Časté močení v noci (nykturie) je rozšířený, ale opomíjený zdravotní problém, který lze účinně léčit. Starší lidé se často mylně domnívají, že vstávání v noci na toaletu je přirozeným procesem stárnutí. 

NykturiePokud pacient trpí nykturií, měl by se obrátit na svého lékaře, který doporučí odborné urologické vyšetření. Pacient se ho nemusí obávat, vyšetření urologem není nijak bolestivé a skládá se zejména z anamnézy, tedy „historie pacienta“, a základních neinvazivních vyšetření. Co se týká anamnézy, lékař se dotazuje na rodinná a interní onemocnění, neurologická onemocnění, poruchy spánku, operace, poranění páteře a užívání léků či návykových látek. Pomocníky mu při tom jsou dotazníky zaměřené na inkontinenci moči, neurogenní močový měchýř nebo benigní hyperplazii prostaty a zejména pitná a mikční karta pacienta.

Deník příjmu a výdeje tekutin

Pacient si do pitné a mikční karty zapisuje čas, porci a typ vypité tekutiny a zároveň množství a čas vymočené moči. Díky této kartě dokáže lékař posoudit velikost porce moči a počet nykturií. Pitná a mikční karta je k dispozici ke stažení např. na webových stránkách www.nykturie.cz. Pacient tak může přijít k lékaři s již vyplněnou kartou, což urychlí jeho diagnostiku a ušetří jednu návštěvu lékaře.

Urologické vyšetření

Za fyzikální vyšetření se považuje prohlédnutí pacienta včetně genitálu a vyšetření přes konečník. K laboratornímu vyšetření je nutný odběr moči, pro vyloučení zejména močové infekce. Další přichází na řadu ultrazvukové vyšetření ledvin a močového měchýře, kdy lékaře zajímá, zda je močový měchýř po vymočení opravdu prázdný. Posledním vyšetřením je tzv. uroflowmetrie. Toto vyšetření je také neinvazivní a spočívá ve vymočení se pacienta do speciálního „trychtýře“, který lékaři zhodnotí rychlost proudu moče, sílu paprsku a jeho přerušování či prodlevu celkového času močení. Uroflowmetrie vyloučí tzv. subvezikální obstrukci močového měchýře, což je překážka nacházející se pod močovým měchýřem, která zabraňuje průchodnosti močové trubice a vyprázdnění močového měchýře.

Režimová opatření

Podmínkou správné léčby nykturie je odhalení pravé příčiny močení v noci, základem léčby jsou režimová opatření. Ke zlepšení totiž může stačit úprava životosprávy, tzn. ukládání se ke spánku v pravidelnou dobu, vyloučení večerního pití kávy a alkoholu (mají močopudný vliv), omezení příjmu tekutin na minimum dvě hodiny před spaním, přesunutí příjmu tekutin hlavně do dopoledních hodin. Lékaři také doporučují krátký spánek po obědě, protože v horizontální poloze dochází k redistribuci tkáňových tekutin, které jsou pak ledvinami vyloučeny v odpoledních hodinách a nepřesouvají se do nočních hodin.

Medikamentózní léčba

Pokud nepomohou režimová opatření, přichází na řadu medikamentózní léčba. S postupujícím věkem klesá v podvěsku mozkovém produkce důležité látky ovlivňující tvorbu moči, vazopresinu, což se projevuje právě nykturií. Vytváří-li tělo málo vazopresinu, je třeba mu ho doplnit látkou se stejným účinkem, a to desmopresinem. Desmopresin je český vynález, který se váže na receptory určené pro vazopresin, a nahrazující tak funkci vazopresinu. Desmopresin tedy vede ke snížení tvorby moči a k jejímu zahuštění. Podává se ve formě tablet rozpustných pod jazykem. Pokud je příčinou nykturie zmenšená kapacita močového měchýře, desmopresin se užívá v kombinaci se spasmolytiky nebo anticholinergiky.

Užitečné informace

Více informací o nykturii najdete na webových stránkách www.nykturie.cz. Odborným garantem těchto stránek je MUDr. Aleš Vidlář, zástupce přednosty pro výuku z Urologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Kromě podrobných informací o nykturii jsou na stránkách ke stažení diagnostické dotazníky a mikční deník. Nechybí ani seznam odborných pracovišť zabývajících se léčbou nykturie nebo internetová poradna, kam je možné obrátit se s dotazem či prosbou o radu.

Nykturie

Reklama