Zatímco většina chlapů se ve svých snech ztotožňuje s tvrdostí tajných agentů s vizáží Toma Cruise, vynalézavostí a důvtipem detektivů a la John McClane (Bruce Willis) a fyzickou zdatností typu Rambo (Sylvester Stallone) a spol., ženy většinou zaujaly hrdinky nevtíravě dokonalé a plaše svůdné. Která z nás by netoužila slyšet: „Bejby nebude sedět v koutě“?

Dnešní článek rozebírá souvislosti mezi úspěšnými muzikály, resp. tanečními filmy a sportovním nadšením českých a moravských žen v minulých letech.

  • Vítejte ve světě rytmické muziky, barevných návleků a božských těl!

Asi je bez diskuse, že málokterou z nás neroztančil (aspoň v soukromí pokoje) Hříšný tanec - koneckonců i to s prominutím „dřevo“ (jak se zprvu zdálo) Bejby to nakonec dokázalo. A podle mě existují hmatatelné důkazy o tom, že takové filmy měly větší účinek na náš pohybový režim než osvětové plakátky s nápisem Buď fit. Nebo se pletu?

Xanadu

Ještě než nás však uchvátil Patrick Swayze a nenásilně přiměl vlnit boky v rytmu smyslné hudby, je třeba se vrátit na počátek osmdesátých let, kdy pomádová Olivia Newton-John obula stylové kolečkové brusle (kdepak dnešní „inlajny“) a tak dlouho jako múza kroužila kolem nonšalantně lenivého Michaela Becka, až se zvedl ze svého gauče (rozuměj trochu neperspektivního života) a šel za svým snem, ehm múzou.

A proč to zde zmiňuji? Celkem velké zástupy dívek a žen tehdy oprášily své dětské brusle (daly se zvětšovat) a s nadějí v podobný výsledek zaplnily přilehlé parky.

  • Narazit na kvalitní povrch současných inline tras bylo sice takřka nemožné, ale i tak jsme na kolečkách poctivě drkotaly, kde se dalo... a snily o tom, že prožijeme tu scénu ze studia (viz video).

Xanadu: Proč je NUTNÉ umět bruslit :-)

Nevím, zda je to někde doloženo, ale až se bude sepisovat historie tohoto oblíbeného sportu, nemělo by se na tento film zapomenout. Udělal pro základy INLINE více než dost. :-)

  • I když... jak si člověk navlékne všechny ty chrániče a vypadá jako malý RoboCop, už to není taková romantika, že?

Flashdance

Kdo by neznal příběh o svářečce Alex, která sní o baletní kariéře... Ačkoliv je veřejným tajemstvím, že za hlavní hrdinku tančila dublérka (o sváření nemluvě), role přinesla Jennifer Beals nesmrtelnost.

  • Nám, normálním smrtelnicím, pak naději, že jít za svým snem se vyplatí. A že lékem na srdeční problémy je potit se, potit se, potit se....

Nevím jak vy, ale já dodnes když slyším titulní píseň v radiu, mám pocit, že dokážu všechno. A když se nikdo nedívá, zkusím si nějaké ty figury z filmu, které jsme se tehdy snažily (některé i veřejně) napodobovat.

Mimochodem, zmíněná písnička What A Feeling (zpívá Irene Cara a napsal ji zvukový čaroděj Giorgio Moroder) stále jede, má x různých verzí, a to by bylo, abyste ji neslyšela na nějaké hodině skupinového cvičení i po třiceti letech! Ano, čtete dobře. Flashdance foreve. :-)

Flashdance

Božská těla

Film pro všechny aerobičky, tj. milovnice aerobiku. A že jich v osmdesátých letech bylo hodně. Hlavní hrdinka (úřednice) sní o tom, že přestane ťukat do psacího stroje a bude se věnovat svému oblíbenému cvičení ve vlastním studiu.

Samozřejmě se jí do cesty postaví pěkná mrcha, s kterou se musí utkat o místo televizní cvičitelky, jež by jí mělo dopomoci k získání financí na vlastní projekt. A pak je tam taky sympatický chlap a pak poněkud nesympatický chlap - takže asi chápete, že není nouze o zásadní životní rozhodnutí. Vše za doprovodu „duc duc hudby“ plyne příběh až k závěrečnému maratonu, kde vítěz bere vše.

A právě podobné sportovní akce se staly v té době módou. Na jednom maratonu jsem také byla a světe, div se, vyhrála ho Hanka Dvorská, dnes známá kaskadérka, o které jsme zde již několikrát také psali.

Heavenly bodies - HEAVEN

Hříšný tanec

Hudba z filmu ke mně doputovala poněkud s předstihem, neboť bylo tehdy lehčí nahrát zvuk ze zahraniční rozhlasové stanice, než mít příležitost vidět nejnovější filmový hit.

Pamatuji si, jak písničky přinesla na hodinu naše cvičitelka a my jsme po ní zkoušely opakovat kroky, o kterých si myslela, že by mohly k těmto tónům náležet. Samotný film pak rozpoutal později novou vlnu nadšení. Všechny slečny chtěly jet na rodinnou dovolenou a tajně se nechat učit „neslušným“ kreacím. To je nostalgie, co?

Šušká se, že Patrick Swayze nebyl z Jennifer Grey vůbec nadšený, neboť jí působily problémy i základní taneční kroky (proto v úvodu ta poznámka o tom „dřevu“). Ale kdo ví, jak to bylo... Řeči se vedou a voda teče.

Hříšný tanec

V každém případě si myslím, že je to film, který vás nejen roztancuje, ale zároveň zažene podzimní splíny, které si již na nás brousí zuby. Možná je nejvhodnější chvíle zapsat se někam do tanečních pro dospělé, nemyslíte?

Přečtěte si také:

Autorka článku provozuje specializovaný server www.aerobic.cz.

Reklama