Podceňovat migrénu se nevyplácí. Tato často opomíjená nemoc může mít nečekaně těžké následky. Myslíte-li si, že si člověk stihnutý migrénou bolest jen namlouvá, jste pravděpodobně na omylu. A pozor: Migréna postihuje častěji ženy než muže!

Ivana: „Život s migrénou je pro mě hodně složitý. Nikdy dopředu nevím, kdy přijde, nemohu si ani naplánovat činnosti nebo se na nic připravit. Není to jen bolest hlavy, ale celková nevolnost včetně mdlob a zvracení, a téměř nemohu mluvit a pořádně se vyjadřovat.“

migréna

Zdeňka: „Mám tři psy a dvouletou holčičku. Migrény mne přepadají poslední rok a půl, ale opravdu výjimečně. Záchvaty nejsou pravidelné, ale i tak mne velice obtěžují – nikdy nevím, jestli se budu moci postarat o svoji holčičku, jestli pejskové nebudou trpět bez venčení, protože mi bude zrovna špatně,… Přestěhovali jsme se na vesnici, kde máme psy na zahradě, takže jeden problém mi zmizel. Nicméně doufám, že další omezení nepřijde a my se tak s manželem nebudeme muset znovu přizpůsobovat té zákeřné migréně. Kdo migrénu má, přesně ví, o čem mluvím a jak dokáže ztížit život.“

POMOC LÉKAŘE ČASTO NENÍ NUTNÁ

Někdy stačí bolest jen rozchodit, jindy se však jedná o migrénu. Při lehkých či méně častých migrenózních záchvatech můžeme použít klasická analgetika (paracetamol nebo kyselinu acetylsalicylovou) či nesteroidní antiflogistika (ibuprofen lysinát se vstřebává do krevního řečiště mnohem rychleji než klasický ibuprofen a proto je nástup účinku léku možný již v 15. minutě). Novinkou na trhu je lék s kombinací tří účinných látek (kyselina acetylsalicylová, paracetamol a kofein), která je mnohem účinnější než použití těchto látek jednotlivě či v dvojkombinaci. Výhodou je, že obsažený kofein zkracuje nástup účinku paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové, zesiluje jejich účinky a zároveň potlačuje příznaky únavy, podporuje duševní činnost a výkonnost. Při kombinaci uvedených tří léčivých látek se také snižuje počet přípravků potřebných ke zvládnutí bolesti. Nová kombinace účinných látek je vhodná i pro ty, kteří nereagují na ibuprofen.

Těžší formy migrény je vhodné léčit pod dohledem lékaře, jinak hrozí riziko nadužívání analgetik a vzniku závislosti. Jedná se zejména o tyto případy:

  • pokud bolest nastoupila náhle, zvláště po 50. roce věku pacienta
  • bolest po fyzické námaze či sexu
  • pacient trpí vysokým krevním tlakem, je dekompenzován, či dosud neléčen
  • záchvaty bolesti se zintenzivňují a intervaly mezi nimi se zkracují
  • pacient má pochybnost o příčině bolestí (prodělaný úraz hlavy či páteře)
  • jestliže pacient užívá často analgetika a hrozí riziko vzniku závislosti
  • pokud jsou přítomny i jiné na první pohled patrné neurologické příznaky
Reklama