Zdraví

Jak o sebe pečujete?


Péče o pleť, vlasy a nehty je nejlogičtějším vyústěním naší denní starostlivosti o sebe sama.

 

A je dobré vědět, co a jak použít k tomu, aby bylo lépe. Spousta lidí se zaklíná péčí o sebe a zdravým životním stylem a výživou. Nic z toho však nemá vymezeno v určitých souvislostech. K tomu, aby normálně fungovala naše pleť, potřebujeme mít pořádku v prvé řadě střeva jakožto přínosce důležitých látek do organismu, dále pak krevní oběh coby nosič těchto látek a filtrační jednotky (játra a ledviny). Mnoho firem dnes vyrábí výživové multifunkční „life packy“, které jsou prodávány právě pod označením vše v jednom. Jsem rád, že produkt Viaderm® touto cestou nešel. Jeho skladba je zaměřena velmi přesně pro popsanou skupinu tělesných součástí (vlasy, nehty, pokožka).

 

Obecně se dá říci, že kožní problémy a nemoci mají jednoho společného jmenovatele a tím je nedostatek zinku a vitamínu A. U akné působí mimo jiné i nedostatek železa. Kromě tohoto je třeba doplňovat i vitamín skupiny B, především pak B6. Když je pokožka hodně bledá, je možné soudit na nedostatek železa a křemíku. Obecně se dále doporučuje podávat i vitamín E a prvky selen, křemík a zinek s vápníkem. Posledně jmenované látky jsou i příčinou řídnutí a padání vlasů. Nehty se lámou a dělí při nedostatku hořčíku a železa a křemíku. 

 

Z hlediska péče o pokožku, nehty i vlasy jsou v přípravku Viaderm® výborně zvoleny pupalkový a rybí olej.

Pupalka dvouletá je rostlina z botanického hlediska velmi pozoruhodná – má žluté květy, které rozkvétají kolem 18. hodiny a asi po 24 hodinách se zavírají. Květy jsou vonné zejména v noci, opilují je především noční motýli.

Pozornost věnujme především plodům. Zralá semena pupalky totiž obsahují olej ceněný pro vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, z nichž některé si člověk nedovede vytvořit (označují se jako esenciální), a proto je musí přijímat potravou. Jedná se především o kyselinu linolovou (v pupalkovém oleji je obsaženo asi 70 procent této látky) a velmi cennou kyselinu gama-linolenovou (zkráceně GLA), která je zde zastoupena asi 9 procenty. GLA se v těle přímo mění v protizánětlivé prostaglandiny, což je považováno za její hlavní léčebný efekt. Pupalkový olej proto příznivě ovlivňuje zánětlivá onemocnění. Je vhodný při kožních problémech, při zánětlivém onemocnění kloubů, má pozitivní vliv na cévy, pomáhá odstraňovat problémy spojené s tzv. premenstruačním syndromem (PMS), celkově zvyšuje obranyschopnost organismu a jeho odolnost proti stresu.

 

Rybí olej snižuje hladinu triglyceridů (typ tuků) v krvi o 20-50 procent v závislosti na dávce. Dále snižuje riziko vzniku srdeční příhody s následkem smrti. Je součást lidských buněčných membrán (mozek, sítnice) a podílí se na jejich stabilizaci. Hlavní účinné látky, omega-3 nenasycené kyseliny působí protizánětlivě a brání také vzniku krevních sraženin. Tímto příznivým působením předchází vzniku infarktu. Olej snižuje hustotu krve a působí proti bušení srdce a změnám pravidelného srdečního rytmu. Pochází z ryb z chladných moří, jako jsou sledi, makrely, sardinky, lososi a tresky. Obsahuje esenciální nenasycené mastné kyseliny, které jsou pro tělo důležité. Samo si je totiž nevytvoří. Obsahuje také vitamíny (A, D) a řadu dalších látek. Jeho používání je doporučováno při zvýšené hladině krevních tuků, zúžení koronárních (srdečních) cév, vysokém krevním tlaku a mozkových příhodách. Pomáhá také při revmatoidní artritidě, odvápňování kostí, ekzému a Raynaudově chorobě. Rybí olej se dále používá při ztrátě hmotnosti, astmatu, chronickém únavovém syndromu, k prevenci trombóz při hemodialýze (umělá filtrace krve u lidí s poruchou ledvin) a v řadě dalších indikacích.

 

Z uvedeného  popisu je zřejmé, že obě tyto součásti se jako ochránkyně cest, po kterých se mají účinné látky dostat do celého organismu, nacházejí v tomto výživovém doplňku naprosto smysluplně.

 

Když ještě nemůžeme plně využít účinků Viadermu, protože jsme s jeho užíváním například na počátku, můžeme pomoci našemu vzhledu kosmeticky.

 

Vlasy – dají se dnes ošetřovat řadou přípravků, které jsou určeny na padající vlasy či na vlasy s poškozenou vlasovou pokožkou atp. Je také mnoho produktů působících do hloubky pokožky, které se neoplachují, čímž se zvyšuje jejich účinek. Na čem však záleží nejvíce? Na správném určení typů vlasů a uspořádání programu péče o ně. A to dovede pouze profesionální kadeřník se zkušenostmi, nikoliv vedoucí v drogerii. To samé platí i pro nehty a pleť. V České republice je dostatek nehtových designérů a kosmetiček vynikajících kvalit. Aspoň základní poradenství by se u nich mělo uskutečnit.

 

Nehty – při poškození se dají opatrně zbrousit a opatřit kalciovou výživovou vrstvou, pozor však na produkty, kde je kalcium přidáváno do laku. Mělo by být zvlášť a po ošetření nehtů touto emulzí by v žádném případě nemělo aspoň dva dny dojít k lakování, aby vápník mohl v klidu proniknout až do nehtového lůžka. Po této kúře tedy zvolte pouze lehký, avšak pevný krycí lak na nehty. Řekněte na chvíli NE umělým nehtům…

 

Pleť – k projasnění pleti se může použít například produkt speciální profesionální německé firmy KRYOLAN – tzv. shimmering, který, jak už název napovídá, projasňuje pleť leskem. Dá se míchat do ostatních make-upů a výsledkem je tvář vzbuzující svěží a čerstvý dojem. Stejná firma vyrábí i řadu kosmetických krycích make-upů, použitelných na vyrovnání nerovností pleťových, aknózních i pigmentových. Na rozzářenou tvář se pak dá již aplikovat v podstatě cokoliv…

 

Spojením slov VIA = cesta a DERM = kůže dostáváme na pomoc při naší cestě za krásou vynikajícího pomocníka.

 

            Michal Zachar

vizážista, ředitel sdružení PEI

 

 

Více o přípravku Viaderm® se dozvíte na stránkách www.viaderm.cz

   
18.10.2005 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [21] sjuu [*]

  ja uzivam Zinek,Horcik,Vapnik v jednom, taky od Walmarku a nehty jsou jedna basen, v zivote jsem je tak dlouhy a hlavne netrepivy nemela. Akorat kdyz mam ted ty delsi nehty tak vsechny kolem skrabu, protoze na ne nejsem zvykla

  superkarma: 0 20.10.2005, 17:34:02
 2. avatar
  [16] sigi [*]

  Olynth: Já to beru asi měsíc a změnu na vlasech právě ještě nepozoruju, ale pleť mám fakt lepší už po tom měsíci.

  superkarma: 0 18.10.2005, 13:31:56
 3. avatar
  [15] Olynth [*]

  sigi: zrovna dneska v lékárně magistra vysvětlovala nějaké paní, že všechny léky na kůži, vlasy nebo nehty se musí brát minimálně tři měsíce, aby byl znát účinek

  superkarma: 0 18.10.2005, 13:22:10
 4. avatar
  [14] lilithheta [*]

  sigi: Díky za typ. Zkusím to dnes v lékárně a když to nebudou mít, tak to zkusím přes net. Já mám docela problém s vlasy i pletí, tak by se mi šiklo konečně taky něco, co aspoň trošku pomáhá

  superkarma: 0 18.10.2005, 13:02:44
 5. [13] denál [*]

  ratonito: Mně to právě taky poradila kožní doktorka a doporučuje mi to brát 3x denně.Zatím jsem spotřebovala dvě balení,tak uvidím jaký bude výsledek.

  superkarma: 0 18.10.2005, 12:58:39
 6. avatar
  [12] sigi [*]

  Lilithea: Nejsem si jistá, jestli to mají v lékárně. Ta moje dermatoložka to prodává přímo u sebe v ordinaci.
  Ale dá se to sehnat i přes internet (např. na www.krasa.cz).
  Beru to teprve chvíli, takže vlasy ještě nepozoruju, ale pleť se mi zlepšila.

  superkarma: 0 18.10.2005, 12:50:40
 7. avatar
  [11] ratonito [*]

  denál: Já mám taky revalid. V letáčku je psané, že se má užívat 3x denně ale říkala mi kožní doktorka, že 1 denně stačí.

  superkarma: 0 18.10.2005, 12:26:56
 8. avatar
  [10] lilithheta [*]

  sigi: To mě zajímá. Zrovna dneska jdu do lékárny (dostali jsme od ředitele poukázku na 500Kč v lékárně) pro něco na vlasy. Viaderm se mi zdá, že by mohl mít účinky, ale přijde mi docela dost drahý. Ten Piimax-V je na předpis nebo normálně volně prodejný? A má účinky?

  superkarma: 0 18.10.2005, 11:53:29
 9. avatar
  [9] sigi [*]

  Já používám PIIMAX-V - na doporučení dermatoložky. Když srovnám složení, je to téměř identické s Viadermem (ještě tam je navíc kyselina listová), ale cena je lepší - 540 Kč za 300 tablet (mají se brát dvě denně - 540 Kč za půl roku je v pohodě)

  superkarma: 0 18.10.2005, 11:33:29
 10. [8] Rikina [*]

  Manx: já moldavským vínem, červeným

  superkarma: 0 18.10.2005, 10:13:11
 11. avatar
  [4] kačinka [*]

  Redakce: což takhle vyjmenovaná slova po "p"? OPILIT je od slova pyl ne pilovat.

  superkarma: 0 18.10.2005, 07:56:00
 12. [3] denál [*]

  Já používám na vlasy a nehty Revalid.Na nehtech už vidím zlepšení.Viaderm ale určitě vyzkouším.

  superkarma: 0 18.10.2005, 07:49:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme