Zdraví

Jak pečovat o dětské zuby?

teeth

Se zubní hygienou u dětí začněte v době, kdy se jim prořezávají první zoubky. Na čištění prvních zoubků lze používat několik základních dentálních pomůcek. Prsťáčky, gumová kousátka nebo kousátka se stětinkami, která slouží zároveň jako hračka. Dítě se tak hravou formou připraví na používání zubního kartáčku a celoživotní ústní hygienu. Částečně prořezaný chrup by pak rodiče měli kojencům čistit velmi jemným zubním kartáčkem 2x denně.

První návštěva u zubního lékaře by měla proběhnout v prvním roce života. Dítě může navštěvovat zubní ordinaci také při kontrolách matky, jinak každého půl roku. 3leté děti, které si už umí vypláchnout ústa, mohou začít používat i zubní pastu, ale vždy pod kontrolou rodiče, aby pastu nepolykaly.

E-Zubař je vzdělávací seriál Orbit klubu o dentální hygieně. Společně se zubním lékařem Davidem Uriem a dentální hygienistkou Anetou Plocovou se během 14 dílů dozvíte, jak správně pečovat o váš chrup, a tím zamezit vzniku zubního kazu a dalším onemocněním.

S instruktáží dítěte začínáme mezi 2.–3. rokem. Dítě se uší držet kartáček a pohybovat s ním v ústech. Děti od 3–5 let učíme drobný krouživý pohyb, ale neučíme čistit zuby zevnitř. Zoubky pak ještě sami přečistíme. Začínáme v místech, kde je největší problém. S mezizubní hygienou u dětí začínáme hned, jak se začnou objevovat první uzavřené mezizubní prostory. V mnoha případech je to mezi 2,5.–3. rokem. Samozřejmě to vyžaduje spolupráci rodičů, protože děti nemají ještě dostatečně vyvinutou motoriku a samy si mezizubní prostor vyčistit neumí.

Děti do 7 let nejsou schopné dobře si vyčistit zuby samy. V tomto období hraje nejdůležitější roli rodič. Jak svého potomka na ústní hygienu připraví, takové zoubky pak dítě bude mít.

   
27.10.2009 - Zuby - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [5] IrenaB. [*]

  Ahoj, pastilky Dentocult Xylitol obsahují březový cukr, ze kterých bakterie nemůžou v ústech vytvořit kyselé prostředí a velice pomáhají v prevenci a omezení vzniku zubního kazu. Dnes ale již nejsou u nás k dostání. Zkuste se ale podívat na http://www.dentocult.cz kde najdete informace o testech, které provádí zubař ke zjištění množství kazotvorných bakterií v ústech.

  superkarma: 0 06.02.2015, 20:19:56
 2. avatar
  [4] majazd [*]

  jajulka — #3 tak o pastelkách jsem neslyšela,ale malá bere 2x denně tabletky Natrium fluoratum.Ale po těch pastelkách se optám v lékárně.Moc dík za tip.Sml67Sml79

  superkarma: 0 03.11.2009, 08:15:32
 3. avatar
  [3] jajulka [*]

  majazd — #2

  mojí velké slečně poradili k rovnátkům xylitolové pastilky,od té doby je cumlá i malá a zatím bez kazu.máte někdo zkušenost?

  http://www.top-dent.cz/top-dent/eshop/8-1-Doplnky/34-2-Dentalni-doplnky/5/179-Dentocult-Xylitol-pastilky

  1. na komentář reaguje majazd — #4
  superkarma: 0 02.11.2009, 22:05:13
 4. avatar
  [2] majazd [*]

  Mojí dceři je 5 let a už má 4 trvalé zoubky.Mám docela strach i když si je čistí 2x denně,že se jí budou kazit.Kupuji i pastu pro děti od 8 let.

  1. na komentář reaguje jajulka — #3
  superkarma: 0 28.10.2009, 12:07:37
 5. [1] katýsek [*]

  Dcerka má 20měsíců a i když jí zuby čistím,tak jí žloutne,nebo hnědně jeden špičák.Sladké jí zřídka,snad jen antibiotika měla poměrně často.Dá se zahnědnutí odstranit?Máte s tím někdo prosím zkušenosti?

  superkarma: 0 28.10.2009, 08:43:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme