Cestování

Jak na Velikonoce cestovat levně a bez nervů?

Velikonoce jsou spolu s Vánocemi obdobím, kdy velká část Čechů cestuje za svými rodinami či přáteli. Každý rok řeší velikonoční cestující problémy s dopravou, neboť ta hromadná je na některých trasách často i několik dnů předem beznadějně vyprodána. Co se takhle nechat pohodlně svézt autem a ještě navíc ušetřit? Vyzkoušejte novodobý trend spolujízdy.

Od letošního roku se prodloužený jarní víkend rozrostl o Velký pátek, který byl zařazen mezi státní svátky. Díky tomu má část pracujících možnost využít hned čtyř dnů volna k návštěvě svých známých a rodiny. Přeplněné vlaky a autobusy nejsou právě lákavou volbou, ale jízda autem je především na delších trasách o dost dražší. Dnes se však již o náklady na cestu automobilem můžete podělit s lidmi, kteří mají stejnou cestu. Spolujízda navíc umožňuje rezervaci „last minute“, takže si na své přijdou i ti, co řeší cestování na poslední chvíli.

cesta

Nový způsob dopravy

Společnosti zprostředkovávající spolujízdu propojují řidiče a cestující na jejich společných cestách. Stačí jen zadat místo odjezdu a cíl vaší cesty a rázem se vám zobrazí nabídky ostatních řidičů. Jízdu můžete na trase také sami vytvořit, což se hodí třeba právě na Velikonoce, kdy řada lidí cestuje svým autem s minimální obsazeností.

Zaoblený obdélník: Vite, že…? Během minulých Velikonoc bylo prostřednictvím BlaBlaCar nabídnuto celkem 11 milionů míst v autě. Na rozdíl od autostopu si může cestující předem vybrat, s kým pojede. Společnost BlaBlaCar například sází na propracované profily všech svých uživatelů, na kterých lze nalézt hodnocení ostatních členů a jejich komentáře. Podle toho se pak může každý rozhodnout, zda s danou osobou chce cestovat či nikoliv.

Zaoblený obdélník: Vite, že…? Řidiči BlaBlaCaru ujeli během minulých Velikonoc více než 320 milionů kilometrů. To je 8000krát objetá zeměkoule. Cestující i řidič si může také vybrat z několika preferencí. Mimo jiné například jak velké zavazadlo je možné do auta vzít, jestli je dovoleno cestovat se zvířetem či jak moc si chce jedinec během jízdy povídat (jestli je „Bla“, „BlaBla“ nebo „BlaBlaBla“).

Výhodná jízda vytváří přátelství na celý život

Sdílené cestování autem je navíc ekonomicky nejvýhodnější. Například cena jízdenky na jedné z nejfrekventovanějších tras Praha-Zlín se u hromadné dopravy pohybuje okolo 300 Kč, zatímco řidiči registrovaní u BlaBlaCar ji nabízí až o 100 Kč levněji. Nespornou výhodou je také možnost si individuálně sjednat místo odjezdu i příjezdu a nemuset tak ještě řešit dopravu na nádraží a z něj.

box

Spolujízda spojuje lidské osudy a během pár hodin cesty v autě se rodí mnohdy i dlouholetá přátelství.

„Se spoustou lidí, co jsem vezl, udržuji pravidelný kontakt. Například s jednou belgickou baletkou, která žije v Brně, pochází z Bruselu a má angažmá v brněnském Národním divadle. Pravidelně si píšeme a mám slíbené lístky na balet,“ potvrzuje Michal využívající pro své cesty BlaBlaCar.

   
10.03.2016 - Tipy - autor: (red)

Komentáře:

  1. [2] RybkaL [*]

    Tak to mě přijde jako super nápad, vůbec jsem netušila, že něco takového existuje. V mládí jsem jezdila hodně stopem, teď už bych si netroufla...

    superkarma: 0 10.03.2016, 20:49:03
  2. [1] bobani [*]

    Sml22

    superkarma: 0 10.03.2016, 06:01:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme