Je tady podzim a s ním i první mrazivé dny. Poslední dobou už o sobě zima dává pěkně vědět, každé ráno bývá namrzlá tráva. A tak je tady čas, abychom připravili na zimu zahradu. Nebo pořídili krmítko pro ptáky.

Ptáci, co neodlétají na zimu do teplých krajin, v zimě nemají dost potravy, zvlášť když je země ztvrdlá mrazem nebo pokrytá sněhem a ledem. Kdo jim chce pomoci, může pořídit krmítko. Není nic jednoduššího, krmítek je v obchodech k mání mnoho a různých druhů. Nebo si můžete krmítko i vyrobit, pokud jste šikovné. Rady, jak si vyrobit krmítko i mnohé další, jsou třeba TADY.

Ptáci jsou krásní, když je můžete pozorovat za oknem. Co jim ale můžete dát, abyste jim neublížili? Hlavně semena, ořechy, jeřabiny, ovesné vločky, strouhanou mrkev... Vše, co není slané, kořeněné, uzené nebo mastné, rozhodně ne zbytky z kuchyně. S krmením se začíná od listopadu.

Pár rad

  • Nedělejte krmítko pro kočky. Krmítko musíte dát tak, aby na něj nemohly kočky nebo kuny, ty vylezou opravdu na hodně míst... Ideální je dát ho aspoň do výšky jeden a půl metru a tak, aby mělo kolem volný prostor.
  • Pozor na vítr a déšť. Krmení musí být umístěno tak, aby ho nerozfoukal vítr nebo nerozmočil prudký déšť. Proto je dobré, aby mělo krmítko stříšku a v ideálním případě i zvýšené boční stěny, aby tam potrava opravdu vydržela pro ptáky.
  • Ať vám krmítko nespadne. Je potřeba, aby krmítko viselo pevně a aby nespadlo, postačí pověsit ho na drát nebo pevný provaz.
  • Raději menší než větší. Krmítko by nemělo být moc velké, aby malým ptákům nesežrali krmení ti větší, zvlášť hrdličky.
  • A nakonec - ptáci místo televize. Krmítko umístěte tak, abyste na něj viděli z okna, je to krásný pohled.

Některé druhy krmítek si můžete prohlédnout ve FOTOGALERII:

Zdroj fotek: www.fler.cz, informace z www.birdlife.cz

Další zajímavé články:

Reklama