Máme před sebou první víkend našeho vánočního kalendáře. Hravě zvládnete obtížnější úkol, protože na něj budete mít tři dny. Co by se mohlo skrývat v dnešním okýnku?

Dnešní okýnko nebude jen tak nějaké okýnko. Bude to přímo okno. Náplní víkendu je mytí oken. Žádná z vás asi nejásá. Osobně neznám nikoho, kdo by okna myl rád. Moje bývalá kolegyně na to šla fikaně. Vždy před Vánoci si nějakým způsobem zranila ruku, takže okna myl manželm, nebo si zaplatila firmu. U nás doma by mi tohle asi neprošlo. Zřejmě bych byla nejen bývalou kolegyní, ale i bývalou manželkou.

okna

Mám náš domov velice ráda. Slunné dny se kochám, od rána do večera nám do bytu svítí slunko. Při mytí oken si libuji méně. Nadšení ze slunného bytu klesá s počtem hotových oken. Přemýšlím, jestli třeba pár nezazdít, stejně jsme jak ve výkladní skříni. Okna máme na každou světovou stranu. V obýváku je obří, balkonové. Pak vlastníme dvojokno v kuchyni, v ložnici, herně a dětském pokojíčku. Za léta praxe mytí a díky četným radám kamarádek jsem se naučila pár fíglů k ulehčení práce.

Bydlíme ve 4. patře. Mám hrůzu z výšek a krátké ruce. Při umývání musím balancovat na židli, v obýváku dokonce na štaflích. Vždy mě něco nutí podívat se dolů. Vím, že jakmile nutkání poslechnu, dostanu závrať. Buď spadnu ze židle, nebo vypadnu z okna, a nebo všichni pod námi budou mít na oknech obsah mého žaludku. Dlouhou dobu se mi dařilo nutkání odolávat. Jednou se mi podlomila kolena a z 4. patra jsem upustila lahev s ironem. V tu dobu zrovna vycházela z paneláku jedna postarší paní. Chudinka. Z točící se lahvičky, rozstřikující obsah na všechny strany, měla málem mrtvičku. Křičela něco o semtexu a teroristech. Rozhodla jsem se, že nebudu riskovat život svůj, a už vůbec ne cizí. Také mi vadilo, že iron nechával šmouhy. V klidu jsem si v hlavě rovnala posbírané rady. Rozhodla jsem se umýt okna vodou smíchanou s jarem. Poté přejet hadrem namočeným v horké vodě a nakonec přetřít švédskou utěrkou. Nikde jsem však nenašla návod, jak překonat strach z výšek. Doma jsem neměla žádnou profi stěrku, co se používá například na výlohy. Musela jsem zapátrat, co byt dá. Nakonec jsem použila mop. Ve fázi leštění jsem na něj připevnila pomocí gumiček švédskou utěrku. Šmouhy nebyly. Okna za chviličku hotová, s menší námahou a bez fobie.

Možná si říkáte, že nemá cenu mýt okna, když bude stejně pršet. Znáte zákon schválnosti, a jak umyjete okna, druhý den prší. Abych vám pravdu řekla, já myji okna zásadně, když má pršet. Důvod je prostý. Nebaví mě leštit z venku. Vevnitř se mi povede mít okno krásně čisté, ale zvenčí je sem tam šmouha. Po prvním dešti není po nedokonalostech ani památky. Bohužel zákon schválnosti funguje i v opačném případě. Chci déšť, hlásí déšť v předpovědi, a jako na potvoru mohu počítat nejméně 14 dní s azurem. Sluneční paprsky si se šmouhami krásně pohrají, hezky se odrážejí. Vše statečně ignoruji a předstírám, že žádné šmouhy nemám. Ještě, že bydlíme ve 4. patře a nikdo z kolemjdoucích si hlavu nevykloubí jen proto, aby se podíval, jak blbě máme umytá okna.

Žaluzie nejlépe vyčistím ruční parní čističkou s nástavcem na ně určené. Dříve jsem myla pomocí kleštiček na žaluzie. Čištění bylo efektní, avšak zdlouhavé. Raději vystelu parapety dobře sajícími hadry, do nichž zachycuji vysráženou vodu, která se tvoří při čištění párou.

Kdysi jsem sledovala pořad o Rusku. Tam prý myjí okna vodkou. Je prý levnější než kdejaký čisticí prostředek. Dále v pořadu bylo, že nejčastější úmrtí je skok z okna v opilosti. Jen jestli je to opravdu skok, a ne pád při likvidaci špíny. Až budete dítka buzerovat za bordel a vyhrožovat jim, že je jednou sežerou švábi, nezapomeňte jim také klást na srdce, že i nevhodně volené čisticí náčiní může způsobit smrt či vážná poranění.

Aby těch okýnek nebylo málo, nezapomeneme rozbalit dějiny naší on-line rodiny.

Doufám, že jste splnily včerejší úkol a na Vánoce nebudete samy. Mrkněte na historické erotické pomůcky. Bavila jsem se při pohledu na ně i návodu na použití.

Kupujete si věci z teleschoppingu? Buďte raději opatrná.

Mrkněte na neobyčejné díry. Pokochejte se krásami přírody.

Takového parťáka také hledám. Kdo se ještě připojí?

Předvánoční čas má své kouzlo. Jak jej udělat ještě kouzelnější?

Rady pro vaše plechové miláčky se určitě hodí.

Hodinového manžela znáte? Čtenářka TanaM nám poslala výborný příspěvek.

Lichváři si před Vánoci mnou ruce. Jsou jejich půjčky skutečně tak výhodné?

A na závěr trocha módní inspirace. Aneb v čem jít ke stromečku.

Reklama