Venku kraluje podzim a mnoho z nás řeší nachlazení nebo dokonce chřipku. Jak ale bezpečně rozpoznat co příznaky signalizují?  Chřipka a běžné nachlazení jsou snadno zaměnitelné. Občas bývá obtížné určit, s čím se zrovna potýkáte. V obou případech jde o onemocnění dýchacích cest a obojí je stejně nepříjemné. Chřipku ale musíme pořádně vyležet, protože její nedoléčení může přinést organismu další problémy. Chřipku není radno podceňovat!

nachlazení

  • Co je chřipka a co nachlazení?

Nachlazení se vyvíjí postupně, začíná to nevinným kýchnutím a za pár dní už můžete ležet v posteli. Chřipka ale udeří náhle, může vás položit do postele během několika hodin.

  • Příznaky nachlazení:

Nachlazení se projevuje nejprve pocitem únavy, kýcháním, kašláním a mírnou rýmou. Nemusíte mít horečku, častěji přijde „jen“ zvýšená teplotu o jeden či dva stupně nad svůj normál. Charakteristické jsou bolesti svalů a hlavy, škrábání v krku, ucpaný nos, bolesti v krku, chrapot. Tyto příznaky obvykle po týdnu odezní. Máte-li silnější imunitní systém, nachlazení vás potrápí sotva pár dní. Většinou se neobjeví žádné další komplikace.

  • Příznaky chřipky:

Průběh chřipky bývá o něco těžší. Nemoc se projeví horečkou, těžkou únavou, bolestmi hlavy a svalů, zimnicí, škrábáním v krku, pálením očí a suchým kašlem. Může způsobit také těžký zánět průdušek i zápal plic. Chřipka může trvat až deset dní, ale únava, která ji provází, může přetrvávat i několik týdnů.

  • Kdy vyhledat lékaře?

Máte-li teplotu nad 38 °C tři dny nebo stoupne-li nad 39 °C a výše, navštivte lékaře. Při bolesti v krku a teplotě nad 38 °C trvající déle než 24 hodin by mohlo jít také o streptokokovou angínu. Změní-li se hlenový sekret v zelený, žlutý nebo nahnědlý, bývá to známka bakteriální infekce ve vedlejších nosních dutinách nebo na plicích. Máte-li bolesti na prsou a dušnost, můžete mít zánět plic, zvláště trvá-li horečka.

  • Co za tím stojí?

Nachlazení i chřipku vyvolávají viry, které se uchytí na sliznici nosu nebo krku, rozšíří se v horních cestách dýchacích a někdy přejdou až do plic. Odpovědí imunitního systému je zaplavení postižených oblastí bílými krvinkami bojujícími s infekcí.  Příznaky nachlazení a chřipky nejsou působeny samotnými viry. Jsou výsledkem pokusů organismu odvrátit infekci.

Chřipka i nachlazení jsou častější v zimě, když topení snižuje v bytech vlhkost vzduchu. Nedostatek vlhkého vzduchu vysušuje nosní sliznici, a vytváří tak dokonalou základnu k množení virů a následnému onemocnění chřipky nebo nachlazení. Přestože se chřipka šíří především v zimních měsících, chladné počasí samo o sobě chřipku nezpůsobí. Může za to chřipkový virus, který je mnohem stabilnější a vydrží déle na studeném a suchém vzduchu.

  • Léčba

Při chřipce a nachlazení se doporučuje dodržovat klidový režim, vyvarovat se jakékoliv zvýšené námahy, která by mohla ještě více snížit obranyschopnost organismu. V žádném případě se nedoporučuje pokoušet se tyto příznaky laicky řečeno „přechodit“. Dochází tak zbytečně k  návratu nemoci.recidivám.

Při nachlazení vám k léčbě postačí nosní kapky a volně dostupné léky. Stejně dobře se osvědčily pro chřipku takzvané „hot drinky“. Vyvarujte sePokud je onemocnění virového původu, vyvarujte se, pokud možno, užívání antibiotik. Při chřipce je dobré řídit se pokyny lékaře.

Horké nápoje pijte horké

Aby hornké nápoje byly pro váš zdravotní stav efektivní, je dobré je vypít ještě horké, v teplotě snesitelné pro možnost konzumace. Když ho necháte vychladnout a budete ho pít půl dne, rozhodně vám nebude tak nápomocen, jak když ho vypijete teplý a naráz. Horká tekutina také dobře nastartuje proces pocení a úlevy organismu.

Co vám ještě při chřipkových stavech může přinést úlevu?

Velmi často se doporučují vyšší dávky vitaminu C, echinacea či další přírodní prostředky. V lékárnách získáte mnoho přípravků, volně prodejných léků či doplňků stravy pro úlevu při chřipce.

Náš tip

Ochutnejte horký nápoj Coldrex Max Grip s příchutí lesního ovoce

Chřipka začíná často velmi náhle a bez varování. V dnešní moderní době jsou však možnosti, jak zmírnit její průběh a účinně proti ní zabojovat. Jednou z nich je horký nápoj Coldrex Max Grip s příchutí lesního ovoce.

ColdrexColdrex přichází na pomoc ve chvíli, kdy to nejvíce potřebujete. Obrovská síla v jedné dávce zbaví vaše tělo příznaků chřipky a nachlazení a vrátí vám jasnou mysl. Nenechte se rozhodit rýmou, horečkou nebo bolestí v krku. Sáhněte po Coldrexu Max Grip, příchuť lesního ovoce vám zaručeně zachutná.

Při oslabené imunitě obranyschopnost těla selhává, a stáváme se tak náchylnější k onemocnění. Coldrex Max Grip dodá imunitě vitamin C, jehož množství bývá v začátcích chřipky nedostatečné. Nápoj obsahuje v maximální dávce také účinný lék Paracetamol, jenž působí proti bolestem v krku, odstraňuje bolest svalů a kloubů a snižuje celkovou tělesnou teplotu. Dále přípravek obsahuje Fenylefrin, který uvolňuje ucpaný nos a vedlejší nosní dutiny a usnadňuje dýchání. Více na www.coldrex.cz

V lékárně se můžete setkat s několika formami Coldrexu – horký nápoj, tablety, pastilky proti bolesti v krku či Coldrex noční léčba, který pomáhá, když máte vysilující kašel.:

Coldrex Max Grip je lék k vnitrnímu užití. Pozorně si přečtěte příbalový leták.

Reklama