už je pacient jakýkoliv .

  superkarma: 0 07.10.2004, 14:01:24
 20. avatar
  [23] Žábina [*]

  gufca: no když rodíš o 2 měsíce dřív tak snad nemůžeš čekat že to půjde podle učebnice ....to se nedivím, že tě sjeli .... mmch, já taky rodila o 2 měsíce dřív.

  superkarma: 0 07.10.2004, 13:36:40
 21. avatar
  [22] Žábina [*]

  já teda nevím,ale když už je termín porodu a něco z výše popisovaných skutečností se stane, prostě jedu do porodnice a na nic nečekám ...tam jsem pod kontrolou ...

  superkarma: 0 07.10.2004, 13:34:51
 22. avatar
  [20] Markýza [*]

  sarobrouk: klid, poslouchej své tělo a , ono to dobře dopadne, a když budeš mít pocit, že je něco špatně běž do špitálu, ebo ke svému doktorovi, nikdo ti nevynadá, jde o tebe a tvé dítě. Hlavně dýchej mamino!

  superkarma: 0 07.10.2004, 12:52:30
 23. avatar
  [18] sarobrouk [*]

  Teda, moje miminko je v bříšku 6. měsíc, toto, co píšete mě uvádí ve zmatek. Podle vašich příspěvků vidím porod tak trochu jako horor. Tak teď jsem dostala strach.

  superkarma: 0 07.10.2004, 11:52:26
 24. avatar
  [17] gufca [*]

  Nedá se přesně držet všech zmiňovaných zásad. Já rodila o dva měsíce dřív, jen mě intenzivně bolelo břicho- ale žádná velká bolest. Podle knih a přednášek jsem se pozorovala a čekala na krvácení, prasknutí vody, na pravidelné kontrakce, tlaky - a ono nic, bylo to pořád stejné. Až po více než dvanácti hodinách jsem jela do nemocnice - jen tak, bez věcí jen s občankou. A do 5ti minut od příjezdu do nemocnice byl kluk císařem na světě - a už ho křísili, byl přidušený. A děsně mi pak nadávali, že jsem ho snad chtěla zabít. Jenže já se držela všech rad z přednášek...a nechtěla jsem zbytečně plašit.

  superkarma: 0 07.10.2004, 11:50:51
 25. avatar
  [6] Markýza [*]

  Míša: porod je individuální, jak píše Fiona - každý by měl poslouchat svoje tělo, já byla v obou případech na čekačce v porodnici, v obou případech mi dělali řízený porod a tak neví jaké to je jet z domu a kdy, ale kamarádky barvitě popisovaly, jedna taky čekala a pak rodila v sanitce, upozorňuju, že jela jenom s řidičem tak to byl docela zážitek, ono je sice fakt, že plodová voda odtéká celou dobu, ale vždycky je riziko poškození plodu, mám v "šuplíku" jednoho kluka, maminka nespěchala a tak se přidusil, je postižený - kombinovaná vada ochrnutý, mentálně a ještě skoro nevidí - dodneška si to vyčítá a je to už patnáct let.

  superkarma: 0 07.10.2004, 08:25:05
 26. avatar
  [1] Markýza [*]

  Ještě, že už to mám za sebou, navíc, žádné poslíčky, rovnou hup na věc, a porodní bolesti v intervalu 5 minut až do doby, kdy byli kluci venku, žádné zrychlování a zkracování doby, ne, ne, ne

  superkarma: 0 07.10.2004, 07:35:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme