O tom, jak hezky zabalit dárek, jsme na Žena-in.cz psali již několikrát. Někdo se v této činnosti vyžívá, rád vymýšlí nové a neotřelé způsoby, které by obdarované překvapily a potěšily. I tak ale může zcela omylem šlápnout občas vedle a udělat pěkný trapas.

Za vše mluví příběh, který se skutečně stal, a ukazuje, že dobré úmysly mohou někdy při troše nepozornosti způsobit rodinné faux pas, o kterém se ještě dlouho bude mluvit (samozřejmě v nepřítomnosti dotyčného).

A tak si společně pojďme připomenout, jak by se takový vánoční dárek neměl balit. Věřím, že si také vzpomenete na řadu úsměvných příhod...

Jana (35 let): Mobil k Vánocům?

vánoceKdyž jsme slavili s manželem první Vánoce u mých rodičů, panovala z pochopitelných důvodů mírné nervózní atmosféra. Moje matka je totiž hotový vánoční generál - vše musí být pečlivě naplánováno, nalajnováno, připraveno, zabaleno... Já jsem si na to celkem zvykla, ale můj Marek nervózně žmoulal ubrousek u stolu a bylo vidět, že bude rád, až pojedeme domů.

Svou roli sehrálo jistě i to, že můj partner nepadl rodičům hned do oka a začátky vztahu poznamenalo poněkud chladnější přijetí.

Přestože na mámě nebylo nic znát, také ona zažívala týdny před tím těžké chvilky. Co koupit zeťovi, o kterém toho v podstatě pramálo ví, jí dělalo očividné starosti. Nakonec jsem jí řekla, ať to neřeší, že nejvíc nás potěší, když bude během návštěvy vládnout příjemná atmosféra. A nechala to na ní...

Jídlo jsme zvládli, vstřícně konverzovali a začalo rozbalování dárků. Mému Markovi byl podán krásně zabalený balíček pravidelných tvarů, na které si moje máma potrpěla. Pod vánočním papírem bylo znát, že se jedná o nějakou krabičku, ale svého milého jsem již nestačila ohledně matčiny úchylky v tajuplném (a často hodně překvapivém) balení dárku varovat.

  • V ruce totiž právě třímal krabičku s obrázkem telefonu Nokia a oči se mu rozzářily jako malému děcku, které dostane vysněnou hračku.

A v podstatě to tak i bylo. Už dlouho jsme doma vedli diskuse, že by manžel potřeboval nový telefon, ale v hromadě všech různých složenek a splátek za auto a bydlení, které se na nás valily, nějak pořád nebyl prostor... tedy finance.

Věděla jsem, že bude trapas jako dělo, ať už krabička obsahuje cokoliv. Jisté totiž bylo, že telefon to není. Znám svou mámu. Celý rok schovává všechny krabice a pak z nich dělá vánoční obaly, aby bylíčky vypadaly pěkně. Celá rodina o tom ví, jen nový člen ne...

  • Nu ano, v krabičce byla úhledně složená kravata. Dárek, jenž by můj muž ocenil, jen kdyby na chvíli nečekal ten telefon...

Úsměvné až trapné okamžiky při rozbalování dárků mohou vzniknout celkem snadno a hlavně v důsledku těch nejlepších - a někdy i šlechetných - úmyslů.

Jen zapátrejte v paměti, zda jste třeba někdy nepoužily, milé dámy, znova papír nebo dárkovou taštičku, v které byl původně dárek pro vás. V duchu hesla ŠETŘÍME NAŠE LESY A SVOU PENĚŽENKU to jistě udělala aspoň jednou každá z nás. Nebo se mýlím?

Nic proti tomu, zvlášť když se jedná o pěkný obal, který může udělat ještě jednou radost, ale pak pozor na to, aby někde nezůstalo původní jméno. Dárci bývají někdy v umísťování jmenovky vynalézaví natolik, že si ji kolikrát sami ani nevšimneme, ale protože náhoda je blbec - zcela jasně se to pak objeví před očima nového obdarovaného a ten může být právem zmaten.

Samozřejmě se za normálních okolností podobné věci zasmějeme a je o čem chvíli povídat a na co při dalších Vánocích vzpomínat. Bohužel ne všichni mají smyl pro humor, a tak někdy může být podobná věc brána za hrubou urážku. Inu, každý jsme nějaký a je lepší se podívat na obal důkladně a dvakrát, nebo problematickým jedincům zabalit vše skutečně do nového. A hlavně pozor na krabičky od mobilů...

Přeji vám pěkné Vánoce a budu ráda, když třeba napíšete něco o veselém vánočním rozbalování do komentářů také vy. Těším se na počteníčko.

Reklama