Ekzém neboli chronický kožní zánět je v dnešní době častým problémem. Může být způsoben alergií, ale není to tak vždy. Ekzematici trpí svěděním kůže, mohou na ní mít i červené skvrny nebo puchýřky. Je proto nutné o kůži správně pečovat.

Špatným obdobím pro ekzematicky je především podzim a zima, kdy lidé trpí daleko víc v suchých místnostech a v teplejším oblečení. I proto je nutné v tomto období o pokožku správně pečovat. Zeptali jsme se MUDr. Radka Litvika z dermatologického oddělení FN Ostrava.

rucee

Jak bychom se měli starat o pokožku s ekzémem na podzim?
Proto bychom měli volit v podzimním a zimním období emoliencia (promazávadla) na bázi krémů, balzámů a mastí. V letním období se preferují pěny, mléka a řídké krémy.

Jak často bychom měli pokožku s ekzémem promazávat, aby byla ochráněná před vysoušením?
Promazávadla bychom měli aplikovat denně, minimálně lx denně.

Pro případ sprchování - je důležitý správný výběr mycího přípravku?
Je extrémně důležité vybrat správnou mycí péči. Stolici by v žádném případě neměli kůži čistit kostkovým ani tekutým mýdlem. Měli by volit šetrné omývání syntetickými detergenty neboli syndety.

Pokud ano, jaké přípravky svým pacientům doporučujete?
Lze doporučit Cyteal mycí emulzi, Xeracalm A.D sprchovou péči, Aderma sprchový syndet s obsahem extraktu z ovsa a mnoho dalších.

Odpovídal MUDr. Radek Litvik, dermatologické oddělení FN Ostrava. Za odpovědi děkujeme.

O citlivé pokožce a ekzému se můžete více dozvědět na www.suchakuze.cz

Na stav pokožky má také vliv hygiena a výběr přípravků, které při hygieně používáme. Zde jsme k tomuto tématu vydali článek:

Dále také čtěte:

 

Redakční tip: Online klinika pro atopiky

OKA je audiovizuální internetový projekt, jehož cílem je pomoci všem lidem, kteří se léčí s atopickým ekzémem. Dětem, jejich rodičům i dospělým pacientům.

Jak OKA vypadá a funguje?

Na webových stránkách http://www.atopickyekzem.org/optin/ se může do vzdělávacího projektu zdarma zaregistrovat každý zájemce.

Skupina předních českých dermatologů zde připravila seriál edukačních videí o atopickém ekzému, jeho příčinách, projevech, léčbě a prevenci. Všechna videa tvoří 4 základní lekce, jimiž musí postupně projít každý registrovaný návštěvník online kliniky OKA. Lekce nelze přeskakovat, jsou na sebe navázány tak, aby poskytly pacientovi co nejkomplexnější pohled a porozumění v problematice atopického ekzému. Součástí videí jsou také názorné animace, co spouští atopický ekzém nebo jak fungují lokální léky na atopický ekzém.

Doporučujeme: http://www.atopickyekzem.org/optin/

Reklama