Ta bolest trvá jen krátce, o to je ale intenzivnější. Zpravidla se dostavuje při konzumaci horkých, studených, kyselých či sladkých nápojů a potravin. Na vině je zvýšená citlivost zubů. Prvotní příznaky rozhodně nepodceňujte, situace vyžaduje komplexní a dlouhodobé řešení.

Obvyklou příčinou zvýšené citlivosti zubů je ustupování dásní, což má za následek obnažení zubních krčků. Při kontaktu s agresivními podněty ve stravě dochází v odkrytých zubních kanálcích k pohybu tekutiny, která dráždí nervová zakončení zubní dřeně. Výsledkem je ostrá bolest, která činí konzumaci horkých, studených, kyselých či sladkých potravin a nápojů doslova nesnesitelnou.

zuby bolest

Zuby mohou být citlivější i v důsledku řady zákroků v zubní ordinaci – ať už po odstranění zubního kamene, důkladné dentální hygieně nebo bělení chrupu. Na vině může být i nesprávné čištění zubů. „Problémy s citlivým chrupem si můžete způsobit přílišným tlakem kartáčku na okraje dásní. Stejně tak byste neměli používat abrazivní zubní pastu či příliš tvrdý zubní kartáček, který poškozuje zubní sklovinu. Kartáček také pravidelně obměňujte,“ vysvětluje dentální hygienistka Petra Křížová.

S citlivým chrupem se v průběhu života setká řada dospělých. Lidé však mají tendenci prvotní příznaky zvýšené citlivosti zubů přehlížet a bolesti způsobené odhalenými krčky se jednoduše vyhýbat. Ze svého jídelníčku tak vyřadí problematické potraviny a nápoje. V důsledku bolesti si také přestanou důkladně čistit zuby, čímž ale jen napomáhají usazování škodlivého zubního plaku v dutině ústní. Plak vypouští toxiny, které dráždí dásně a způsobují jejich zanícení. Pokračuje ustupování dásní, zubní krčky jsou stále odhalenější a bolest se zvětšuje. Se zvýšenou produkcí bakteriálních kyselin hrozí vznik kazů. Ústup dásní může být také předzvěstí parodontitidy, tedy vypadávání zubů.

pasta

Jestliže se potýkáte s citlivým chrupem, rozhodně nečekejte, že bolest odezní sama od sebe. Na místě je porada se zubním lékařem o vhodném ošetření v ordinaci a následné domácí péči. Řešením může být omezení pohybu kanálkové tekutiny, a tedy i přenosu podnětů k zubní dřeni. Základem v boji s citlivými zuby je ale uzavření odhalených kanálků.

Před zvýšenou citlivostí zubů se lze účinně bránit používáním zubní pasty elmex® Sensitive Professional. Díky technologii Pro-Argin™ můžete zažít okamžitou úlevu od bolesti: stačí špičkou prstu nanést pastu elmex® Sensitive Professional na postižený zub a jemně jej masírovat, to vše dvakrát denně po dobu jedné minuty. Pravidelným používáním navíc docílíte vytvoření dlouhodobé ochranné bariéry, která uzavírá kanálky a blokuje tak bolest. Pro větší účinnost je vhodné kombinovat pastu elmex® Sensitive Professional s dalšími výrobky řady elmex® Sensitive – zubním kartáčkem elmex® Sensitive Extra Soft s měkkými vlákny pro čištění mezizubních prostor a ústní vodou elmex® Sensitive Plus, která uzavírá zubní kanálky a díky aminofluoridu chrání před vznikem kazu zubního krčku.

Reklama