Vaření

Jak poznáme kvalitní džus?

Džusy, stejně jako další potraviny v obchodě, kupujeme ve většině s tím, že se snažíme vybrat nejen něco, co nám bude chutnat, ale hlavně bude také kvalitní.  Ale když vejdeme do obchodu mezi regály, které jsou zaplněné až po strop různými druhy a značkami, jsme mnohdy prostě ztraceni. Jak se máme v tom velkém množství během pár minut zorientovat a vybrat to nejlepší? Džus, který neobsahuje přidaný cukr, konzervanty ani další přidané látky, ale naopak je pro naše tělo bohatým zdrojem nutričně důležitých látek a stopových prvků? Ukážeme vám, co byste měli na obalu najít a naopak, na co byste si měli dát pozor, abyste měli jistotu, že jste vybrali správně.

džus

100% znamená jistotu

Pokud hledáte v obchodě džus bez přidaného cukru a dalších přidaných látek, pak by na jeho obalu měl být nápis 100% + označení ovoce, jako např. 100% jablko, 100% pomeranč atd.  Proč? Složení tohoto typu džusu je striktně legislativně specifikováno. Legislativa konkrétně uvádí, že do 100% džusů nesmí být přidávány žádné konzervanty, barviva, umělá aromata, přidaný cukr nebo jiná sladidla. Přidávat tyto ingredience je zakázáno jak do krabicových džusů, džusů ve sklenicích, tak do džusů v plastových lahvích. Barva, chuť a vůně džusů musí odpovídat ovoci, ze kterého je džus vyroben.

Na co si dát pozor: V obchodech se prodávají i džusy, které nesou označení jako 100% ovocné chuti nebo další obdoby využívající označení 100%. V tomto případě se může jednat o ovocnou šťávu, která není 100% z ovoce, ale např. jen z 50 %, ale toto 100% označení vás může uvést v omyl. Proto skutečně doporučujeme hledat na obalech označení 100% + název ovoce.

Proč nejsou v obchodech jen 100% džusy?

Důvody, proč v obchodech nenarazíte pouze na 100% džusy, jsou zcela jednoduché. Prvním z nich je fakt, že některé ovoce zkrátka není v této 100% variantě poživatelné, respektive nikdo by takový džus nepil s ohledem například na kyselost (brusinka, černý rybíz). Druhým důvodem je, že dané ovoce samo o sobě neobsahuje dostatek šťávy např. 100% banán, 100% jahody, kdy při zpracování vznikne namísto džusu pouze pyré. Proto se vyrábí nektary a nápoje, tzn. ovocná šťáva z daného ovoce  + voda + cukr, aby byl nektar/nápoj chutný a poživatelný.

Cukr v nutričních hodnotách 100% džusu, jak to?

džusPokud se kouknete na nutriční hodnoty 100% džusu, tak i tyto džusy obsahují cukr, ale pouze ten z ovoce, ze kterého jsou vyrobeny. Nemusíte se obávat, že by se jednalo o přidaný cukr navíc. Tzn. je to stejné, jako když si pochutnáte na svém oblíbeném ovoci.  

Nebojte se slova koncentrát

Našli jste v regálu 100% džus z koncentrátu? Na džusu z koncentrátu není nic špatného, ačkoliv chápeme, že slovo „koncentrát“ může někomu znít jako něco uměle vytvořené, chemické. Džusy z koncentrátu mají oproti těm běžným naopak jednu velkou výhodu a to, že ovoce použité pro jejich výrobu bylo sklizeno a zpracováno v době ideální zralosti. 100% džus z koncentrátu přináší tedy z pohledu chuti a kvality ovoce to nejlepší.

Dlouhá trvanlivost bez konzervantů. Jak je to možné?

100% džusy jsou bez konzervantů, i přestože jejich trvanlivost dosahuje několika měsíců. Jak je to možné? Pro zachování všech vitamínů a nutričních hodnot je u většiny džusů použit proces pasterizace, což je v podstatě tepelná úprava džusu, která zničí veškeré bakterie a ostatní mikroorganismy, jenž by mohly být škodlivé pro lidský organismus. Díky pasterizaci mají džusy dlouhou dobu spotřeby, ale zároveň si zachovají nutriční hodnotu ovoce a zeleniny. U 100% džusů je nepřítomnost konzervantů opět garantována legislativou a přísnými kontrolami. Proto i hesla typu „zaručeně bez konzervantů“ na obalech 100% džusů jsou zcela zbytečná, protože žádný takový džus nesmí konzervanty obsahovat.

Kampaň „ Džusy a pyré – vitamíny v praktické formě“ je financována s podporou Evropské unie a Polské republiky a také z prostředků Fondu propagace ovoce a zeleniny a členy KUPS.

Pro více informací o kampani navštivte webové stránky www.dzusyapyre.eu nebo FB stránku Žijte Smart.

Polská Asociace producentů džusů (KUPS) je oborovou organizací sdružující výrobce džusů a jiné subjekty, které přímo spolupracují s ovocnářským odvětvím. Již od roku 1993 zastupuje zájmy oboru ve státních a unijních iniciativách. Spolupracuje s vědeckými instituty, výzkumnými laboratořemi a státními a mezinárodními oborovými organizacemi. Jedná také v zájmu spotřebitelů pomocí zavedeného Dobrovolného systému kontroly džusů a nektarů (DSK), jehož činnost směřuje k zajištění trvale vysoké kvality džusů a obdobných výrobků. KUPS dále v rámci své činnosti podniká celou řadu reklamně-vzdělávacích aktivit, které propagují správné stravovací návyky, včetně konceptu 5 porcí zeleniny a ovoce, z nichž jednou může být sklenice džusu.

Více informací o KUPS najdete na webu: www.kups.org.pl.

   
28.07.2017 - Gastronomie - autor: Kateřina Růžičková

Komentáře:

 1. [7] Ivana Mrázková [*]

  Džusy celkem kupujeme, hlavně Relax, mají celkem velký výběr příchutí, u mě ale vede pomerančový s dužinou. Zrovna teď je budou mít v Tescu v akci, nejsem si jistá, jaké druhy, ale můžete mrknout do letáku, a to zde.

  superkarma: 0 08.08.2017, 19:37:31
 2. avatar
  [6] kobližka [*]

  Já si myslím,že žádný kupovaný džus nemůže být nijak extra zdravý.Dobrý možná a jako vybočení a pro chuť sem-tam jo,ale pro běžné pití ne.

  superkarma: 0 28.07.2017, 20:06:17
 3. [5] sweetandsour [*]

  " Pokud se kouknete na nutriční hodnoty 100% džusu, tak i tyto džusy obsahují cukr, ale pouze ten z ovoce, ze kterého jsou vyrobeny[/b]. Nemusíte se obávat, že by se jednalo o přidaný cukr navíc. Tzn. je to stejné, jako když si pochutnáte na svém oblíbeném ovoci."

  Mediálni masáž....džus sice neobsahuje přidaný cukr - sacharózu, zato je plný fruktózy, a za tu se vám vaše játra opravdu nepoděkují. Takže ovoce nejlépe celé, obsahuje i vlákninu a hlavně ho nikdy nesníte tolik, jako je ho v krabici džusu.

  superkarma: 0 28.07.2017, 19:17:36
 4. [4] babinka [*]

  Nekupuji...Sml23

  superkarma: 0 28.07.2017, 15:36:46
 5. [3] Sofineza [*]

  zajímavéSml67

  superkarma: 0 28.07.2017, 13:16:49
 6. [2] MARIE MATEJKOVA [*]

  Raději si udělám samaSml58

  superkarma: 2 28.07.2017, 13:06:29
 7. [1] bobani [*]

  kupuji jen 100 %

  superkarma: 0 28.07.2017, 09:26:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme