Vánoce se blíží mílovými kroky. Už jen necelý měsíc a bude vonět kapřík na talíři, šustit papír a my budeme přijímat i rozdávat dárky.

Někdo raději dárky přijímá, jiný rozdává. Jedni nakupují raději po internetu z pohodlí domova, zatímco druzí si libují při procházce obchodního centra či běhání z krámku do krámku. Já patřím ke skupině, která většinu dárků objedná po internetu a zbytek sežene těsně před Vánoci. Do obchodního centra jsem od listopadu až do Vánoc ochotná jít maximálně jednou. Hypermarkety jsou na tom o něco lépe - třikrát a dost. Nemám ráda tlačenice, houfy lidí před zbožím v akci, fronty u kasy a problém se zaparkováním. Zbytek rodiny to ví, ani se nesnaží mě přemlouvat (nebo neodváží?). Sestra většinou ví, co chce, a odvede mě do vybraného obchodu, kde si vybere dárek, já zaplatím a nechám ho rovnou zabalit. Vrhne po mně zklamaný obličej. Z 99 % si přeje oblečení a nikdy se jí nechce čekat na nadílku. Byla by schopná jít v nadílce ke štědrovečerní večeři.

vanoce

Manžel nás opustí a zamíří směr sportovní potřeby. Nákup má hotový za 10 minut a pak netrpělivě čeká, až si dámy vyberou. Čas si krátí svařákem a nějakým žvancem. V tu chvíli proklínám nákupy. Budu muset vyjet z napráskaného parkoviště, to bude adrenalinový zážitek pro celou rodinu a mému umu se budou smát ještě na Tři krále. Štěstí, že jsem nemusela zajíždět, jinak bych měla hodinovou okružní jízdu, než najdu dost široké místo, a nebo bych nakupování vzdala. Mé auto zdobí nejeden šrám z parkování před nákupním centrem. V době loňského adventu mi jeden dobrák narazil přepráskaným nákupním vozíkem do zadního světla. Výměna stála 7 tisíc.

Raději proto nakupuji po internetu. Bez nervů. Nejvíc se mi vyplatila elektronika, ať velká, či malá. Výběr je větší a ceny nižší než v kamenném obchodě. Riskla jsem i boty a oblečení. Měnit jsem nemusela. Nestyděla jsem se prodejce požádat o přeměření. Dosud se mi nestalo, že by mi někdo nevyhověl. Také u doplňků, zejména šálek, šátků a čepic, jsem sáhla po netu, neboť výběr byl vskutku velký. Dnes je ten správný čas, abychom dárky objednali. Nějakou dobu potrvá, než se objednávka zpracuje. Česká pošta i kurýři toho mají až nad hlavu a může se stát, že balíček nedorazí včas. Nebo se nedej bože zásilka ztratí. Lhůta na vyřízení reklamace činí 30 dní. Necháme-li nákup po internetu na poslední chvíli, vystavujeme se riziku, že zboží prostě nebude. Adrenalinové sporty jsou sice stále ještě populární. Kdo by se však chtěl nervovat a dohadovat v době láskyplného rozjímání

Ke každému kladu existuje zápor. Nákup na internetu má svá rizika. Z masmédií se dozvídáme o podvodných internetových obchodech. Využijte proto hodnocení uživatelů daného obchodu na internetových portálech. Jak se říká: „Důvěřuj, ale prověřuj.“ A také: „Opatrnosti není nikdy nazbyt.“ Vím, že lidé stojící na poště za mnou ve frontě mě proklínají. Každý balíček na přepážce otevírám a kontroluji obsah. Jsou to moje peníze a na pozdější reklamace nikdo zřetel nebere. Raději budu opatrná než zklamaná a naštvaná.v

Nedávno jsem poštu bleskurychle opustila dokonce bez toho, že jsem si balíček vyzvedla. Stála jsem ve frontě s dcerkou. Bohužel zřetelně mluví a moc ráda poslouchá, když se má setra učí nahlas (studuje zdrávku). Také kdejakou koninu po ní zopakuje na nejméně vhodném místě. Sestra si prohlíží katalog s kosmetikou a víc snad sleduje chlapy než produkty. Pronese zálibné „Hmmmm, pěknej kousek. To je jako bonus k deodorantu?“ A podobné věty. Abych se vrátila k jádru pudla ... Stojíme si tak hezky ve frontě, dcerka se nudí. Kouká kolem sebe. Zatahá mě za ruku a: „Ten by šel, maminko, viď že jo? Myslíš, že ho na poště taky prodávaj?“ Já inteligentka se ještě zeptám: „A co?“ A dcerka: „Toho pána za námi.“ Rudá jak rak jsem jen tiše řekla: „No Sárčo.“ A milá Sárča dodala: „Ty ho nechceš? Má asi ten testosteron, viď?“ Pošta burácela smíchy a já vyjela jak namydlený blesk. Z toho vyplývá další ponaučení - při vyzvedávání balíků nechte děti doma.

Když už jsem u toho mentorování. Napadá mě ještě jedno lidové moudro: „Opakování je matka moudrosti.“

Pojďme zmoudřet se ženou-in a zopákněme si, co jsme kdysi probírali

Dokážete si představit, že při řezání stromku vám za zadkem zachrochtá prase?

Není nad vynalézavého dědu. Tento děda je přímo kouzelný

Tetování pod stromeček? Když už, tak originální.

Jak je na tom žena za volantem?

Je krásné si plnit své sny.

A na závěr se nechte inspirovat výborným dárkem pro děti.

Reklama