Domácnost

Jak odstraňujete skvrny z prádla?

K tomu, abychom skvrnu mohli dokonale odstranit, bychom měli znát její původ. Usnadní nám to výběr správného přípravku, který na skvrnu působí.

Při odstraňování skvrn platí důležitá pravidla:

 1. Skvrnu je nutné ihned po jejím vzniku namočit studenou vodou (nikdy nepoužívejte horkou vodu) a ideálně, pokud máte možnost, na ni nanést na cca 5 minut gelový prací prostředek. Gel se dobře vsákne do tkaniny a bude působit přímo na skvrnu. Tak nedojde k jejímu zaschnutí a pevnému spojení s tkaninou a váš boj s jejím odstraněním byl úspěšně zahájen.
 2. Po nanesení gelu na skvrnu nikdy části látky o sebe netřete - jen byste dostali špínu hlouběji do tkaniny!

PalmexNa rozdílné typy skvrn působí rozdílné složky pracího prostředku. Ten kromě standardních složek (tenzidů) obsahuje ještě tzv. speciální složky (např. bělicí látky, enzymy, aktivátory, atd.), které dodávají pracímu prostředku „vlastnosti navíc“. Jejich poměr a přítomnost je dána kvalitou a cenou daného pracího prostředku. Čím je prací prostředek dražší, tím obsahuje více kvalitních složek, které jsou schopné odstraňovat skvrny již při nižších teplotách. Zapomeňte na to, že levné a neznačkové prací prostředky budou obsahovat dostatečné množství účinných látek. Levné prášky ve svém složení mají místo drahých složek levné stavební látky a plnidla. Výsledek praní tedy zpravidla nepředčí praní v čisté vodě, což bylo mnohokrát dokázáno v testech v ČR.

Druhy skvrn

Vzniklé skvrny se dají rozdělit do několika skupin, a tudíž se liší i možnostmi odstranění.

Skvrny dle původu:

 1. Bělitelné:
 2. Nebělitelné:
  • Pigmentové
  • Pigmentovo-mastné skvrny
  • Mastné, tukové skvrny
  • Bílkovinné skvrny a uhlovodany

Bělitelné skvrny

Jsou to skvrny pocházející z přírody, respektive ty, které mají rostlinný původ jako např. veškeré ovoce, zelenina, tráva, káva, kakao, čaj, kečup, banány, sójová omáčka, džusy nebo ovocné šťávy, sekt a med. Bělitelné skvrny jsou problémové skvrny. Lze je však odstranit vhodným prostředkem, vhodnou teplotou a pracím programem s dávkováním pro velmi špinavé prádlo. Pokud tedy budete mít skvrnu např. od marmelády, čokolády nebo červeného vína na bílém prádle, pak použijte univerzální prací prostředek pro bílé a stálobarevné prádlo, který za pomoci bělících látek při teplotě 60 °C skvrnu odstraní. Při bělitelných skvrnách můžete dávkovat více pracího prášku, neboť se tím zvyšuje i koncentrace aktivních složek a umožňuje silnější prací efekt.

Nebělitelné skvrny

 • Pigmentové skvrny
  Jsou skvrny přírodního charakteru, které jsou ve vodě těžko rozpustné (pigmentové skvrny jako např. prach, saze, hlína, rez, antuka, dětská strava) až nerozpustné (mastné, tukové, bílkovinné a uhlovodany jako např. make-up, antiperspirant, svíčkový vosk, máslo, krém, parfém, zašpiněné límce a manžety). Pro jejich odstranění je nutné zvolit dávkování pro silně zašpiněné prádlo - viz instrukce o dávkování na obalu pracího prostředku v kombinaci s dlouhým pracím programem a střední teplotou 60 °C. V případě starší skvrny nebo pro jistý výsledek je vhodnější použít prací gel.
 • Skvrny pigmentovo-mastné, tukové, bílkovinné, uhlovodany
  Jsou skvrny ve vodě nerozpustné, a z toho důvodu je někdy nutné kromě vyprání zvolit ještě jiné přípravky vhodné k jejich odstranění.

STOP starostem se skvrnami: Vyzkoušejte nový Palmex 5

Pokud máte početnější rodinu, určitě často řešíte skvrny na oděvech. Vznikají okamžitě i v situacích, kdy je nečekáte, a zkomplikují vám život. Díky novince, kterou s námi nyní můžete vyzkoušet, budete moci vyhlásit boj odolným skvrnám. Společnost Henkel ČR přichází s novým pracím prostředkem Palmex 5, který obsahuje pět moderních, vysoce účinných a aktivních složek odstraňujících nejrůznější druhy skvrn a nečistot. Ty jsou v pracím prostředku vzájemně vyváženy tak, aby prací síla zajistila dokonale čisté a svěží prádlo, ať už na něm byly skvrny od trávy, nebo třeba od mastné omáčky.

Palmex

Úspora nákladů

Inovativní složení nového pracího prostředku Palmex 5 obsahuje pět výkonných přísad, které jsou vysoce účinné na nejrůznější druhy skvrn, a to i při nízkých teplotách - už při teplotě 30 °C, nová řada Palmex 5 tak při každém praní šetří vodu i náklady na elektřinu.

Jak odstraňujete skvrny? Napište nám o tom!

Nezapomeňte, že se stále můžete zapojit do soutěže se svým příběhem se skvrnou a vyhrát přípravek Palmex 5!

   
18.02.2013 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [13] bleblemcy [*]

  Skvrny odstraňuji hned za čerstva a co nejde odstranit tak vyhodím a nebo určím jako domácí oděv.

  superkarma: 0 21.03.2013, 03:19:24
 2. avatar
  [12] LudPa [*]

  skvrn a špíny se zbavíš

  superkarma: 0 14.03.2013, 15:58:32
 3. [11] lochny [*]

  většinou neřeším, frknu do pračky /roztřídím barvy/ a hotovo, buď se pustí nebo nepustí, pokud ne, stačí vanish,ocet nebo mýdlo s jelenem

  superkarma: 0 21.02.2013, 09:52:17
 4. [10] hellen138 [*]

  Speciálním přípravkem na skvrny

  superkarma: 0 20.02.2013, 07:55:24
 5. [9] marienka-m1 [*]

  átéčko — #8 to by mě taky zajímalo...

  superkarma: 0 19.02.2013, 16:51:39
 6. avatar
  [8] átéčko [*]

  Kde kupuješ žlučové mýdlo za 13 kč???????????????????

  1. na komentář reaguje marienka-m1 — #9
  superkarma: 0 18.02.2013, 15:10:50
 7. avatar
  [7] carmi [*]

  Na skvrny používám tekutý Vanish. Na mastné skvrny jsem zjistila, že nejlepší před tím, než dám prádlo do pračky, nakapat na skvrnu trochu jaru a nechat dvě tři minutky působit. Jenže , když mi nikdo neupozorní, že má skvrnu na oblečení, tak si nevšimnu. A mastných skvrn se člověk už dalším praním nezbaví.

  superkarma: 0 18.02.2013, 14:34:05
 8. avatar
  [6] gerda [*]

  skvrny pomydlím žlučovým mýdlem a pak jen opláchnu pod vodou. Nic lepšího dosud nevynalezli. Cena cca 13 korun za kostku mýdla.

  superkarma: 1 18.02.2013, 14:20:52
 9. [5] Roland [*]

  Skvrny odstraňuji klasicky, namočím do studené vody a mýdlem s jelenem se nažím odstranit. Poté vyperu v pračce. Občas zakoupím nějaký ten prostředek proti skvrnám.

  superkarma: 0 18.02.2013, 13:36:24
 10. [4] Trefa [*]

  Trefa:ja se snazim vyvaret pradlo,abych odstranila skvrny.

  superkarma: 0 18.02.2013, 13:18:46
 11. avatar
  [3] margot [*]

  jinak, dokud to nehodíte s bannerem mezi soutěže, tak vám moc lidí nepřispějeSml57Sml30

  superkarma: 0 18.02.2013, 11:04:47
 12. avatar
  [2] margot [*]

  můj hlavní problém spočívá v tom, že hops hops, nacpu prádlo do pračky a samotným vrcholem je, že ho předtím vytřídím aspoň podle barev... nějak mě nebaví pátrat mezi těmi použitými spodky a leckdy i svršky po tom, jestli je někde flíček a meditovat nad tím, kde jsem k němu přišla a postupovat na vyšší level rozjímáním nad kusy oděvu patřících ostatním členům rodiny... takže většinou odhalím skvrnu až při žehlení a pošlu dotyčný kus opět do koše se špinavým.. opakuje se, dokud to skvrna sama nevzdáSml57Sml30 no dobře, mám nějakých pár babských receptů, pro zoufalce savo a ještě jsem v dětství přišla na to, že skvrna se dá vystřihnoutSml57Sml30

  superkarma: 0 18.02.2013, 09:20:02
 13. avatar
  [1] blesksoft [*]

  používám tekutý Vanish, Vanish sprej, ocet, a když je nejhůř tak na dětské oblečení na fleky našiju obrázky Sml58

  superkarma: 0 18.02.2013, 08:56:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme