S nástupem společenské sezony budeme řešit nejen výběr šatů, ale také dilema, jaké šperky k nim zvolit. Pokud si nejste jista, jak šperky nosit a kombinovat, přečtěte si pár zásad, které sestavila odbornice na šperky Eva Veverková

jewellery

Méně je více. Není důležité předvést, jak dobře jste zásobení drahými doplňky, a navléci na sebe jak náhrdelník a náušnice, tak brož, čelenku, náramky i prsteny. Dva, maximálně tři doplňky bohatě postačí.

Pouze jeden prvek by měl být výrazný

Nepřehlédnutelné dlouhé náušnice by měly zcela vyřadit dekoraci krku, nebo ji redukovat na jemný řetízek; originální či bohatě zdobený náhrdelník by měl omezit velikost náušnic na minimum. Majestátní náramek strhne na vaše zápěstí pozornost, kterou už pak nemusíte poutat na další části těla. Pokud máte hodně originální, barevné, vzorované či asymetrické šaty, jsou tímto výrazným prvkem ony a se šperky byste se měla držet při zemi.

Pozor na míchání barev kovů

Proslulým pravidlem je třeba zákaz kombinace zlata se stříbrem, ale i s jinými kovy. V současné době však zároveň panuje trend materiály kreativně, ovšem vkusně namíchat – právě tak se pozná, že v tom „umíte chodit“. Nejuniverzálnější rada by mohla znít: držte se podobné barvy kovu, odstíny kamínků či korálků přizpůsobte ladění tónu šatů nebo dalších doplňků (kabelky, rukavičky, šál), či použijte jako kontrast.

Držte se raději omezené barevnosti

Jako při běžném denním nošení platí pravidlo maximálně tří barev, víc byste jich kombinovat neměli. Pokud máte vícebarevné šaty, doplňky včetně šperků by měly kopírovat jejich odstíny. Jednobarevné šaty lze doplnit jedním tónem s nimi ladícím a případně i šmrncovní třešničkou na dortu v podobě motivu s kontrastním odstínem.

Délku náhrdelníku volte dle výstřihu

Náhrdelníky v klasické délce lze nosit skoro se všemi typy výstřihů. Nákrčníky či „obojky“ vypadají dobře s koktejlkami bez ramínek nebo s hlubokým výstřihem. Ten sluší i ozdobám na krk do délky 50 cm. Korále delší než 70 cm jsou ideální k šatům bez výstřihu.

Náušnice podle tvaru obličeje a stylu účesu

Hranaté tváři lichotí náušnice ve formě prodloužené slzy, oválné a delší. Ženy s kulatým obličejem by se měly vyhýbat malým i velkým náušnicím ve tvaru kruhu. Výrazná ozdoba uší samozřejmě lépe vynikne s vlasy do uzlu či drdolu, nebo s krátkým sestřihem. Pokud chcete okouzlovat bujnou hřívou, stačí vám jen nenápadné náušnice.

Nebojte se broží

Brože slaví svůj velký návrat. Můžete jimi dodat oblečení úplně nový rozměr a úžasně tak celý model oživit. Stačí je připnout do klopy saka, na kabát, tričko či šálu. Nebo nápadnou broží na jednoduchých šatech nahraďte náhrdelník ve výstřihu. Ale jedna stačí. Případně můžete pár ladících broží strategicky rozmístit: jednu na oděv a jednu na kabelku. 

Šperky volte podle šatů a své osobnosti

Nikdy si neoblékejte šaty k předem vybraným šperkům, jimiž se chcete blýsknout, ale naopak - oblečení dolaďte pomocí doplňků. Nenechte svou osobnost zastínit tím, co máte na sobě. Poklony by mělo okolí skládat vám, nejen pěkným šatům či klenotům.

Zdroj a foto: sperky.cz

Reklama