Zdraví

Jak na vši a hnidy? Poraďte!

Ahoj redakce,
 
dnes jste mě zaujali článkem o molech, a tím jste mě přivedli na myšlenku téma, které by mě dost zajímalo. Nikde to na mě nepráskněte, protože se stydím, za to, co nás potkalo.
Ale k věci, mám 3letou dceru s krásnými dlouhými vlasy a byla na 5 dní na zkoušku v mateřské škole. Doma jsme po pár dnech zjistili, že má plnou hlavu hnid a vší. Nechtěla jsem tomu věřit, protože jsem si myslela, že taková havěť byla již  dávno ze světa vyhubena... Ale jak jsem pak zjistila, je to na více školkách a školách.
 
Docela by mě zajímalo, jak proti tomu bojovat. Jenom zbavit se těch potvůrek trvalo skoro 3 týdny, protože když už se zdálo, že je klid, najednou tam byly nové. Vyzkoušely jsme 3 různé prostředky (prý jsou dnes vši tak odolné, že na ně nic nepůsobí), na jeden měla dcera alergickou reakci, takže jsme ještě týden léčili ekzém.
 
Moc by mě zajímalo, jaký je správný postup při likvidaci těchto potvor. Má jemné vlasy, takže všiváčkem nic nevyčešeme, stříhat ji nechci. Musíme tedy sundavat jednu hnidu po druhé? Může sundaná hnida přežít, nebo umírá? Zabíjí prostředky na vši i hnidy? Nebo po nějaké době mrtvé hnidy odpadnou? No prostě spousta otázek a ani na netu jsem nenašla žádné články, které by mi pomohly.
 
 
Takže pokud byste měli možnost napsat cokoliv o tomto tématu, budu ráda!
 
Děkuji, přeji vám všem krásný den,
 
Vaše věrná čtenářka R.
 

 
Nejdříve se musím omluvit všem, kteří čekají na vyhodnocení mé páteční editorské služby a soutěže. Bez mučení přiznávám, že MS v LH způsobilo, že i sám náčelník nezvládl, co slíbil,. vyhodnocení bude v následující novince.
 
Věrné čtenářce R. vzkazuju, že se nemá za co stydět. Neznám rodiče, jejichž děti by občas něco ze školky nepřitáhli, a pokud vím nejjednodušší, jak celou věc vyřešit,  je jít do lékárny, popsat lékárnici nebo lékárníkovi problém a do druhého dne jsou ty potvory mrtvé, a pokud se to zopakuje ještě párkrát, tak se toho úplně zbavíte. Ty potvory bych nijak nezkoumal :-) Ale tento problém bereme za svůj a někdo z nás o tom napíše seriozní článek.
 
 
A co dnes? Máme tu drobné výhry a tak čekám vaši aktivitu. Posílejte nám do mailu zajímavosti, své příběhy, prosby o radu, nebo jenom málo známé kraviny. Třeba dostanete dáreček.
 
Vše posílejte na email:
 
 
   
18.05.2005 - Zdraví - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. [29] KačikM [*]

  Liquido je už i naše značka.. po tom všem, co jsme doma zkoušeli a stejně zbytečně nám konečně zabralo. Jsem moc ráda, že jsme se jich zbavili a je doma klid!

  superkarma: 0 26.01.2015, 08:56:19
 2. [28] Lenulaa [*]

  Taky se přidávám Liquido jsem koupila v lékárně, zaujalo mě, že má v krabičce i čepku a hřebínek, nebylo nejdražší a pomohlo Sml59

  superkarma: 0 22.10.2014, 08:44:23
 3. [27] Karoll00 [*]

  Liquido je super Forte. Vlásky jsme teď vyčesali a konečně je to ok! Doporučuji

  superkarma: 0 29.04.2014, 14:13:16
 4. [26] marketa.kopecka [*]

  Vší a hníd jsem se jenom po jedné aplikaci zbavila díky přípravku Liquido. Bylo mi dopoŕučeno v lékárně. Netušila jsem, ře stačí jedna aplikace a vši zmizí, super, doporučuji!!Sml59

  superkarma: 0 29.11.2013, 10:36:06
 5. [25] milenka.brzecka [*]

  Mám úplně stejnou zkušenost s liquidem. Účinek neskutečně rychlý, už během 5 minut vši umíraly. Je pravda, že to vyčesávání je pak dost vyčerpávájící!!

  superkarma: 0 26.11.2013, 10:36:16
 6. [24] Nella9 [*]

  Liquido? Tak s tím souhlasím, taky jsme měli bohužel tu možnost něco vyzkoušet.. sice to trvalo než jsme na něco přišli, ale stálo to za to!Jen to vyčesání je pak děs..

  superkarma: 0 11.04.2013, 13:22:33
 7. [23] Monika43 [*]

  Ahojky, to mě mrzí :( Já jsem se jich zbavovala taky delší dobu a nic nezabíralo :( Tolik peněz a vši pořád :( Naposledy jsem vyzkoušela Liquido, které jsme měli teda po prvé a ani jsem tomu nevěřila, že máme po nich! Už bych za nic jiného ani nezaplatila :)

  superkarma: 0 29.01.2013, 15:01:57
 8. [22] Lachim [*]

  Sml80Zdravím všechny napadené těmi prˇtavými vetřelci! Mám dvě malé děti,chodící do nejmenované školy v nejmenovaném městě.Už třetí rok se, naprosto zbytečně, snažíme tyto škůdce v průběhu školní docházky zlikvidovat.Pochopitelně vždy ve školní docházce bez úspěchu.O to více se nám ovšem v tomto boji daří o prázdninách,co říkám o prázdninách,pár dnů na začátku a jsou zlikvidováni jak žádost na byt!Zkusili jsme za tu dobu opravdu vše - jen k dokreslení jedná se o holku s dlouhými blond vlasy a kluka,s krátkými hnědými vlasy. Oba je přinesli ze školy.Ve finále je dostala celá rodina,teda mimo mne,páč já na ně vyzrál už dávno - 9 mm - a tím myslím sestřih,je účinná zbraˇn. Ovšem ne na každého se dá použít - třeba holce bych to neudělal ... No i když?! Ne,teˇd vážně. Opravdu jsme vyzkoušeli za tu dobu vše a zodpovědně můžu 

  říct,že 100% pomůže toto:: Trocha vody,dost Alpy - nejlépe Francovky :-),a obyčejný olej k vaření. Vetřít do suchých vlasů,zabalit do igelitu a nechat účinkovat cca hodinu - BOHATĚ STAČÍ!I hnidy mají kupodivu UTRUM,ale nikomu nebráním použít ještě žehličku,nebo jako vhodná zbraˇn se jeví i fén. Pak stačí umýt jakýmkoli šamponem a vyčesat - pozůstatky padlých. Ovšem zároveˇn s tímto hromadným ničení vetřelců je třeba vyprát oblečení,povlečení a plyšáky se kterými Vaše žena,nebo děti spí. :-).Opakovat po čtyři dny! LIKVIDACE ZARUˇCENA!

  Tento příspěvek nepíši jen tak,nás tento boj stál fůru času i peněz a jak je vidět,tak úplně zbytečně.Děkuji všem za příspěvky,které na tomto f´oru jsou,protože bez nich bych se k této kombinaci asi nedostal.

  Ještě jednou dík a DO BOJE!!!

  Sml32

  superkarma: 0 08.07.2009, 20:29:04
 9. [21] Filuta

  Myslim, ze nejjednodussi je sahnout po nejaky vodicce proti vsim. Treba Hedrin se ukazal, jako docela dobrej www.hedrin.cz. Hlavne protoze nesvini. No a pak samozrejme rucni prace treba hrebinkem vsivackem, aby se vycesaly hnidy a nelihly se z nich dalsi vsi.

  superkarma: -1 05.05.2009, 00:23:01
 10. [20] x) [*]

  Jak jsem bojovala já proti malým potvůrkám - vším
  Když jsem zjistila, že moje 8letá dcera s dlouhými vlasy má vši, myslela jsem, že mě trefí. Starší syn poradil, že jim paní učitelka řekla, že nejlepší je psí šampon. Naštěstí jsme ho doma měli, takže jsme vlasy umyli, šampon jsme nechali chvíli působit, samozřejmě jsem měla strach z nějaké alergické reakce. Naštěstí nic takového nebylo. Pak jsme ještě přemyli normálním - lidským šamponem, protože dcera tvrdila, že smrdí jak pes.
  Po umytí jsme s vlasů vytáhli snad 100 mrtvých vší, ale také jsme viděli spoustu hnid, které mi dělali celkem starosti. Sice na psím šamponu bylo napsáno, že zabíjí i zárodky, ale moc jsem tomu nevěřila.
  Samozřejmě jsem dceři převlekla postel, vyprala všechny plyšáky, potahy z křesel a sedačky, všechny mikiny a bundy, které viseli na věšáku a vyčistila hřebeny. Utrmácená a zničená jsem se šla mrknout na internet, co mi kdo poradí?
  Celkem mi z toho bylo nanic, stříhat vlasy - nepřipadalo v úvahu.
  Už tak z toho byla dcera dost špatná.
  Druhý den jsem navštívila lékarnu, kde mi bylo sděleno, že jsem udělala to nejlepší, co jsem mohla. Sice v lékárně mají spoustu přípravků, které ale nejsou moc účinné. Paní v lékárně taky říkala, že někteří s tím bojují i dva měsíce. Pořád jsem přemýšlela, co by se dalo dělat. Jímala mě hrůza, že z každého vajíčka - hnidy se vyléhne veš! Brr...Vytahovat hnidy z dlouhých vlasů, je prostě nesmysl
  Tak mě napadlo, a kvůli tomu sem taky píšu. Vzala jsem tedy pinzetu na trhání obočí a začala jsem ta vajíčka jedno po druhém mačkat. Pěkně to lupalo a dcera počítala. Bylo to zdlouhavé, dcera chvíli seděla, pak ležela, jenom jsem jí řekla, jak má otočit hlavu. Jo to jsem ještě zapomněla, svítila jsem si lampičkou, no abych lépe viděla. První den jsme napočítali na 150 kousků hnid. Další den asi 100. Tak jsme pokračovali. Sedmý den už jen 5 a osmý už nic? Každý druhý den jsme vlasy umyli psím šamponem.
  Takže jsme se jich zbavili za 8 dní? Ještě stejně budu vlasy kontrolovat, ale myslím, že jsem přece jenom něco na ně vymyslela.

  superkarma: 0 02.11.2008, 17:35:17
 11. avatar
  [18] Kytka [*]

  Ťapina:Však ty jsi Aje jistě dobře rozumněla , občas se chybička vloudí možná i tobě nebo ne?

  superkarma: 0 18.05.2005, 15:12:30
 12. avatar
  [17] Ťapina [*]

  Aja: Co že má krátkýho???

  superkarma: 0 18.05.2005, 14:01:24
 13. avatar
  [16] Cher [*]

  Taky patříme k podobně postiženým rodinám. A je to docela nedávko, kdy jsem v hlavě objevila několik hnid. Hned jsem hnala manžela do lékárný pro nějaký šampon. Nakonec přinesl šampon, který se asi prodává místo Orthosanu. Je to Parasidose anti-poux shampooing /Francie/, bohužel stojí cca 250 Kč, ale zabral. A protože i já mám dlouhé vlasy, tak jsem se si je společně s myla preventivně.
  A jinak chodí skoro každý měsíc s lístečkem, zkontrolujte dětem hlavy, ve škole se vyskytly vši.

  superkarma: 0 18.05.2005, 13:38:55
 14. avatar
  [15] Sirikit [*]

  Saturninka: máš naprostou pravdu, nejspíš ti v lékárně prodali sprej Frontline. Je to veterinární přípravek a hubí snad všechny potvory. Poradila jsem to sousedce, která má stejný problém, její dlouhovlasá dcerka chytla ve škole taky několikrát vši, ale po nastříkání (do suchých vlasů) má už dobré dva měsíce pokoj. Totiž, tenhle sprejík účinkuje asi 3 měsíce a to tak, že každá breberka, která se přestěhuje do jím nastříkaného vlasového porostu, jde okamžitě . Tak ani nemá čas naklást hnidy. A jinak, pokud někdo nechce nebo nemůže chemii, tak dříve se vši hubily tak, že se ohřál ocet a tím teplým nebo spíš horkým (co kdo snese) octem se hlava důkladně umyla, zabalila do ručníku, nechala tak půl hodiny a potom důkladně opláchla teplou nebo vlažnou vodou. Octová lázeň těm breberám ani jejich hnidám vůbec nesvědčí, ale hnidy se potom musí vybrat nebo vyčesat všiváčkem. Nevýhodou je, že ten teplý ocet strašně smrdí. Ale účinkuje to.

  superkarma: 0 18.05.2005, 12:48:43
 15. avatar
  [14] Saturninka [*]

  já si donedávna myslela, že vši už snad ani nejsou . Než mi pí.uč. ve školce oznámila, že mají děti vši a že tedy doporučuje doma zkontrolovat hlavinku. Brrrrrrrr - dcerka má vlas yhusté, dlouhé pod zadek a vlnité, takže představa stříhání nebo vybírání havěti byla děsivá. V lékárně mi prodali jakýsi spejík a já ji denně preventivně stříkala. Sice smrděla, ale za těch 8 měsíců, co se ve školce vši objevovaly, neměla jednu jedinou.
  Nejhorší bylo, že maminy, co měly holky zavšivený, je druhý den daly zas do školky se slovy, že už jim je vybraly a přitom měly vlasy plný breberek.... došlo to tak daleko, že po 4 měsících pí.učitelky myly hlavy ve školce všem holkám - kluci vši neměli , s vyjímkou naší , páč ta neměla jedinou a navíc byla stále nastříkaná.
  Co si pamatuju já z dětství, tak jsem měla vlasy zrovna jako moje dcerka a když nezabral Orthosan ani petrolej, násleodval krátký sestřih a všiváček na vyčesání .

  superkarma: 0 18.05.2005, 11:40:16
 16. avatar
  [12] Aja [*]

  Měl by být už k sehnání nový přípravek na vši. Jenomže lékárníci ho zřejmě neradi objednávají, protože je dost drahý a má krátkou respirační dobu.
  Šampon na psy zatím funguje, ale to je otázka krátké doby.
  A ředěný ocet funguje naprosto skvěle! Neutrácejte v lékárně, když můžete juknout do kredence...

  superkarma: 0 18.05.2005, 10:48:43
 17. avatar
  [11] Radek Kříž [*]

  Přidal jsem do článku odkaz na článek, který u nás vyšel přednedávnem a který se celou pronlematikou zabývá...

  superkarma: 0 18.05.2005, 10:25:35
 18. avatar
  [9] Zdendula [*]

  Můj syn přinesl taky vši ze školy a dceři byli tenkrát 4 měsíce , jelikož byla velmi vlasaté dítě okamžitě je dostala také. Se synem jsem si rady věděla ale tak malému tvorečkovi jsem se bála něco na tu hlavičku napatlat tak jsem mazala k lékaři pro radu, taky jsem se hambou propadala.

  superkarma: 0 18.05.2005, 09:54:27
 19. [8] Kecka [*]

  To je moje téma. Mám dvě dcery na ZŠ. Během letošního roku se u nich vši objevily už třikrát! Jedna je donese, no a ta druhá je od ní chytne. Poprvé jsem byla postižená dokonce i já. Už mám z toho fóbii. Před týdnem měly opět v deníčku: "Výskyt vší na škole." Tak prohlížím, prohlížím a čekám další pohromu. Dříve jsem to celkem úspěšně likvidovala Difusilem. Poslední mi však došel a v lékárně mi sdělili, že ho již nedodávají. Orthosan už nevyrábí také. Doporučili mi šampón na psy. Někde na webu jsem četla nápad s vysáváním vlasů vysavačem. Prý se to osvědčilo. Zatím jsem to nezkoušela. Jestli však holky něco chytí, vrátím se asi do doby kamenné a budu jim přebírat vlasy jako opička. Už se těším!

  superkarma: 0 18.05.2005, 09:43:05
 20. avatar
  [6] Kytka [*]

  Taky nás párkrát tahle pohroma postihla, mám naštěstí kluky, takže likvidace nebyla tak náročná jako u dlouhovlasých holčiček...Ale nezapomenu na jedno extrémě horké léto, kdy se tyhle potvůrky příšerně rozmnožily. Trávily jsme se švagrovou prázdniny na chalupě a s hrůzou zjistily, že ani naše dětičky nezůstaly ušetřeny. Ještě teď mi běhá mráz po zádech - dětí máme dohromady sedm - tehdy jim bylo od 1 do 13 let. Myly jsme hlavy Orthosanem jak divé, kluky jsme ostříhaly na ježečky a myslely že máme vyhráno. Ale jen do té doby, než jsme zjistily že vši se uhnízdily i na našich hlavinkách...Tenkrát jsme měly obě vlasy až do pasu. Rozložily jsme na zahradu bílé prostěradlo, abychom viděly, co z nás vlastně padá a pěkně na sluníčku jako opičky jedna druhé a samozřejmě taky malým opičátkům vybíraly jednu breberku po druhé. A do toho stále myly hlavy Orthosanem, vyvářely povlečení v hrncích, no měly jsme o zábavu postaráno na zbytek prázdnin. Stačí jedna zatoulaná breberka a začne to nanovo...

  superkarma: 0 18.05.2005, 09:20:42
 21. avatar
  [5] evelyn [*]

  Zni to jako vtip, ale danove prisli na velmi jednoduchou a setrnou metodu a to je obycejny vysavac, prave, ze vsi jsou rezistenni proti vsem na trhu dostupnym chemickym prostredkum na jejich hubeni, hledali jiny zpusob a prisli na tohle. Pry to funguje perfektne

  superkarma: 0 18.05.2005, 09:20:34
 22. avatar
  [4] Luciš [*]

  Orthosan už se prý nedělá nebo nefunguje nebo co Já měla taky jen jako děcko Slyšela jsem, že několik zoufalých maminek použilo v dnešní době petrolej, protože fakt nic není

  superkarma: 0 18.05.2005, 09:04:26
 23. [3] malaprdylka [*]

  Ahoj. Vidím, že asi zřejmě jsi jediná, která se nestydí napsat, že tvoje dítě má vši. I moje dcera si přinesla jednou domů vši. Teda můžu ti říct, že měla dlouhý, ale podotýkám hodně hodně hustý vlasy. Stříhání - no nepřipadalo v úvahu. A tak nezbylo nic jinýho než si sednou a hnídy pěkně jednu po druhé stahovat z těch dlouhých vlasů pryč. Skutečně jak to píšu. Nejdřív jsem je, teda snad, zahubila Difusilem nebo Orthosanem - ale je fakt, že jsem vyzkoušela víc věci. Byl to spray a taky šampon. No a pak jsem několik dní po odpolednách hnídy stahovala prstama, pěkně jednu po druhé, protože jinak se jich nezbavíte. Tak vám holky přeju hodně trpělivosti. Ale vydržte...

  superkarma: 0 18.05.2005, 08:57:38
 24. avatar
  [2] catcat [*]

  Milá R., opravdu není za co se stydět! To prostě mezi dětičkama čas od času koluje! Stačí nějakým Difusilem nebo čím mýt vlasy a u jemných vlásků si prostě hrát na starostlivou opičí mámu a vytahovat opravdu jednu hnidu po druhé. Po cca 3 umytích už by hnidy neměly být aktivní. Zkušenosti nemám jen z domova, ale i jako zdravotnice z letních táborů. A pokud Tě to uklidní, nejhorší zkušenost v tomto oboru jsem měla, když jsme byli na lyžích na Slovensku. Byl to dost honosný hotel, po dobré večeřičce tak sedíme s tátou a mou dcerou u báru, objednáváme si dobroty (dcera nealko, samozřejmě), jemně jsem jí zajela do vlasů z dobrého rozmaru a následně jsem vytuhla. Z kamenným obličejem jsem jí hnala na pokoj a bližší prohlídka mi to potvrdila. Hrůza byla, že v rekreačním centru neexistovalo místo, kde by se na to něco dalo koupit. Takže jsem opravdu celé hodiny seděla a ručně vybírala a likvidovala. Měla to chudák ze školy a hrozně se styděla. Po prázdninách jsem napsala do školy upozornění, že ve třídě se vyskytly vši a odezvou bylo, že učitelka přede všemi oznámila, že moje děvenka má vši a bacha na ní... Jo, není nad taktnost. A přitom jsem to psala hlavně z důvodu, že hlavička mé dcery byla v té době již čisťoučká a neposkvrněná a já nehodlala riskovat opakování situace...

  superkarma: 0 18.05.2005, 08:56:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme