feet

Protože se aktuálně zabýváme tématem nepříjemného onemocnění - plísněmi nehtů a pokožky nohou, připravili jsme pro vás zajímavý rozhovor. Zaslaly jste nám do redakce zajímavé dotazy, na které odpověděl MUDr. Karel Mencl, CSc., který pracuje jako zástupce primáře na Oddělení klinické mikrobiologie v Krajské nemocnici v Pardubicích. Je zástupcem České republiky v Evropské konfederaci lékařské mykologie. Mikrobiologii se věnuje přes třicet let. Již 15 let se věnuje výzkumu v oblasti biopreparátů s „chytrou houbou“ = Pythium oligandrum.

Vaše dotazy a odpovědi lékaře

Dobrý den, ráda bych se zeptala na co si dát pozor krom prevence, aby se plíseň neopakovala, či co mám udělat, když jsem zřejmě plísňové onemocnění plosek a prstů DK prodělala a to z důvodu neprodyšné obuvi a silonových ponožek a bohužel ničím se neléčila. Kůže se mi sloupala, DK jsem pouze mazala mastným krémem do doby, než svědění přešlo. Bojím se, abych nebyla bez přeléčení nosičkou tohoto nepříjemného onemocnění. Děkuji za odpověď. S přátelským pozdravem a přáním hezkého dne Kadaňková
Pokud jste si mykózu „nějakým způsobem“ odléčila, chce to do budoucna určitě počítat s prevencí. Jednou z nich je vyhýbat se bosá místům se zvýšeným výskytem kožních plísní, jako jsou hotelové koberce, bazény, sauny, společné umývárny, volná příroda. To by ale život byl dost ochuzený. Proto radím větší starostlivost o nohy, zvláště chodidla a meziprstí. Nejen umýt, ale alespoň občas použít nějaký protiplísňový prostředek. Z těch biologických je k tomu vhodný Biodeur s Pythium oligandrum alias chytrou houbou. Používá se ve formě koupele a je vyzkoušené, že jako prevence je vhodné ji použít jednou za 5-6 týdnů. Pokud chcete zásah proti plísním ještě více rozšířit, doporučuji používat „chytrou houbu“ i ve formě zásypu do bot. Přípravek se jmenuje Pythie Bioder prevent Foot powder a stejně jako všechny další biopreparáty s Pythium oligandrum ho můžete zakoupit v lékárně. Pro další informace o biopreparátech můžete také nahlédnout do internetu, např. na stránky www.chytrahouba.cz.

Dobrý den, chci si koupit Biodeur, o kterém jsem si četla tady na stránkách. Můžeme lázeň pro nohy použít dvě osoby (budeme si léčit nohy stejný den) nebo musíme mít každý svůj roztok? Díky Kunešová
Ve společném užití Vám nemohu bránit, ale podotýkám, že dávka chytré houby je určena na jednu lázeň pro jednoho člověka a dělení se o ni s někým druhým znamená snížit si dávku účinné látky. Mikroorganizmů je mnoho, a tak si navíc můžete vzájemně předat i něco, o co nemáte zájem.

Mám pouze problém na palci u pravé nohy a je to po úraze asi v 17 letech a teď to obtěžuje. Ráda bych nějakou poradu. Děkuji M.
Předpokládám, že se jedná o poškozený nehet. Tady musím upozornit na fakt, že plísňové (mykotické) onemocnění nehtové ploténky, kterému se odborně říká onychomykóza, tvoří pouhou polovinu všech nehtových postižení a v současné době jím trpí více jak 3 % dospělé populace. Doporučil bych Vám nechat si v první řadě provést laboratorní rozbor vašeho onemocnění, zda se skutečně o mykózu jedná. Pokud nechcete zkoušet lokální chemické přípravky, máte možnost využít biologickou léčbu pomocí tzv. chytré houby (Pythium oligandrum), kterou obsahuje léčebný kosmetický přípravek Biodeur.

Dobrý den, také bych se ráda zeptala na problémy s nehty na palcích u nohou. V dětství mi spadlo cosi těžkého na palce, hnisalo to... A od té doby mám ztluštělé nažloutlé nehty. Celý život hodně dbám na nohy - koupele, pemzování, takže je mám až na ty nešťastné nehty ve výborném stavu. Jen ty nehty mě hodně trápí. Byla jsem už u několika kožních lékařů, dostávala různá mazání a spreje, ale všechno zbytečné. Teď poslední pan doktor mi naordinoval od ledna léky Terfimed a sprej Micetal. Že by ale došlo k nějakému zlepšení, to nevypadá. I pan doktor říkal, že už ten Terfimed vysadí. Tak jsem z toho hodně nešťastná, protože moje celoživotní touha po pěkných a zdravých nehtech je asi nesplnitelný sen. Budu Vám hrozně vděčná za jakoukoliv radu, děkuji!!! Milada
V první řadě platí to, co jsem uvedl výše = nechat si udělat laboratorní rozbor, zda se jedná o mykózu. Pokud ano a dosavadní léčba pokulhávala, zkuste Biodeur - obklady. Jako doplněk bych pak radil zásyp do bot, který se jmenuje Pythie Biodeur prevent Foot powder a také obsahuje „chytrou houbu“.

V posledních asi dvou letech se mi znetvořily nehty na nohou a myslím si, že se jedná o plíseň, zkusila jsem už celou řadu volně prodejných prostředků na plísně, bez efektu. Pravda je, že o Chytré houbě jsem ještě nikdy neslyšela. Poradíte mi? Děkuji.
Váš problém je podobný těm ženám, kterým jsem již odpovídal. Zkuste něco podobného. Chce to hodně trpělivosti, ale po 4 měsících používání biopreparátu by v pozitivním případě měl být vidět nějaký pokrok.

Dobrý den, píši za mamku, která se problémem plísní nohou zabývá již od útlého věku. Bojuje v podstatě celý život s touto nemocí, vždy po vyléčení se plíseň ukáže znovu, třeba po delším časovém intervalu. Vyzkoušela za tu dobu snad už vše. Ale musím říci, že to nezanedbává a o nohy pečuje, včetně koupele nohou, mazání a pedikúry. Pokud by to bylo možné, ráda bych jí touto cestou pomohla, jelikož nemá možnost internetu, píši za ni. Zdraví Šárka
Plísně na nohách se, bohužel, rády vracejí a je to vidět nejvíce právě s postupem věku. Vaší mamince bych poradil zkusit právě biopreparát Biodeur s chytrou houbou, nejprve jako zásah při akutní infekci, tedy 3x dvoukoupel s odstupem jednoho týdne a pak pokračovat jako prevenci jednou za 5-6 týdnů. Ta prevence je individuální záležitost. A také zásyp do nošených bot - viz výše. Zlikviduje plíseň v botě a zlepší stav na chodidle a prstech.

Dobrý den, jak se rozezná plíseň nohou od ekzému? Mám osmileté dítě, léčí se na plíseň, ale přípravky moc nezabírají. Kamarádka mi říkala, že by to mohl být ekzém. Chystám se po prázdninách k dermatologovi. Hana N.
Dermatologa určitě navštivte, jediné spolehlivé rozlišení udělá laboratoř. O použití Biodeuru již bylo výše uvedeno, pokud by se jednalo o ekzém, lze z preparátů s chytrou houbou vyzkoušet například mast Biogama. Má malinko hrubší strukturu a tak je potřeba ji nevtírat příliš intenzivně. Je lépe počkat, až se na kůži začne teplem rozpouštět a až pak ji lehce vetřít.

Pane doktore, mám problém s nehty na nohou. Jsou znetvořené, jsem zoufalá. Může mi pomoci ta chytrá houba? Jak dlouho musím nehty léčit, aby byla léčba účinná? Děkuji Monika J.
Pro téměř každou ženu je jakékoli viditelné postižení zevnějšku velmi stresující. Tak tomu je i v případě postižení nehtů. U Vás platí to, co bylo uvedeno výše. Pokud chytrá houba začne působit, jsou první výsledky známé za 3-4 měsíce (je to individuální podle rozsahu postižení), celkově nehet na placi nohy odrůstá déle než rok. Takže trpělivost a pečlivost.

Dobrý den. Četla jsem, že chytrá houba pomáhá i na plísně intimních míst. Jak se používá? Musí se roztok nějak dostat do pochvy? Děkují za více informací! Renata L.
Používá se ve formě sedací koupele, výplach pochvy není nezbytně nutný. Znám však několik případů odvážných žen, které výplachy odzkoušely a ve většině si výsledek pochvalovaly. Ta sedací koupel se jmenuje Feel Fresh a stejně jako ostatní preparáty s chytrou houbou ji lze zakoupit v lékárnách.

Prosím o odpověď: Když smrdí nohy, jedná se vždy o plísňové onemocnění nohou? Děkuji Gábina K.
Páchnoucí nohy jsou předzvěst toho, že by se tam plíseň mohla nastěhovat. Ve většině případů tomuto stavu předchází nadměrná potivost nohou, pak se tam nastěhují bakterie ze střevního obsahu a nohy začnou být cítit. Skutečně velmi dobré výsledky přináší preparát Biodeur, který potlačuje potivost, hubí případně již přítomné plísně a vyhání bakterie. Ve finále jsou tak nohy velmi dobře ošeřeny. Nesmí se však zapomínat na prevenci včetně občasného zásypu do nošených bot (viz výše).

Pane doktore, můj manžel má plíseň na obou nohách. Když spolu spíme v posteli, je velké riziko, že plíseň chytnu od něho? Není nějaká prevence, jak ošetřit pokožku nohou, abych plíseň nechytla? Moc díky Jiřina Novotná.
Mykóza nohou je infekční onemocnění a riziko, že můžete onemocnět i Vy zde je = viz chůze po hotelových kobercích a společné sprchy či umývárny. U pana manžela doporučuji provést ošetření biopreparátem v podobě akutního zásahu (viz výše) a pak pokračovat v preventivních aplikacích. Vy se samozřejmě do „preventivního programu“ můžete také přidat.

Hezký den pane doktore, dá se eliminovat riziko nákazy v bazénech nošením žabek?
Určitě ano, ale jaké procento to představuje, Vám neřeknu. Ve vodě je riziko minimální, větší je ve sprchách a na volných prostranstvích kolem bazénu.

Dobrý den, dá se nějak chytrá houba využít i v léčbě poševních mykóz? Moc mě trápí. Děkuji Dana D.
Pro akutní zásah je lepší využít léčbu u gynekologa. Po vyléčení pak můžete zkusit jako prevenci sedací koupel s chytrou houbou Feel Fresh. Sama nejlépe víte, kdy se mykóza „hlásí“, a tak ji zkuste touto metodou předejít.

Reklama