Novinky

Jak pomoci člověku, který naši pomoc odmítá?

Do redakčního e-mailu dorazil příspěvek čtenářky s nickem Boženečka, ve kterém píše o své kamarádce Nadě, které diagnostikovali zhoubný nádor. Naďa se uzavřela před celým světem a odmítá komunikovat. Je možné jí pomoci?

Možná máte podobnou zkušenost, milé čtenářky, proto zveřejňuji tento příspěvek a doufám, že Boženečce pomohou vaše rady nebo vaše pozvbuzující slova. Já přeji hodně síly jak vám, Boženečko, tak i vaší přítelkyni...


Mám dlouholetou kamarádku Naďu. Celé dětství jsme vyrůstaly spolu, chodily do stejné školy, prožívaly jsme spolu své první velké lásky i první velká zklamání. Jedna druhé jsme si byly vzájemně svědkyněmi na svatbách. Společně vozily kočárky s našimi ratolestmi. Jezdily jsme spolu na výlety a na dovolené. Řešily jsme společně starosti s bydlením, nemoci dětí a všechny běžné radosti i starosti. Naďa pro mě byla vždycky jako sestra. Moje vrba. Moje sluníčko. Můj hnací motor, když jsem prožívala ne zrovna šťastné období. Nikdy mě nenechala na holičkách, vždycky to byla ona, kdo mi vždycky ochotně podal pomocnou ruku a mnohokrát vytáhl z bahna. Dokázala mě znovu nakopnout a vzbudila ve mně radost ze života. Byla mi oporou pokaždé, když jsem měla bolavé srdce. Když jsem byla vážně nemocná, denně mě rozesmívala a vlévala mi novou krev do žil. Zkrátka jsme byly nerozlučnou dvojkou, nerozlučnými kamarádkami na život i na smrt.

A pak to přišlo.Naďa mi nedávno oznámila, že jí lékaři diagnostikovali zhoubný nádor v levém prsu. A pak se mnou úplně, ale úplně přestala komunikovat. Byl to pro mě velký šok, ale ještě větším byl fakt, že se úplně a zcela uzavřela do sebe a nepustí k sobě vůbec nikoho. Nebere mi telefony, neotvírá dvěře, neodpovídá na emaily, prostě mi „zmizela“ ze života.

Jsem z toho nešťastná. Jsem zoufalá a nevím, co dělat. Tolik bych jí chtěla pomoct, tolik bych ji chtěla obejmout, pohladit a říct jí, že to spolu zvládnem a že ji neopustím. Chtěla bych být s ní, bojovat proti té hnusné diagnóze, být jí nablízku. Zkoušela jsem se k ní dostat přes manžela a děti, ale nedaří se. Naďa se rozhodla všechno a všechny odepsat a zůstat sama. Nechápu to. Nevím, co dělat. Jak se dostat k člověku, když to sám nechce? Jak pomoci člověku, který pomoc vehementně odmítá? Jak ho přesvědčit? Jak se k němu dostat, když se uzamkl na sto západů? Nechci o ni přijít. Nechci, aby na všechno zůstala sama.Chci jí vše, co mi dala ona, zase vrátit. Být s ní, pomoct jí, utěšit ji, vrátit ji zpět do života, který ona vždycky milovala a dokázala si ho užívat. Chci,aby zas byla mým sluncem. Zatím mám v duši tmu a beznaděj a nevím, co s tím. Chci zpátky svou nejlepší kamarádku a skorosestru! Jen nevím, jak se k ní dostat. Poradíte mi?

Vaše Boženečka

   
09.05.2014 - Čtenářské příspěvky - autor: Klára Wimmerová

Komentáře:

 1. avatar
  [8] paníliška [*]

  Dej jí čas, v téhle chvíli jí nejvíc pomůžeš, když ji necháš být. Není to o tom, že by Tě odepsala, prostě se potřebuje se vším srovnat. Hlavní je, že ví, že tu pro ni jsi.

  superkarma: 3 09.05.2014, 15:37:00
 2. [7] cilani [*]

  gerda — #5 je, ale někdo u toho chce mít i kamarády, jiný si prostě chce tím projít v klidu a bez rad druhých, bez litování a utěšování - to spoustu lidí spíš srazí k zemi, než aby jim dodalo sil.. On ten zájem druhých může být hodně obtěžující, zejména ve chvílích, kdy chce člověk svatý klid..

  Rikina — #6 souhlas.. koho zajímá, že daná osoba o takovou pomoc třeba vůbec nestojí? Když je mi hnusně, taky mi leze na nervy kámoška, co to mermomocí chce řešti, aby mi "pomohla".. Je to obtěžující

  superkarma: 2 09.05.2014, 13:51:39
 3. [6] Rikina [*]

  No jasně. Já nechci - já chci! A co chce ten druhý, to jaksi nezajímá. Sml80 Poradím jen jedno, držet se opodál a nevnucovat se, to je jediné rozumné.

  1. na komentář reaguje cilani — #7
  superkarma: 3 09.05.2014, 13:23:28
 4. avatar
  [5] gerda [*]

  cilani — #4 se svou nemocí je člověk vždycky sám.

  1. na komentář reaguje cilani — #7
  superkarma: 0 09.05.2014, 12:58:10
 5. [4] cilani [*]

  No, řekla bych že nijak.. Ono je taky potřeba respektovat to, že to možná paní chce vstřebat jen v úzkém rodinném kruhu, kam já osobně tedy kamarády neřadím.. Možná by bylo rozumné jí dát trochu prostoru a ona se ozve, až o pomoc bude stát.. (tak by to vyhovovalo mně..)

  1. na komentář reaguje gerda — #5
  superkarma: 2 09.05.2014, 12:55:57
 6. avatar
  [3] gerda [*]

  třeba by jí pomohl kontakt na lidi, co jsou na tom jako ona. Jen ti jí můžou porozumět. U nás na onkologii je na nástěnce plakát, to sdružení se jmenuje Slunečnice a tady je odkaz

  http://slunecniceolomouc.wgz.cz/

  Zdraví kamarádi to myslí určitě dobře, jenomže ona je těžce nemocná a zdravý ji může politovat, nabídnout praktickou pomoc, ovšem se strachem z budoucna pomůže jedině lékař a ti, co léčbou prošli nebo jí procházejí.

  superkarma: 0 09.05.2014, 12:30:33
 7. [2] murat [*]

  nemůžete nikoho donutit. někdo se raději stáhne do sebe a to nejhorší si prožije sám. třeba jí jen dejte najevo, že čekáte...

  ale nechte ji v klidu. až bude cítit potřebu, určitě se ozve.

  mám to taky tak.

  superkarma: 2 09.05.2014, 12:21:04
 8. [1] setury [*]

  Boženečko nezoufej, kamarádka Tě neodepsala, jak zmiňuješ svou obavu. Jen se smiř s tím, že lidi reagují na takové onemocnění po svém. Zatímco jedni se potřebují vykřičet a poplakat na druhém rameni, tak druzí hledají sílu sami v sobě. Naďa je se svou nemocí sama ve své mysli a vyhovuje jí to. Kdyby si myslela že jí pomůže Tvoje přítomnost, vyhledala by Tě. Každý jsme zkrátka jiný Sml22

  superkarma: 4 09.05.2014, 12:20:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme