Domácnost

Jak pečovat o ibišky?

Moc pokojových květin doma nemám, nejsem žádná velká zahradnice, i když kytky se mi moc líbí. Nejlepší jsou ty nenáročné, které se nemusí moc zalévat a přesazovat... To ovšem neplatí o ibišcích.

Ibišek (Hibiscus) pochází z Havajských ostrovů a u nás je hodně rozšířený, má asi 200 odrůd, z toho nejvíc se u nás pěstuje Ibišek čínský. Některé druhy se pěstují venku na zahradách a jiné doma v květináčích. A není úplně jednoduché se o ibišky starat.

Přečtěte si také:

Já jich mám doma asi osm a během doby, co je mám, s nimi neustále „bojuju“. V létě je mívám v květináčích venku pod pergolou, v zimě samozřejmě vevnitř. A většinou je problém najít ibiškům vhodné místo. Ibišek totiž potřebuje dost světla a tepla, ale přímé slunce mu dobře nedělá, zvláště v létě. Nechávám je tedy na světlém místě, ale ve stínu. Ibiškům nedělá dobře ani střídání teplot, nemají rádi teplotu pod 13 stupňů, ale ani velké vedro, takže třeba v místnosti s kamny nebo podlahovým topením tyto květiny trpí. A navíc je mají rádi nejrůznější škůdci. Pokud je chcete zlikvidovat, trvá to docela dlouho.ibišek

Pár užitečných rad při pěstování ibišků

 • Ibišky přesazujeme na jaře, teď je tedy ideální nechat je ve svých květináčích, umístit na vhodné místo a zalévat.
 • Od jara do podzimu je dobré ibišky pravidelně přihnojovat, tedy ještě teď. Přes zimu to není nutné.
 • V zimě je dobré nechat ibišky v místnosti, kde není moc vedro, rozhodně ne v místnosti, kde se topí v kamnech. Pokud máte podlahové topení, je dobré dát ibišky na police, aby nestály na teplé zemi.
 • Ibišky se musí přiměřeně zalévat, v zimě méně, aby jim neuhnily kořínky. Pokud zaléváte moc, může se na listech objevit tzv. korkovitost - malé hrbolky. Ty mohou na ibiškách být i tam, kde je větší vlhkost vzduchu.
 • Je nutné sbírat opadané, suché a jinak poškozené listy. Pokud leží v květináči nebo kolem něj na zemi, mohou se z něj šířit škůdci.
 • Při přesazování se mi osvědčilo dávat ibišek jen do o trochu většího květináče, aby nebylo kolem kořenů moc vlhké půdy.
 • Nejdůležitější přes zimu je chránit ibišky před škůdci, kteří je napadají poměrně často. Škůdci se musí likvidovat hned, jakmile je objevíte, aby se nemnožili dál. Jsou to například svilušky (ty milují sucho, působí na ně chemický postřik, ale musíte ho použít několikrát za sebou), mšice (způsobují to, že jsou lepkavé listy, nejdříve musíte ibišky umýt důkladně vodou ze všech stran a po oschnutí přidat postřik proti mšicím s pár kapkami jaru) nebo smutnice (ty nesnášejí sucho, takže pomáhá míň zálivky a také postřik).

ibis

Zdravé zelené listy ibišku jsou pěkné samy o sobě, a co teprve když ibišky začnou kvést

Další články v magazínu:

   
17.10.2013 - Zahrada a květiny - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Myškomedvídek [*]

  Sml67krásnéSml59

  superkarma: 0 17.10.2013, 22:57:35
 2. avatar
  [3] datura [*]

  Ibišků mám asi deset druhů pokojových a 5 keřů různých na zahradě, na fotkách jsou dva z těch nejhezčích

  superkarma: 1 17.10.2013, 14:19:02
 3. [2] free [*]

  DanaD — #1 Krásný květ, já mám takový růžový.... a oranžový mi bez varování uhynul.

  superkarma: 0 17.10.2013, 13:03:00
 4. avatar
  [1] DanaD [*]

  Takhle nam  loni kvetl v praci

  1. na komentář reaguje free — #2
  superkarma: 0 17.10.2013, 09:11:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme