Novoroční kocovina bývá pro mnohé z nás nevyhnutelná. Sesbírali jsme pro vás několik receptů na kocovinu a překládáme k vyzkoušení. Věnujte se ale raději prevenci než léčbě.

alko

Jaké jsou možnosti prevence?

U nás se například razí pravidlo, že není dobré míchat alkoholické nápoje, ale zůstat jen u jednoho druhu.

Dvě hodiny před večírkem vypijte sklenici vody s rozpuštěnou tabletou vápníku, to uchrání váš žaludek před překyselením. Nepijte nalačno a něčeho se najezte i během popíjení, ale vyhněte se cukru, a pokud možno i sladkým nápojům, ty vaši „opici“ jenom urychlí. Po večírku před spaním vypijte další sklenici vody, tentokrát s vitaminem C. Někdo též zapíjí léky proti teplotě vyvolávající pocení.

Úplně nejlepší však je znát svou míru.

A jak proti kocovině?

Sesbírali jsme pro vás několik receptů na kocovinu a překládáme k vyzkoušení. Napište nám potom, jestli některý zabra.l :)

Příjem tekutin. Někomu pomůže tzv. vyprošťovák. Většina příležitostných pijáků se ale nemůže druhého dne na alkohol ani podívat, pijte tedy nealko, dobré jsou hlavně minerálky. Kávu raději ne, je kyselá a mohla by vám přitížit. Proti nevolnosti pomůže ledově vychlazená Cola. Mně ze všeho nejvíc sladká Cherry Cola.

Velmi účinným i na tu nejsilnější kocovinu je zázvorový čaj. Úplně nejlíp uděláte, když si koupíte předem čerstvý a ráno si ho nastrouháte do hrnku s horkou vodou. Zázvor pomáhá proti bolestem hlavy i žaludečním nevolnostem.

V prodeji jsou také léky určené přímo proti kocovině. Speciální čaje i tablety. Osobně mám vyzkoušené jen rozpustné šumivé tablety. Pomáhají, ale musíte počítat s tím, že zle vám ještě pár hodin bude. Kocovinu jako mávnutím kouzelného proutku jednoduše neodčarujete.

Lehkou kocovinu můžete přemoci fyzickou námahou. Jděte se projít, alespoň se nadýcháte čerstvého vzduchu, který beztak potřebujete. Při těžké kocovině si radši jen otevřete okno a pokuste se ji prospat.

Reklama